fbpx

10 błędów przy ocieplaniu domu

Izolując budynek musimy pamiętać o podstawowych zasadach i wystrzegać się tych 10 błędów przy ocieplaniu domu. Poznaj je.

Ocieplenie domu jest jednym z najważniejszych kroków w zapewnieniu komfortu termicznego, obniżeniu rachunków za ogrzewanie oraz zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Chociaż proces ten wydaje się być prosty i intuicyjny, w rzeczywistości wymaga precyzji, odpowiednich materiałów oraz wiedzy. 

Niestety, wiele osób popełnia błędy, które mogą znacząco obniżyć efektywność izolacji i prowadzić do problemów w przyszłości. W niniejszym artykule omówimy 10 najczęstszych błędów przy ociepleniu domu, aby pomóc uniknąć kosztownych pomyłek i zapewnić, że Twój dom będzie ciepły, energooszczędny i ekologiczny.

1. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża

Krąży w świecie budowlanym powiedzenie – jak nie wiesz czy gruntować, to gruntować. Jeśli podłoże nie jest odpowiednio oczyszczone z kurzu, brudu, tłuszczu czy innych zanieczyszczeń, warstwa kleju może nie związać odpowiednio z powierzchnią ściany, co może skutkować ‘odparzeniem’ styropianu a co za tym idzie – odklejeniem się warstwy izolacyjnej.

2. Nieodpowiedni dobór materiałów izolacyjnych

Zły dobór wełny czy styropianu do ocieplenia naszego domu to także jeden z błędów, które popełniają ekipy budowlano-remontowe. Aby odpowiednio wybrać grubość naszego materiału izolacyjnego, warto skorzystać z kalkulatora grubości instalacji stworzonego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii. 

Warto także zwracać uwagę na współczynnik ciepła. Dla nowych domów i ścian zewnętrznych nie może on przekraczać 0,2 W/m2K a dla dachów 0,15 W/m2K. By nie przekroczyć tych wartości, stawiajmy więc na zwiększenie grubości izolacji lub na korzystanie z materiałów o większej wydajności.

3. Niewłaściwy termin ocieplania domu

Niska temperatura nie sprzyja ocieplaniu naszego domu. Większość klejów i tynków wymaga temperatur  powyżej 5 stopni Celsjusza do prawidłowego wiązania. W niższych temperaturach proces ten jest spowolniony lub całkowicie zatrzymany, co prowadzi do osłabienia przyczepności materiałów. 

Niska temperatura (mrozy) mogą spowodować kruszenie się lub pękanie naszego kleju. Deszcz czy śnieg “wpijający sie” w warstwę kleju także może go osłabić. Gdy mówimy jednak o słonecznej, wakacyjnej pogodzie należy zwracać uwagę na to, że nasza warstwa klejąca będzie szybciej wysychać i może znacznie osłabić przyczepność podłoża.

4. Nieprawidłowe kołkowanie

Metoda ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku to nic innego jak metoda lekka-mokra. Chodzi o najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju, czyli zaprawa klejąca połączona z kołkowaniem. 

Problemem może być źle dobrany kołek, zainstalowany za głęboko lub za płytko, co osłabi naszą izolację.

5. Zły system klejenia styropianu i układania wełny

Jednym z błędów pojawiających się przy klejeniu styropianu do ściany jest złe rozmieszczenie kleju po powierzchni materiału. Bywa, że fachowcy nakładają śladowe jego ilości, punktowo, co powoduje osłabienie przyczepności płyt styropianowych. Klej powinien być nakładany po obwodzie i dodatkowo w kilku punktach centralnych. Odpowiednio dociskane do ściany, równomiernie, zapewnia pełne przyleganie kleju i tworzy dodatkową warstwę izolacji.

Prawidłowym ociepleniem poddasza wełną mineralną jest położenie dwóch warstw – pomiędzy krokwie i pod nimi. Zazwyczaj druga położona jest już po zastosowaniu systemu suchej zabudowy i wkładana jest między profile aluminiowe. 

Niedokładne przycinanie może powodować powstawanie mostków termicznych, a co za tym idzie, powstawanie szczelin, które osłabiają nasza pracę nad prawidłowym ociepleniem budynku.

6. Brak stosowania systemu mijankowego

System mijankowy to nic innego jak przyklejanie styropianu do ścian budynku, tak, aby nie tworzyć jednego łączenia “z góry na dół” a aby stworzyły się pewnego rodzaju cegiełki. Unikamy w ten sposób tworzenia się szczelin między płytami, które mogą obniżać naszą efektywność energetyczną budynku.

10 BŁĘDÓW PRZY OCIEPLANIU DOMU

6. Zła kolejność wykonywanych prac

Czasami zdarza się, że kolejność prac jest przy ocieplaniu budynku jest zaburzona. Bywa, że fachowcy najpierw na płytę styropianową nakładają klej, a dopiero później siatkę elewacyjną. To błąd, który może skutkować odpadaniem kleju lub jego pękaniem. 

Ważnym jest także stosowanie przy ociepleniu wełną odpowiednich folii paroizolacyjnych, który zapobiegają przedostawaniu się wilgoci i w konsekwencji tworzeniu pleśni.

8. Brak zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi

Nie zabezpieczając naszego styropianu przed południowym słońcem narażamy go na degradację. Może to pogorszyć przyczepność warstw wykończenia, w szczególności, gdy między ociepleniem a tynkiem znajdzie się różnica kilku miesięcy.

Podobna sprawa ma się wtedy, gdy nasze ściany zewnętrzne ocieplamy wełną. Te, pozostawione “bez niczego” z łatwością nasiąkną wodą, a jej wysuszenie może trwać długie dni.

9. Zła wentylacja lub jej brak

Ten punkt nie tyczy się samego ocieplenia domu, ale jest błędem, który się z tym wiąże. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, które ocieplamy, może prowadzić do kondensacji pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów lub powodować uszkodzenia ścian, sufitów, a także materiałów izolacyjnych. 

Nadmiar wilgoci, który może mieć miejsce przy zbyt szczelnie ocieplonym domu i braku wentylacji, zmniejsza efektywność naszego ocieplenia i może prowadzić do większych strat ciepła.

10. Nieprawidłowe osadzenie parapetów i obróbek blacharskich

Parapety powinny mieć minimalny spadek w stronę zewnętrzną, aby zapewnić odpływ wody. Jeśli spadek będzie zbyt mały lub odwrotny – będzie to skutkowało wnikaniem w ścianę i zawilgoceniem warstwy izolacyjnej. Brak prawidłowego uszczelnienia między parapetem a ścianą także będzie błędem.

Brak precyzyjnego ocieplenia wokół okien i drzwi może skutkować powstawaniem mostków termicznych i prowadzić do strat ciepła i problemów z wilgocią.

Zapewnienie skutecznego ocieplenia domu wymaga uwzględnienia wielu czynników i unikania typowych błędów. Przy odpowiednim przygotowaniu podłoża, właściwym doborze materiałów, precyzyjnym wykonaniu prac oraz dbałości o szczegóły, możemy osiągnąć wysoką efektywność energetyczną budynku i zapewnić komfortowe warunki mieszkalne. Pamiętajmy również o konieczności prawidłowej wentylacji, zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi i precyzyjnym wykonaniu detali konstrukcyjnych wokół okien i drzwi. Unikając wspomnianych błędów, możemy cieszyć się oszczędnym w użytkowaniu domem, który jednocześnie dba o nasze środowisko.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ