Fotowoltaika – realizacja w Mikołowie

Pan Tomasz jest właścicielem domu jednorodzinnego zlokalizowanego w Mikołowie. Nasz klient skontaktował się z nami, ponieważ chciał zrobić coś ze swoimi rachunkami za energię elektryczną. 
Pan Tomasz był bardzo zmartwiony ciągłymi podwyżkami cen prądu. Obawiał się, że jeżeli nie podejmie żadnych działań, w przyszłości znaczną część jego wydatków będą pokrywały podstawowe rachunki. Pan Tomasz słyszał także o kończących się zasobach paliw stałych, co bezpośrednio wypływa na wzrost cen prądu. Wiedząc, że na obniżki nie ma co liczyć, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. 
Nasz Doradca ustalił z panem Tomaszem termin przeprowadzenia audytu energetycznego. W dzień wizyty zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przygotowania projektu oraz sprawdziliśmy stan istniejącej sieci elektrycznej. Audyt był także okazją do uzgodnienia z panem Tomaszem jego oczekiwań wobec rozwiązania. 
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,75 kWp składająca się 26 sztuk paneli fotowoltaicznych PhonoSolar PS375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR 11 KTL-X o mocy 10 kW. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej
Nieruchomość naszego klienta jest duża, a co za tym idzie posiada duży dach. Nie mieliśmy najmniejszego problemu z umiejscowieniem paneli właśnie na nim. Moduły zostały ułożone pod kątem 40° w centralnej części dachu. Montaż przebiegł sprawnie i szybko, a samo rozwiązanie będzie pracowało z najwyższą możliwą wydajnością przez nadchodzące dziesięciolecia. Serce instalacji, czyli inwerter został umieszczony wewnątrz budynku, gdzie chroniony jest przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nasz klient ma swobodny dostęp do urządzenia, zawsze, gdy tylko będzie miał potrzebę zweryfikowania działania systemu.
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 37 455 złotych. Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Przeprowadzenie inwestycji pozwoliło naszemu klientowi oszczędzać nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku. Inwestycja zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat. Gdyby Pan Tomasz chciał dodatkowo rozbudować swoją instalacje o kolejne moduły, jak najbardziej istnieje taka możliwość. 
Pan Tomasz otrzymał od nas telefon oraz adres mailowy do opiekuna jego instalacji. Nasz opiekun jest do dyspozycji w każdej chwili, na wypadek jakichkolwiek pytań odnośnie pracy systemu. 
Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, zajęła naszej ekipie zaledwie jeden dzień roboczy. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, zaangażowanie pana Tomasza ograniczyło się jedynie do rozmowy z nas z naszym przedstawicielem i podpisaniem z nim umowy.
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji 
Dach nieruchomości
Dach 
Dwuspadowy
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
˚ 
40
Instalacja fotowoltaiczna
9,75 kW PhonoSolar PS375 + inwerter SOFAR 11 KTL-X o mocy 10 kW. 
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
26
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
37 455
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1