fbpx

Poradnik: Co zrobić, by nie stracić dofinansowania z programu Mój Prąd?

12 sierpnia 2024

Sprawdź, co zrobić, by nie stracić dofinansowania z programu Mój Prąd! Pobierz obszerny poradnik, aby dowiedzieć się więcej.

Kilka słów o programie Mój Prąd

Mój Prąd to program rządowy, który ma na celu wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszych gospodarstwach domowych. Głównymi założeniami programu są dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, ale także na magazyny energii i magazyny ciepła. 

Do tej pory odbyło się 5 edycji tego projektu w trakcie których wypłacono 2 753 049 932 zł, co wiązało się z 3 118 551 kW mocy instalacji. Najwięcej instalacji powstało w województwie wielkopolskim, w którym panele trafiły do 60 786 gospodarstw domowych. 

Mój Prąd 6.0 różni się jednak od poprzednich edycji pod wieloma względami. 

Mój Prąd 6.0

Szósta edycja programu Mój Prąd wystartuje 2 września i ma potrwać do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania puli. W tym roku na wypłaty dofinansowań przeznaczono 400 milionów złotych. 

Jedną ze zmian, którą możemy cechować jako tą najważniejszą, jest obowiązek montażu magazynu energii do naszej instalacji fotowoltaicznej. 

Wspieramy prosumentów i chcemy, by w jak największym stopniu Polki i Polacy korzystali w domach z własnej energii ze słońca, to gwarantuje niższe rachunki za prąd. W tej edycji programu kładziemy więc szczególny nacisk na magazyny energii, które zapewniają wzrost wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia, a co za tym idzie pomagają w odciążeniu sieci elektroenergetycznej. Widzimy tu także możliwości rozwoju technologii polskich firm mówi Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn.

Obligatoryjne traktowanie magazynu ma więc na celu zapewnienie wzrostu wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż samych paneli – dofinansowania z programu Mój Prąd nie otrzymamy. Co ważne, punkt tego regulaminu wchodzi w życiu jeszcze przed rozpoczęciem naboru, bo 1 sierpnia 2024 roku.

Bez zmian pozostaje kwestia prosumencka. Dofinansowanie należy się tylko i wyłącznie tym, którzy rozliczają się w systemie net-billing. Jeśli nadal korzystamy z net-meteringu, czyli systemu upustów, chcąc uzyskać dofinansowanie, musimy przejść na system obowiązujący.

Kolejną zmianą, która wchodzi w życie 2 września, jest maksymalna moc instalacji, na jaką możemy ubiegać się o dofinansowanie. Do tej pory dotowano panele, które łącznie nie przekroczyły 10 kWp. Od 2 września 2024 roku możemy liczyć na wsparcie finansowe instalacji, które mają minimum 2 kW, a maksymalnie 20 kW.

Na liście wydatków kwalifikowalnych zabrakło tych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, ale także, co zaskakujące, pomp ciepła. Może to zwiastować przesunięcie środków do programu Moje Ciepło, który zyska w ten sposób nowe tchnienie.

Jeśli chodzi o magazyny energii, które w tym naborze traktowane będą obligatoryjnie, minimalna pojemność takiego magazynu to 2 kWh. Moc wszystkich instalacji, czyli fotowoltaiki wraz z magazynem energii, nie może przekroczyć 50 kW. 

Mój Prąd

Ile dofinansowania i o czym pamiętać, by nie stracić dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0?

W tym roku dofinansowanie w programie Mój Prąd jest większe, głównie za sprawą obligatoryjnego traktowania magazynów energii. Aby jednak uzyskać wsparcie finansowe, należy ustrzegać się błędów, które mogą spowodować nie tylko opóźnienie w wypłacie dofinansowania, ale mogą wykluczyć całkowicie naszą instalację z programu Mój Prąd 6.0.

Sprawdź, o czym należy pamiętać, by nie stracić dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0 oraz zobacz, ile możesz zyskać.

Pobierz nasz obszerny poradnik i nie ryzykuj – odbierz swoje pieniądze z dofinansowania rządowego. 

Dane kontaktowe(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ

Czyste Powietrze dla Powodzian – 300 mln zł na termomodernizację domów

Program Czyste Powietrze powraca z nowym komponentem, który ma na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych z terenów dotkniętych powodzią. Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego lub śląskiego i Twój dom ucierpiał w wyniku powodzi – to

Czytaj więcej »