Czyste Powietrze ocieplenie domu traktuje priorytetowo. Termomodernizacja opiera się na prawidłowym zabezpieczeniu ścian i poddasza. Sprawdź, na co przysługuje dotacja.
Każdy z nas chce mieć ciepło we własnym domu. Odpowiedni kocioł, który ogrzeje nasze cztery ściany jest bardzo ważny, ale nawet najlepsze i najdroższe źródło ciepła nie pomoże, jeśli nasz budynek będzie słabo ocieplony, lub termoizolacji nie będzie w ogóle.
Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa która ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Jest skierowany głównie do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów grzewczych oraz na termomodernizację swoich budynków.
Czyste Powietrze ocieplenie wymagania
Jak każda technologia w programie Czyste Powietrze, tak ocieplenie budynku ma swoje wymagania. Aby otrzymać dofinansowanie na termoizolacje naszego domu trzeba spełnić kilka punktów.
Czyste Powietrze zasady – kto może skorzystać?
Zasady programu czyste powietrze są różne dla poszczególnych technologii, ale jedno jest spójne – wszystko zależy od tego, na jaki poziom dofinansowania się dostaniemy. W tym momencie program ma trzy progi:
- podstawowy
- podwyższony
- najwyższy
To, na jaki poziom się dostaniemy, decyduje głównie próg dochodowy, przypadający na gospodarstwo jednoosobowe lub wieloosobowe. O samych poziomach dofinansowania oraz progach dochodowych możecie przeczytać w naszych przewodnikach po tych zagadnieniach.
Czyste Powietrze warunki – wniosek
Czyste Powietrze wniosek na ocieplenie domu musi być kompletny oraz prawidłowy złożony. Potrzebne będą dokumenty potwierdzające dochody, prawo własności do nieruchomości oraz dokumentacja techniczna dotycząca planowanych prac.
Wniosek można złożyć na trzy sposoby elektronicznie na stronach swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub osobiście. Warto także skorzystać z pomocy naszego zespołu, który ma doświadczenie związane z projektem: Program czyste powietrze ocieplenie budynku
Program Czyste Powietrze wymagania techniczne przy ociepleniu domu
Kluczową kwestią przy podejściu do dofinansowania na ocieplenie domu jest wiek budynku. Nowe domy nie wymagają modernizacji, a więc domy, na które przyznawana jest dotacja muszą mieć nieefektywne źródła ciepła, co oznacza, że nowym domom dotacja z Czystego Powietrze nie przysługuje.
Rodzaj nieruchomości ma także znaczenie. W programie Czyste Powietrze dofinansowanie do ocieplenia domu przysługuje tylko budynkom jednorodzinnym i wielorodzinnym. Mieszkania w bloku nie otrzymają dotacji.
Audytor sprawdza także nasz standard energetyczny – sprawdza, czy budynek spełnia określone normy. To prawdopodobnie najważniejszy punkt. Audytor sporządza dokumentację, która określa co znajdziemy w budynku pod względem technicznym, oraz jakie technologie można wprowadzić. Program czyste powietrze wymogi obejmują konkretne działania, a więc prace muszą być zgodne z kryteriami projektu. Ważnym jest także wskazanie, jakie korzyści nastąpią po ociepleniu naszego domu.
Audytor ma zadanie sprawdzić współczynnik przenikania ciepła U przed modernizacją oraz zaproponować odpowiednią grubość i rodzaj izolacji. Warto także skorzystać z kalkulatora udostępnionego przez KAPE, który może sugerować nam odpowiednią technologię.
Realizacja u Pani Agnieszki
Kompleksowa termomodernizacja: kocioł, ocieplenie i instalacja fotowoltaiczna
Program Czyste Powietrze ocieplenie domu - jakie dofinansowanie?
Termomodernizacja budynku Czyste Powietrze ma ustalone kwoty. Oczywiście największy zwrot otrzymamy przy kompleksowej termomodernizacji, stawiając na wymianę źródła ciepła czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Dotację czyste powietrze ocieplenie domu dzielimy na trzy poziomy.
- Podstawowy: 50% kosztów
- Podwyższony: 75% kosztów
- Najwyższy: 100% kosztów
Przy kompleksowej termomodernizacji dotacja może przysługiwać w kwocie do 135 tysięcy złotych. Ocieplenie budynku Czyste Powietrze to nie tylko ocieplenie ścian, ale także poddasza.
Czyste powietrze ocieplenie poddasza wymagania
Czyste Powietrze ocieplenie poddasza określa odpowiednie warunki techniczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła U zgodne z WT 2021 Czyste Powietrze. Dla dachów wartość ta nie może przekraczać 0,15W/(m2K). To, jaką technologię i jaką izolację zastosować, określa audytor po sprawdzeniu, jak wygląda sama konstrukcja oraz współczynnik przenikania ciepła U przed ociepleniem poddasza. Czyste Powietrze ocieplenie dachu ma więc takie same warunki co przy ociepleniu ścian naszego domu/ Program czyste powietrze ocieplenie stropu traktuje na podobnej zasadzie.
Program Czyste Powietrze wymiana dachu
W projekcie rządowym nie możemy uzyskać dofinansowania na wymianę poszycia dachowego. Czyste Powietrze dach uwzględniany jest jedynie, gdy chcemy go ocieplić. Nie dotyczy to jednak samej jego wymiany.