Kotły na gaz – opis technologii

Kotły gazowe w wielu domach stanowią serce systemu grzewczego. Najczęściej z systemem ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej kojarzy się pompa ciepła. Nie zawsze może ona być jedynym rozwiązaniem, czasem łączona jest z urządzeniem jakim jest kocioł gazowy, aby zapewnić najefektywniejsze działanie systemu centralnego ogrzewania. Czasem zdarza się również tak, że kocioł gazowy okaże się lepszą inwestycją niż pompa ciepła. Często w nowobudowanych osiedlach domków jednorodzinnych powstają przydzielone do nich duże kotłownie, które rozprowadzają gaz do poszczególnych budynków. Surowiec jakim jest gaz jest stosunkowo tani, dlatego ogrzewanie domu za pomocą gazu nie obciąży zbytnio Twojego portfela.

Czym są kotły gazowe?

Kotły gazowe to urządzenia służące do ogrzewania gospodarstw domowych i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, których zasilającym paliwem jest gaz ziemny. Jednak kocioł kotłowi nierówny. Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych:

  • kocioł gazowy jednofunkcyjny – nie posiada on wymiennika ciepła, który podgrzewa ciepłą wodę użytkową. Nie jest w stanie przygotować samodzielnie wody, którą później wykorzystasz podczas kąpieli. Tego rodzaju kotły gazowe podłączane są zazwyczaj do podgrzewacza pojemnościowego, czyli zasobnika (zbiornika), który posiada wbudowany wymiennik ciepła.
  • kocioł gazowy dwufunkcyjny – zaletą urządzenia jest fakt, iż posiada już wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u. Urządzenie podgrzewa wodę w sposób przepływowy. Cały proces ma początek w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Modele posiadające wbudowany już zasobnik c.w.u. są bardziej praktyczniejsze, ponieważ skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kurka. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązania wygodniejsze zawsze są nieco droższe od tych podstawowych.

Przy modernizacji lub projektowaniu od nowa całej instalacji grzewczej, warto dokładnie przeanalizować potrzeby swoje i wszystkich domowników, aby swobodnie dobrać właściwe rozwiązanie.

Kotły gazowe – gdzie umieścić w domu kocioł?

Oprócz oczywistej kwestii, czyli funkcjonalności kotła, bardzo ważne jest również jego usytuowanie. Kocioł można ustawić w taki sposób, aby wtopił się w wystrój domu i nie był aż tak zauważalny. Z czasem walory estetyczne, stały się równie ważne, co funkcjonalność. Gdzie wobec tego można umieścić kotły na gaz? Możliwości jest kilka:

Poddasze

Dość niespodziewane miejsce, ale jak najbardziej możliwe do zagospodarowania. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Zdecydowany plus to niejakie ukrycie kotła przed wzrokiem innych osób. Jednak zdarza się, że nie zawsze możliwe jest zaprojektowanie wystarczająco długiego komina, by mógł zapewnić odpowiedni ciąg. Dlatego w takiej sytuacji rekomenduje się kotły kondensacyjne lub takie z zamkniętą komorą spalania. W urządzeniach tych to wiatrak wymusza odprowadzenie spalin. Kolejnym minusem jest fakt dłuższego oczekiwania na podgrzana wodę jeżeli zamierzasz posiadać kocioł dwufunkcyjny. Jest jednak możliwość uniknięcia tej niedogodności – inwestycja w kocioł z zasobnikiem.

Pomieszczenie gospodarcze

Kotły gazowe mogą zostać usytuowane w pomieszczeniu gospodarczym, pod warunkiem, że owe pomieszczenie będzie spełniało odpowiednie wymagania. W budynkach już istniejących wysokość pomieszczenie powinna być nie niższa niż 1,9 m, natomiast w budynkach nowych nie niższa niż 2,2 m. Kubatura pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 6,5 m3 dla kotłów z zamkniętą komorą spalania lub nie mniejsza niż 8 m3 dla pozostałych kotłów. Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się kocioł powinno mieć również odpowiednio zaprojektowany system wentylacji.

Suszarnia/pralnia

Położenie kotła w tym miejscu zdecydowanie przyspieszy proces suszenie się ubrań, dzięki przepływającemu powietrzu. Jeżeli suszarnia będzie spełniać dodatkowo funkcję spiżarni – chłód w pomieszczeniu umożliwi przechowywanie tam różnego rodzaju produktów, coś w rodzaju dodatkowej prawie-lodówki. Jeżeli mielibyśmy doradzić usytuowanie kotła, raczej mimo wszystko odradzilibyśmy to miejsce. W suszarni gromadzi się wilgoć, która może negatywnie wpłynąć na żywotność i działanie kotła. W pralni istnieje też spore prawdopodobieństwo przyklejenia się do urządzenia zanieczyszczeń. W przypadku gdyby do kotła dostały się detergenty, może dojść nawet do jego korozji, co wpływa na jakość spalania paliwa.

Wiatrołap lub przedpokój

Umieszczenie kotła gazowego w tym miejscu jest stosunkowo rzadko spotykane. Dzieje się to za sprawą utrudnionego dostępu do samego urządzenia podczas jego serwisu (np. podczas opróżniania go z wody) lub utrudnionego połączenia do innych systemów (kanalizacji, wentylacji). Nie oznacza to oczywiście, że rozwiązanie jest niemożliwe. W tym przypadku rekomendujemy kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Spaliny wydobywające się z urządzenia można odprowadzić przez ścianę zewnętrzną, a sam kocioł ukryć w szafie, zapewniając odpowiednią wentylację na dole i u góry drzwiczek.

Łazienka

Dość popularne miejsce gdzie umiejscawia się kotły gazowe. Technika poszła do przodu i teraz każdy kocioł kondensacyjny posiada system ochrony antyporażeniowej, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Kotły gazowe w łazienkach, dzięki temu, że wytwarzają energię cieplną, zimą dodatkowo ogrzewają łazienkę. Należy jednak zapamiętać, że rekomendowanym kotłem do łazienki jest kocioł z zamkniętą komorą spalania gazu. Przeważającym plusem projektowania systemu grzewczego z kotłem w łazience jest to, że kocioł nie będzie miał daleko do miejsca, z którego pobiera wodę do ogrzania. Pozwala to zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy, bowiem takie rozwiązanie nie wymaga montażu cyrkulacji. Najczęściej w łazienkach spotykany jest wiszący kocioł, który nie zajmuje miejsca i pozwala wygodnie korzystać z pomieszczenia. Kotły gazowe są zautomatyzowane, posiadają pompę obiegową, która wymusza cyrkulację wody w instalacji, więc bardzo istotne jest, aby pamiętać o podłączeniu urządzenia do instalacji elektrycznej o odpowiedniej mocy i napięciu.

Kotłownia

Kolejne oczywiste pomieszczenie w domu, w którym można spotkać piece gazowe do ogrzewania wody użytkowej jak i całego domu. W kotłowni najlepiej zainstalować urządzenia stojące, które wyposażone są w bardziej pojemny zasobnik ciepłej wody. Kotłownia w piwnicy jest dobrym miejscem na kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. Powietrze w tego typu rozwiązaniach dostaje się do kotła przez kanał nawiewny. Piece gazowe usytuowane w kotłowni dają gwarancję sprawnego dostępu do nich – nie będziesz musiał poświęcać zbędnych nakładów energii aby dostać się do urządzenia. Odpowiednio zaprojektowana kotłownia w domu to klucz do wygodnej obsługi kotła gazowego. Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem powinien być wykonany z odpowiednich materiałów, z zachowaniem należytej staranności. W kotłach gazowych istotna jest nie tylko ich sprawność i moc, a także budowa: odpowiednia szczelność i wytrzymałość urządzenia.

Kuchnia

Zasada umiejscawiania kotłów w kuchni jest podobna do zasady dotyczącej łazienki. W kuchni również rekomendowany jest kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą (wtedy nie ma obowiązku zastosowania wyciągu kuchennego). Kotły kondensacyjne stosowane w kuchni umieszcza się zazwyczaj w ciągu szafek jako kocioł wiszący. Dzięki temu piec wtapia się w wystrój kuchni i nie rzuca się tak w oczy – można je ”schować” w jednej z szafek z drzwiczkami, tak samo jak w rozwiązaniu z wiatrołapem. Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne mają różne konstrukcje – jedno urządzenie będzie potrzebować więcej miejsca, aby wykonać jego serwis – inne mniej. Dlatego gdy będziesz inwestował w nowy piec, warto wybrać taki, który będzie najwygodniejszy. Kotły kondensacyjne w kuchni również posiadają system ochrony antypożarowej, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Jak widzisz – rozwiązań jest wiele i każde z nich ma swoje plusy i minusy. To od Ciebie zależy na które z nich się zdecydujesz.

Ogrzewanie domu, kotły gazowe – podstawowe informacje

Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujesz – kotły kondensacyjne, kotły dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne – stoi przed Tobą bardzo ważne zadanie. Przed doborem jakiegokolwiek urządzenia powinieneś obliczyć jakie zapotrzebowanie energetyczne posiada Twój dom. Pozwoli to oszacować ilość energii jakiej potrzebuje do prawidłowej pracy dane urządzenie. Wybierając kotły na gaz warto przykuć szczególną uwagę na tzw. zakres modulacji mocy grzewczej. Im zakres jest wyższy, tym piec będzie lepiej przystosowywał się do zapotrzebowania na ciepło. Zachowa to ciągłość pracy, ponieważ piec będzie rzadziej się włączał, co za tym idzie, będzie używał mniej paliwa. Jednym zdaniem: ogromny plus, zachowanie odpowiedniej temperatury w domu, ciepła woda przy minimalnym wykorzystaniu gazu. Budując dom lub zmieniając ogrzewanie z dotychczasowego na gazowe, bardzo ważne jest, aby zadbać o każdy aspekt działania instalacji. Zakres obowiązków jaki ciąży na projektancie takiego rozwiązania jest podobny niezależnie od tego, czy jest to kocioł wiszący, stojący, jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, z otwartą lub zamkniętą komorą:

  • dobranie odpowiedniego urządzenia (moc i sprawność) na podstawie obliczeń zapotrzebowania na ciepło,
  • zadbanie o odpowiednie odprowadzanie spalin i wentylację,
  • zaprojektowanie rozwiązania w taki sposób, aby było najbardziej estetyczne (np. wiszący kocioł w kuchni ukryty w szafce),
  • cena adekwatna do rodzaju kotła.

Zakres prac, wykorzystanie energii, cena – kocioł kondensacyjny

Pozostałe zagadnienia w temacie kotłów poruszyliśmy w kolejnych artykułach, do których przeczytania serdecznie zapraszamy. Jeżeli mimo wszystko chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej – śmiało skontaktuj się z nami. Postaramy się odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

Instalacja c.o. i podgrzewania c.w.u. może zostać połączona z działaniem pompy ciepła, tworząc tym samy ciekawą symbiozę, gwarantującą ciepło. Sprawdź nasze pozostałe artykuły, znajdziesz w nich obszerniejsze informacje na temat tego połączenia (Pompy ciepła + kotły gazowe).

Firma Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »