Instalacja fotowoltaiczna – realizacja w Kluczach

Pan Czesław zamieszkuje wraz z rodziną dom jednorodzinny położony w miejscowości Klucze, około 50 km od Krakowa. Nieruchomość naszego klienta już na pierwszy rzut oka mówi bardzo dużo o jej właścicielu: budynek jest ocieplony, wyposażone w dwu szybowe okna PCV. Wyraźnie widać, że pan Czesław bardzo dba o swoją posiadłość.
Nasz klient, zachęcony pozytywnymi opiniami o instalacji fotowoltaicznej, postanowił sam zainwestować w to właśnie rozwiązanie. Zależało mu najbardziej na podniesieniu wartości swojej nieruchomości oraz na tym, aby zabezpieczyć nieco swoją rodzinę i zagwarantować im niskie rachunki za energię elektryczną. Pan Czesław słyszał o planowanych zmianach rozliczania prosumentów, które mają nadejść wraz z początkiem 2022 r., dlatego zdecydował się na to rozwiązanie jeszcze w tym roku. Dzięki temu będzie on rozliczony według dotychczasowych zasad. 
Współpraca z naszym klientem rozpoczęła się od rozmowy, która miała zbadać jego oczekiwania. Później ustaliliśmy termin audytu energetycznego, podczas którego sprawdziliśmy stan sieci energetycznej budynku oraz zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje do przeprowadzenia inwestycji.
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,13 kWp składająca się 11 sztuk paneli fotowoltaicznych PhonoSolar PS375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR 4,4 KTL-X. Moduły fotowoltaiczne posiadają piętnastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Rozwiązanie zaprojektowane dla naszego klienta liczy 11 sztuk modułów fotowoltaicznych. Nieruchomość naszego klienta jest na tyle duża, że nie było żadnego problemu w tym, aby moduły z począłem bezpośrednio na jej dachu. Zostały ułożone pod kątem około 30°, zwrócone w kierunku najintensywniejszych promieni słonecznych. Taki montaż rozwiązania pozwolił nam zapewnić instalacji jak najbardziej wydajna pracę. Jak wiadomo wydajna praca = wysoka ilość produkowanego prądu, a to dokładnie było naszym celem. Wokół budynku naszego klienta można dostrzec liczną roślinność. Jednak nie zauważyliśmy, aby miała ona powodować niepotrzebne zacienienie. Serce instalacji, czyli falownik znalazł swoje miejsce w środku budynku. Urządzenie jest chronione przed działaniem czynników atmosferycznych. Podczas montażu zadawaliśmy także o swobodny do niego dostęp. 
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 20 430 złotych. Na kwotę składały się następujący czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Pan Czesław otrzymał od nas dane kontaktowe w postaci numeru komórkowego oraz adresu e-mail to indywidualnego opiekuna jego instalacji. Muszę się do niego zwrócić zawsze, gdy będzie miał tylko jakiekolwiek pytania. Realizacja inwestycji pozwoliła naszemu klientowi obniżyć swoje rachunki za prąd do minimum. Cały proces zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat, a nasz klient Zyska spokojną głowę. Cel inwestycji został zrealizowany – wartość nieruchomości została podniesiona, a rachunki obniżone. 
Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, zaangażowanie naszego klienta ograniczyło się jedynie do podpisania umowę z naszym doradcą. Całą resztą zajęliśmy się sami, podobnie jak w pozostałych naszych inwestycjach. Cenimy sobie kompleksowe rozwiązania, dlatego sami chcemy świadczyć takie usługi. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji 
Dach nieruchomości
Dach 
Dwuspadowy
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
 ˚
30
Instalacja fotowoltaiczna
4,13 kW PhonoSolar PS375 + inwerter SOFAR 4,4 KTL-X.
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
9
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
20 430
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1