fbpx

Jak NIE inwestować w fotowoltaikę? Najczęstsze błędy podczas inwestycji.

Jak NIE inwestować w fotowoltaikę? Najczęstsze błędy podczas inwestycji.

Zdawać by się mogło, że na naszej stronie będzie można odnaleźć jedynie artykuły zachęcające do skorzystania z paneli fotowoltaicznych i przedstawiające same korzyści płynące z korzystania z nich. W życiu prywatnym jak i zawodowym stawiamy na szczerość, dlatego dziś przychodzimy z informacjami, o których nie powie każda firma zajmująca się sprzedażą i montażem modułów fotowoltaicznych.

Na co uważać przy fotowoltaice?

Fotowoltaika jest wszędzie. Przeważająca część rynku opowiada o fotowoltaice w samych superlatywach. Rozwiązanie jest oczywiście dobrą decyzją, są jednak pewne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej przedstawiamy porad, na co zwrócić uwagę podczas zakupu paneli fotowoltaicznych:

Zacienienie posesji a fotowoltaika

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła korzystać z promieniowania słonecznego, warto aby mogło ono do niej docierać. Najoptymalniejszym ułożeniem paneli w Polsce jest kąt 45*. Sam kąt jednak nie wystarczy – moduły muszą mieć zapewniony odpowiedni poziom nasłonecznienia. Jeżeli na miejsce, w którym ma zostać zamontowane rozwiązanie (dach lub grunt) pada zbyt dużo cienia – inwestycja może okazać się mniej opłacalna niż na początku rozważań. W takiej sytuacji zaleca się działania mające na celu wyeliminowanie zacienienia z miejsca, w którym mają zostać usytuowane panele.

Wysokość rachunków za prąd

Jeżeli codzienne używanie sprzętów gospodarstwa domowego nie generuje dużych kosztów – warto wstrzymać się z decyzją co do inwestycji. Sytuacja tego typu zdarza się rzadko. Rosnące ceny prądu również nie wpływają korzystnie na utrzymanie niskich rachunków za prąd.

Konstrukcja dachu

W tym punkcie chodzi o nietypową konstrukcję dachu. W czasie naszej działalności jeszcze nie spotkaliśmy się z dachem, na którym nie moglibyśmy zamontować paneli, jednak wiemy, że takie sytuację się zdarzają. Nietypowa konstrukcja dachu może być czynnikiem dyskwalifikującym do zamontowania na nim instalacji fotowoltaicznej. Nie zapominajmy jednak, że instalację fotowoltaiczną można posadowić na gruncie. 

Stan dachu

Zdarza się, że remont dachu jest działaniem koniecznym do podjęcia, aby móc korzystać z paneli fotowoltaicznych. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w zakresie montażu fotowoltaiki, warto zweryfikować czy dach na pewno poradzi sobie z takim obciążeniem. 

Planowana przeprowadzka 

Fotowoltaika to inwestycja na lata. Nie jest rekomendowana dla osób, które planują w przyszłości przeprowadzkę. Rozwiązanie nie sprawdzi się również u tych osób, które muszą sporo się przemieszczać, z uwagi na wykonywaną pracę. Może być jednak rozwiązaniem, które zwiększy wartość nieruchomości.

 

Najważniejszy powód, dla którego jednak warto zainwestować w fotowoltaikę

Inwestycja w odnawialne źródła energii jest zawsze opłacalna. Niezależnie od ilości argumentów przeciw, zawsze pojawi się jeden za, który przeważy szalę. W przypadku fotowoltaiki wydaje się on być oczywisty. Z biegiem lat wykorzystujemy coraz więcej surowców niezbędnych do produkcji energii elektrycznej. Problem polega na tym, że kiedyś może ich zabraknąć. Wdrażając w swoje życie technologie wykorzystujące to, co darmowe – czyli odnawialne źródła energii – czynnie dbamy o planetę i zabezpieczamy przyszłe pokolenia. 

Na co zwrócić uwagę inwestując w fotowoltaikę?

 
 

Wszystko o fotowoltaice

Jeżeli jesteś ciekawy, co takiego kryją w sobie panele fotowoltaiczne, ile kosztują oraz jak wygląda ich montaż, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami. Znajdziesz je klikająć w linki poniżej.

Czym jest fotowoltaika? Opis technologii
Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej? 
Fotowoltaika – dofinansowanie krok po kroku
Ranking paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika i pompa ciepła razem. Czy to się opłaca?
Montaż instalacji fotowoltaicznych w Krakowie, (Małopolska).
Fotowoltaika – zmiany przepisów 2021. Czy to koniec fotowoltaiki?
FOTOWOLTAIKA – DOFINANSOWANIE KROK PO KROKU
“MÓJ PRĄD 3.0” NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. NOWA EDYCJA PROGRAMU RZĄDOWEGO ROZPOCZNIE SIĘ W 2021!
 

Sprawdź co możemy Ci zaproponować – zostaw nam swój numer i przekonaj się, jak wiele mogą Ci dać odnawialne źródła energii!

Energetyczny Projekt
 

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »