Czy fotowoltaika stanieje gdy skończą się dotacje?

Czy fotowoltaika stanieje gdy skończą się dotacje?

Wokół tematu fotowoltaiki w ostatnim czasie naprawdę wiele się dzieje. Technologia co prawda od zawsze miała grupę swoich zwolenników i swoich przeciwników. Była na językach wielu na przestrzeni minionych lat. W obliczu ostatnich zmian naprawdę zawrzało. A jak to zawsze bywa – jakiekolwiek zmiany rodzą wiele teorii i domysłów, często mylnych i kompletnie mijających się z prawdą. Sceptycy w temacie fotowoltaiki zawsze powtarzali, że technologia stanieje z dniem zakończenia przyznawania dotacji. Czy rzeczywiście tak będzie? Postanowiliśmy napisać o tym kilka słów od siebie.

 

Kiedyś to… będzie

W opozycji do tego, co zazwyczaj się słyszy, czyli do zwyczajnej nostalgii za tym co było, stoją słowa przeciwników fotowoltaiki. Nie jesteśmy pewni czy ‘przeciwnicy’ to na pewno dobry termin, może lepiej pasowałoby tu ‘sceptycy’ oraz ‘osoby czekające na dobry moment’. Każdy zna kogoś takiego, kto wiecznie nie może się na coś zdecydować i cały czas czeka na zmiany lub promocje. Zbyt długie oczekiwanie na coś i wahanie się nie zawsze jest równoznaczne z tym, że w późniejszym terminie podejmie się właściwą decyzję. Zatem, czy fotowoltaika stanieje w momencie gdy skończą się dotacje? Nie mamy szklanej kuli, bardziej znamy się na odnawialnych źródłach energii niż na ułożeniu gwiazd i planet, więc ciężko jest nam cokolwiek przewidzieć. Na pewno zmiany, które zostały zapowiedziane w ostatnim czasie sporo mogą nam wszystkim powiedzieć. 

 

Fotowoltaika – wygoda i oszczędność 

Obecnie rynek fotowoltaiczny jest na tyle rozbudowany i posiada taką ilość programów z dofinansowaniami, że inwestycja w te technologie nie przysparza większych problemów dla każdego, kto chce w nią zainwestować. Każdy inwestor może udać się po pomoc do przedsiębiorstwa, które nie tylko pomoże w uzyskaniu dotacji, a także dobierze i zaprojektuje wygląd instalacji wraz z jej montażem. Prosumenci, czyli osoby, które korzystają z fotowoltaiki na obecnych zasadach mają zaoferowane bardzo korzystne warunki. Nadmiar energii jaką wyprodukują mogą oddać do sieci, skąd z powrotem mogą ją zabrać w momencie gdy instalacja nie pracuje. Odbiór nadwyżek z sieci jest darmowy, dostawca prądu pobiera jedynie swoją prowizję w postaci 20% przekazanej energii – czyli sieć energetyczna działa na zasadzie ładowarki o nieskończonej pojemności, ze sprawnością na poziomie 80%. Dzięki fotowoltaice tysiące gospodarstw domowych zmniejszyło swoje rachunki z kilku tysięcy złotych rocznie na maksymalnie kilkaset złotych w skali roku. Jedyny koszt jaki ponoszą użytkownicy paneli fotowoltaicznych to opłata za dystrybucję energii. Różnica pomiędzy życiem przed skorzystaniem z fotowoltaiki, a po niej jest znacznie odczuwalna wśród wszystkich inwestorów.


Czy zatem fotowoltaika stanieje gdy skończą się programy takie jak ‘’Czyste Powietrze’’ lub ‘’Mój Prąd’’? Obniżki cen paneli fotowoltaicznych nie będą wynikać z zakończenia pewnych przedsięwzięć. Niższe ceny będziemy zawdzięczać rozwojowi techniki. Tak samo jak w przypadku elektroniki: telefonów, komputerów, telewizorów czy artykułów gospodarstwa domowego. Z czasem wszystko idzie do przodu, dana technologia jest coraz bardziej powszechna, przez co jej cena maleje. Na zmniejszenie kosztów wpływa również lepszy dostęp do półproduktów, większa konkurencja na rynku oraz zwiększone zainteresowanie daną technologią.

Z resztą, w przypadku fotowoltaiki możemy łatwo zauważyć, że jej cena regularnie maleje na przestrzeni lat. IRENA, czyli Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Association), zajmuje się promocją odnawialnych źródeł energii i zachęca do korzystania z paneli fotowoltaicznych. W swoich zbiorach posiada dane dotyczące średniego kosztu montażu fotowoltaiki w latach 2010 – 2019. Poniżej przedstawiamy wykres porównujący zmiany w cenie modułów fotowoltaicznych w USA oraz w Polsce. 

Tabela. Zestawienie kosztów całkowitych montażu fotowoltaiki za 1 kW dla USA i Polski.
 

Nie trzeba być specjalistą na rynku odnawialnych źródeł energii, aby zauważyć, że zainteresowanie nimi z roku na rok rośnie. Niezależnie od tego czy to fotowoltaika, pompy ciepła, panele solarne, kotły gazowe lub na ekogroszek. Każda z tych technologii znajduje coraz szersze grono osób, które chcą z niej skorzystać. Zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wpłynie pozytywnie na ich dostępność, a co za tym idzie – cenę. 

Jeżeli sam chciałbyś znaleźć się w gronie użytkowników indywidualnych źródeł energii, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi doradcy chętnie wprowadzą Cię w ten temat.
 
Energetyczny Projekt
 

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »