fbpx

Piana PUR – czy warto?

28 maja 2024

Każdy z nas chce mieć ciepło we własnym domu. Kotły gazowe, kotły na pellet czy pompy ciepła oczywiście są nam potrzebne do utrzymania odpowiedniej temperatury, ale dobrze zaizolowany budynek sprawia, że ogrzanie domu jest znacznie szybsze i tańsze. 

System ocieplenia pianą PUR to alternatywa dla standardowego i spopularyzowanego sposobu izolacji styropianem czy wełną mineralną. Piankę poliuretanowę nakłada się poprzez natrysk, który tworzy ciągłą, bez spoinową warstwę izolacyjną. 

Stosuje się ją najczęściej na poddaszu – to tam najczęściej tworzą się mostki termiczne poprzez złe rozmieszczenie wełny czy styropianu. Przemawia także za tym wygoda – ocieplenie poddasza wełną przy 30 stopniach Celsjusza na zewnątrz może być lekko niekomfortowe.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne mogą zostać ocieplone poprzez aplikację piany. Idealna jest także do izolacji fundamentów i podłóg. Należy jednak dobrać wtedy odpowiedni rodzaj piany.

Rodzaje piany PUR

Piana PUR ma swoje rodzaje, które różnią się kilkoma aspektami.

1. Piana otwartokomórkowa

  • ma niższą gęstość i jest bardziej paroprzepuszczalna,
  • jest stosowana głównie w miejscach, gdzie potrzebna jest oddychalność materiału, np. na poddaszach.

2. Piana zamkniętokomórkowa

  • ma wyższą gęstość i lepsze właściwości izolacyjne,
  • jest mniej paroprzepuszczalna i bardziej odporna na wilgoć, dlatego często stosowana jest w fundamentach, piwnicach oraz na zewnątrz budynków.
piana pur a man in a white suit spraying water on a roof

Piana PUR - zalety ocieplenia

Każdy system ociepleń ma swoje wady i zalety. Największą zaletą stosowania pianki poliuretanowej jest jej szybkość aplikowania. Szacuje się, że jest to ok. 10x szybszy proces od standardowego ocieplania wełną czy styropianem. Dzięki temu znacznie skrócimy czas na ocieplenie budynku. Fachowcy często wspomagają się dociskaniem piany podczas jej nakładania – w ten sposób nie muszą później docinać jej na grubość krokwi czy ścian. 

Ważnym plusem jest także jej szczelność i wysoka efektywność termiczna. Pianka PUR charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co sprawia, że jest doskonałym izolatorem. Skutecznie eliminuje mostki termiczne dzięki swojej jednorodnej strukturze. Piana tworzy także szczelną barierę, która zapobiega przenikaniu powietrza i wilgoci co sprawia, że pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynki i chroni przed wilgocią. 

Za zaletę można także uznać jej wagę – jest bardzo lekka, co nie obciąża konstrukcji budynku. Jednak wełna mineralna czy styropian do ciężkich materiałów także nie należą. 

Pianka PUR jest także wysoce odporna na wodę, ale także na uszkodzenia mechaniczne oraz biologiczne, takie jak pleśń i grzyby. 

Piana PUR - wady ocieplenia

Największą wadą i najczęściej wymienianą przez ludzi interesujących się tą tematyką jest koszt całego przedsięwzięcia. Ocieplenie pianą PUR jest droższe w porównaniu do tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna czy styropian. 

Aplikacja piany wymaga także specjalistycznego sprzętu – zazwyczaj wymaga to zatrudnienia doświadczonej i profesjonalnej firmy. Przy założeniu, że ocieplamy dom styropianem czy wełną, które możemy zaaplikować samemu, podnosi nam to koszt całościowego ocieplenia.

Podczas ocieplania domu pianą PUR uwalniane są chemikalia, które mogą być szkodliwe. Należy robić to w odpowiednim sprzęcie i masce zasłaniającej nie tylko usta i nos, ale także oczy. Ważne jest, aby stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.

piana pur

Piana PUR - czy warto?

System ocieplenia pianą PUR jest skuteczną i nowoczesną metodą izolacji budynków, oferującą wiele zalet, takich jak wysoka efektywność termiczna i szybka aplikacja. Trzeba jednak pamiętać o podwyższonym koszcie tego przedsięwzięcia. Decyzja zależy od wielu czynników takich jak specyfika budynku, budżet oraz oczekiwania co do efektywności izolacji. 

Warto także skorzystać z kalkulatora grubości izolacji przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

Tam, gdzie wymagana jest wysoka efektywność izolacyjna, budynek, który narażony jest na wilgoć czy dom o nietypowych skomplikowanych kształtach, pianka PUR będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto jednak skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekipy Energetycznego Projektu, która odpowiednio dobiorą najlepsze rozwiązanie dla konkretnego budynku. 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ