Kocioł na pellet – dofinansowanie

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]
Chcesz przeprowadzić termomodernizację i zmienić stary piec na paliwo stałe na nowoczesny piec na pellet? Być może budujesz dom i zastanawiasz się jakiego rodzaju ogrzewanie warto wybrać? W obu przypadkach warto abyś zapoznał się z możliwościami dofinansowania jakie na Ciebie czekają. W niniejszym artykule dostarczymy Ci informacji na temat dofinansowań do kotła na pellet. Przekażemy Ci również informacje na temat tego jak wygląda montaż kotła na pellet oraz omówimy projekt przykładowej instalacji.

Wymiana starego pieca na paliwo stałe na nowy – dofinansowanie

Nowy kocioł na pellet nie należy do inwestycji, na którą każdy może pozwolić sobie od ręki. Kotły na biomasę są rozwiązaniem tańszym niż inwestycja w pompę ciepła, jednak wciąż często wymaga poniesienia sporych kosztów. Kotły na pellet to nieraz koszt około 10 000 złotych. Dlatego, w przypadku tak dużej inwestycji dofinansowanie na zakup urządzenia oznacza dla niektórych konieczność. Nie tylko osoby nie mające środków na jednorazową inwestycję mogą ubiegać się o dofinansowanie. Dotacje powstały z myślą o każdym kto chce przyczynić się do ochrony naszego środowiska, zmniejszając ilość emisji szkodliwych substancji do powietrza. Z jakich opcji możesz skorzystać aby uzyskać dotację na kocioł?

Dotacja w ramach programu 'Czyste Powietrze’

Jeżeli planujesz wymianę swojego obecnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe, spełniające obowiązujące normy (Np. norma PL-EN 303 5 lub Ecodesign) – program 'Czyste Powietrze’ jest właśnie dla Ciebie. W ramach programu możesz uzyskać dofinansowanie nie tylko na nowy piec pelletowy, a także:

  • na wymianę starego pieca na węgiel na nowy, spełniający obowiązujące normy (kocioł 5 klasy),
  • na zakup i montaż pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • na docieplenie Twojego budynku lub wymianę stolarki zewnętrznej,
  • na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • na wymianę i zakup dowolnego źródła wykorzystującego biomasę.

Celem programu 'Czyste Powietrze’ jest poprawa jakości powietrza, którym oddychamy poprzez obniżenie emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Dofinansowanie skierowane jest głównie do właścicieli domów jednorodzinnych lub właścicieli mieszkań z wyodrębnioną księgą wieczystą swojego lokalu. W programie przewidziano dwa poziomy dofinansowania: podstawowy i rozszerzony. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów. Podstawowy poziom dofinansowania przysługuje osobom, których roczny dochód na osobę w budynku nie przekracza 100 tysięcy złotych. Poziom rozszerzony dofinansowania powstał z myślą o osobach mniej zamożnych, w których miesięczny dochód w gospodarstwach jednoosobowych nie przekracza 1 960 złotych, a w gospodarstwach wieloosobowych 1 600 złotych.

Wymagania jakie trzeba spełnić aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu 'Czyste Powietrze’ zostały szerzej opisane w jego regulaminie.

Złożenie wniosku o dotacje może zostać przeprowadzone Internetowo, do czego zachęca sam program, jak i listownie. Opcja listowna została wprowadzona dla osób starszych, dla których łatwiej jest ubiegać się o dofinansowanie do kotłów bez obsługi komputera. Program jednak podkreśla, że wszystkie dokumenty należy uzupełniać w odpowiedniej, przygotowanej przez program aplikacji, ponieważ posiada ona samouzupełniające się pola, upraszczające znacznie uzupełnianie wniosku o dotację na piec.

Ulga termomodernizacyjna a wymiana kotła na pellet

W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w programie 'Czyste Powietrze’ zawsze pozostaje Ci pewna alternatywa. Inną możliwością uzyskania dotacji, a w zasadzie odliczenia kosztów inwestycji, jest Ulga termomodernizacyjna. Ma ona podobne wymagania co 'Czyste Powietrze’, jednak ma pewne różnice, dotyczące samej ulgi. Nie otrzymasz na konto dofinansowania, lecz zwrot poniesionych już kosztów po skończonych pracach. Możemy określić to mianem 'opóźnionej dotacji’. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób chcących:

  • dokonać wymiany swojego obecnego źródła ciepła (pieca ”kopciucha”) na nowe, spełniające obowiązujące wymagania (kotły 5 klasy),
  • docieplić przegrody w swoim budynku,
  • zakupić i zamontować urządzenia do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (ogrzewanie z użyciem pompy ciepła),
  • zacząć korzystać z energii słonecznej (instalacja fotowoltaiczna).

Do uzyskania dotacji technicznie nie jest potrzebny żadnej wniosek, a odpowiednio uzupełniony PIT/O (stanowi on uzupełnienie PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37).

Więcej informacji na temat dofinansowania w ramach programu 'Czyste Powietrze’ oraz ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz tutaj:

  • Program 'Czyste Powietrze’ – dofinansowania i regulamin programu
  • Ulga Termomodernizacyjna – dofinansowania i regulamin ulgi

Instalacja ogrzewania z użyciem kotła na pellet

Kotły i ogólnie instalacje c.o. mają dość skomplikowany schemat na pierwszy rzut oka. Samo działanie urządzenia może być dobrze znane, problemem jest często zrozumienie działania całej instalacji, czyli urządzeń współpracujących ze sobą. Centralne ogrzewanie z użyciem kotła wymaga wygospodarowania znacznej ilości miejsca w domu. Niezależnie od tego czy będzie to piec na pellet, ekogroszek czy tradycyjny węgiel, należy wygospodarować miejsce na magazynowanie tych źródeł ogrzewania. Wymiana starego pieca oznacza nieco większą ingerencję w dom, mamy na myśli reorganizację kotłowni. W przypadku zakupu i montażu nowego pieca, sprawa jest nieco łatwiejsza, bowiem kotłownie można zaprojektować od zera, w sposób wygodny i wydajny.

Jak wygląda schemat instalacji pieca na pellet?

Jak nietrudno się domyślić, schemat zaczyna się od samego kotła – jest to serce całej instalacji. Jednak, aby mogła ona pracować w sposób właściwy, powinna mieć wsparcie innych urządzeń, takich jak na przykład zawory i czujniki.

Zaczynając od początku – nowoczesne kotły wyposażone są w sterowniki, które znacznie ułatwiają nawigację i ustawianie parametrów ogrzewania. Istotnym elementem w sercu instalacji są czujniki (czujnik kotła, czujnik c.o., czujnik c.w.u.), które ułatwiają kontrolę nad pracą całego układu. Zaraz za kotłem powinno umieścić się zawór bezpieczeństwa. Podgrzana woda kierowana jest z kotła do instalacji centralnego ogrzewania oraz do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Kotły powinny być zabezpieczone na powrocie odpowiednim zaworem. Przed każdym urządzeniem, do którego ma wpadać woda z instalacji również należy zamontować zawór zwrotny, aby zabezpieczyć całą instalację. Szczególnie ważne jest to przy pompach – chroni to je przed uszkodzeniem.

Oferta Energetycznego Projektu – piec na pellet

Jeżeli planujesz dokonać wymiany obecnego źródła ciepła w Twoim domu na nowe, które poprawi jakość powietrza, którym oddychasz, ale niezbyt wiesz jak za to się zabrać – skontaktuj się z nami. Pomożemy wymienić Twój stary piec na nowy, złożymy w Twoim imieniu wniosek o dofinansowanie w ramach programu 'Czyste Powietrze’ lub Ulgi Termomodernizacyjnej. Gwarantujemy, że z nami załapiesz się na najwyższy poziom dotacji jaki jest tylko możliwy.

Postaw z nami na ochronę środowiska, dokonaj wymiany swojego starego pieca i uzyskaj wysokie dofinansowanie! Zostaw nam swój numer – oddzwonimy!

Firma Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »