Fotowoltaika – realizacja – Kasina Wielka

Pan Krzysztof jest właścicielem dość dużego domu jednorodzinnego położonego w miejscowości Kasina Wielka. Nasz klient wiedział jak duży potencjał drzemie w promieniowaniu słonecznym. Przed rozpoczęciem współpracy z Energetycznym Projektem zainwestował w kolektory słoneczne, które wykorzystywał do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pan Krzysztof zapragnął czerpać z dobrodziejstw słońca w stu procentach, dlatego chciał zainwestować dodatkowo w panele fotowoltaiczne. Głównym celem inwestycycji były oczywiście niższe rachunki. 
Nasz Doradca przeprowadził audyt energetyczny w domu naszego klienta. Podczas niego sprawdził stan sieci elektrycznej oraz zebrał wszystkie informacje potrzebne do przygotowania propozycji z naszej strony. Nasz Doradca sprawdził także zapotrzebowanie na ciepło w budynku i nie stwierdził konieczności wykonywania żadnych dodatkowych prac. Budynek był ocieplany i posiadał dwuszybowe okna PCV. 
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp składająca się 13 sztuk paneli fotowoltaicznych Vitovolt 385 Viessmann oraz jednego falownika (inwertera) Growatt. Moduły fotowoltaiczne posiadają piętnastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej 
Rozwiązaniem zaproponowanym przez nasze biuro projektowe była instalacja fotowoltaiczna składająca się z 13 sztuk modułów. Dach nieruchomości naszego klienta był na tyle duży, że rozwiązanie spokojnie mogła na nim spocząć. Panele ułożyliśmy tuż obok kolektorów, pod kątem około 35°. Zamontowana instalacja z żadnej strony nie jest zacieniona, dlatego wiemy, że będzie ona pracowała z pełną wydajnością. Falownik znalazł swoje miejsce wewnątrz budynku, dlatego gdy Pan Krzysztof będzie czuł potrzebę zweryfikowania działania instalacji, może to zrobić bez wychodzenia z domu. 
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 23 532 złotych. Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Zastosowane rozwiązanie pozwoliło panu Krzysztofowi czerpać z dobrodziejstw słońca w stu procentach. Instalacja przyniosła niemałe zyski – pozwala naszemu klientowi zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Rozwiązywanie zaprojektowaliśmy z myślą o pracy na nadchodzące dziesięciolecia, dlatego zagwarantuje ono spokój także bliskim pana Krzysztofa. 
Montaż rozwiązania zajął naszej ekipie zaledwie jeden dzień roboczy. Panele w towarzystwie kolektorów słonecznych dają efekt nowoczesnego domu, który jest przyjazny środowisku i portfelowi. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe rozwiązania usługi, Pan Krzysztof nie musiał martwić się o nic. Sami zajęliśmy się całą inwestycją. 
#fotowoltaika #PV #OdnawialneŹródłaEnergii #oszczędność #EnergiaZeSłońca
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji 
Dach nieruchomości
Dach 
Dwuspadowy
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
 ˚
35
Instalacja fotowoltaiczna
5 kW PVitovolt 385 Viessmann  + inwerter Growatt
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
13
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
23 532
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1