fbpx

Jak ocieplić poddasze?

26 sierpnia 2024

Aby poddasze stało się użytkowe w naszym domu, warto je ocieplić. Uchroni nas to przed uciekaniem ciepła, ale także zmniejszy temperaturę podczas upałów.

W nowych domach, które Energetyczny Projekt także buduje od podstaw, znajdziemy budynki z możliwością adaptacji poddasza lub już zaadaptowane. To drugie rozwiązanie pozwala nam na zamieszkanie strychu, ponieważ został on dostosowany poddasze użytkowe. W starszych domach często strych i poddasze pozostaje nieużytkowe, ze względu na brak środków lub chęci. Ocieplenie poddasza można jednak zrobić z pomocą programu Czyste Powietrze, które przewiduje dofinansowanie na tego typu inwestycję.

Czyste Powietrze - jakie dofinansowanie na ocieplenie poddasza?

Program Czyste Powietrze to program rządowy, który przewiduje wsparcie finansowe na inwestycje związana z termomodernizacją domu. Mowa tutaj o ociepleniu, ale także wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie źródeł ciepła czy montażu instalacji fotowoltaicznej. W tym momencie, przy kompleksowej termomodernizacji, można otrzymać do 136 200 zł. 

Czyste powietrze ocieplenie poddasza wymagania

W programie Czyste Powietrze ocieplenie poddasza musi spełniać odpowiednie warunki techniczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła U zgodne z WT 2021 Czyste Powietrze. Dla dachów wartość ta nie może przekraczać 0,15W/(m2K). To, jaką technologię i jaką izolację zastosować, określa audytor po sprawdzeniu, jak wygląda sama konstrukcja oraz współczynnik przenikania ciepła U przed ociepleniem poddasza. Czyste Powietrze ocieplenie dachu ma więc takie same warunki co przy ociepleniu ścian naszego domu. Program czyste powietrze ocieplenie stropu traktuje na podobnej zasadzie. 

W tym momencie możemy liczyć na trzy poziomy dofinansowania:

  • Podstawowy: 50% kosztów
  • Podwyższony: 75% kosztów
  • Najwyższy: 100% kosztów

Każdy z nich określa, jak duże dofinansowanie możemy uzyskać. Aby sprawdzić, na którym poziomie dofinansowania możemy się znaleźć, warto spojrzeć na nasz przewodnik po progach dochodowych, które wyznaczają wysokość wsparcia finansowego udzielanego przez program Czyste Powietrze. 

Ocieplenie poddasza - krok po kroku

Na początku musimy określić jaki materiał izolacyjny będzie dla nas najlepszy. Wybierając Energetyczny Projekt nie musimy martwić się o to, że wybierzemy źle. Audytor określi odpowiednią technologię jak i grubość materiału. W tym momencie dachy ocieplane są wełną mineralną, pianką poliuretanową (PUR) czy Celulozą. Zdarza się także, że używa się płyt styropianowych. 

W kolejnym roku musimy przygotować poddasze do realizacji. Usuwamy wszelkie niepotrzebne przedmioty, sprawdzamy stan konstrukcji i naprawiamy wszelkie uszkodzenia jak np. przecieki. 

W tym tekście skupimy się na ociepleniu wełną. Przechodzimy do pomiarów i dokładnie rozmieszczamy rozstaw krokwi. Jest to nam potrzebne, by zamontować stelaż i wieszaki dystansowe. Te służą nam do zamontowania profili CD i CU, które umożliwią nam osadzenie wełny mineralnej w drugiej warstwie. 

Odmierzamy i przycinamy wełnę mineralną na wymiar rozstawu krokwi z lekkim naddatkiem, około 2-3 cm. Pozwoli nam na dokładne pokrycie. Należy pamiętać, że dociskanie wełny może spowodować tworzenie się mostków termicznych, a więc ciepłe powietrze znajdzie ujście w postaci źle zamontowanej wełny. Dlatego tak ważne jest, by wełna nie była zbyt szeroka i zbyt mocno dociśnięta. 

poddasze
poddasze

Drugą warstwę układamy prostopadle do warstwy poprzedniej. Na stelaż GK przyklejamy kawałki taśmy dwustronnej, by na niej przykleić folię paroizolacyjną. Warto zastosować zakładkę. Łączenia zabezpieczamy taśmą klejącą. Przy połączeniu dachu ze ścianą uszczelniamy połączenia taśmą lub uszczelniaczem w tubie. Na koniec montujemy płyty karton-gips, które później spoinujemy za pomocą flizeliny lub taśmy, szpachlujemy, czyścimy i malujemy dla efektu końcowego.

Poddasze ocieplane rękami fachowców

Decydując się na ocieplenie naszego dachu, warto jednak skorzystać z doświadczonej ekipy Energetycznego Projektu, który ma za sobą setki takich realizacji. Pozwoli nam to na uniknięcie zmory wielu gospodarstw domowych, czyli mostków termicznych, a także zaoszczędzi czasu jak i zdrowia – w szczególności wełna mineralna jest materiałem bardzo niewdzięcznym do układania, zwłaszcza w upalne dni

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne 🙂
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ