fbpx

5 powodów, dla których warto ocieplić swój dom

9 września 2024

Jeśli zastanawiasz się, co daje termomodernizacja budynku, poznaj 5 powodów, dla których warto ocieplić swój dom. 

Termomodernizacja naszego domu ma sprawić, że zaczniemy oszczędzać na rachunkach za prąd czy gaz, a w naszym domu będzie znacznie cieplej zimą, a i może być chłodniej latem. Przygotowaliśmy 5 powodów, dla których warto ocieplić swój dom – dla tych, którzy zastanawiają się co może dać kilka centymetrów styropianu.

Program Czyste Powietrze - ocieplenie domu

Program Czyste Powietrze to projekt rządowy, który ma na celu walkę ze smogiem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował pulę finansową, którą sukcesywnie uzupełnia. Ta przekazywana jest inwestorom, którzy chcą wymienić swoje nieefektywne źródło ciepła, ocieplić swój dom, wymienić stolarkę okienną czy drzwiową czy postawić na mikroinstalację fotowoltaiczną.

W tym momencie wsparcie finansowe udzielane jest na podstawie naszych dochodów i ilości przeprowadzonych prac. Zasada jest prosta – im niższe mamy dochody, im więcej chcemy zmienić w naszym domu, tym więcej pieniędzy otrzymamy. Istnieją trzy poziomy dofinansowania:

  • podstawowy,
  • podwyższony,
  • najwyższy.

Wszystko co musisz wiedzieć o programie Czyste Powietrze, przeczytasz w naszym obszernym poradniku.

5 powodów, dla których warto ocieplić swój dom

Znajdziemy więcej niż 5 powodów, dla których warto ocieplić swój dom, jednak skupimy się na tych najważniejszych punktach, które mogą przekonać nieprzekonanych do termomodernizacji swojego budynku

1. Oszczędność na ogrzewaniu

Ocieplenie budynku będzie skutkowało mniejszymi stratami ciepła, które “produkujemy” w naszym domu. Oznacza to, że energii do jego wytworzenia będzie potrzeba znacznie mniej, by utrzymać optymalną dla nas temperaturę. W praktyce – oznaczać będzie to mniejsze rachunku za ogrzewanie.

Izolacja zmniejsza przewodzenie ciepła przez ściany, dach czy podłogi. W zależności od zastosowanych materiałów i technologii ocieplenia, oszczędności mogą wynosić od 20% do aż 50% kosztów ogrzewania! 

Procentowo ciepło z naszego domu w 10-15% ucieka przez nieocieplony dach czy strop, podobnie jest w przypadku ścian zewnętrznych. Łącznie przez brak ocieplenia możemy stracić ponad 30% ciepła, które wytworzymy. 

ocieplić swój dom

2. Poprawa komfortu

Dobrze ocieplony dom zapewnia także równomierne rozkładanie temperatury. Eliminuje to tworzenie się zimnych mostków, a także zimnych miejsc w pobliżu okien czy drzwi. 

Izolacja termiczna, którą zastosujemy na naszych ścianach, zmniejsza różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku. Wpływa to na większą stabilność  temperatury wewnętrznej, dzięki czemu ogrzewanie działa znacznie efektywniej. Dobre ocieplenie może redukować skoki temperatury w pomieszczeniach.

Zimą ciepło, latem chłodno. Izolacja termiczna ma także wpływ na dostawanie się gorąca do naszego domu. Ocieplenie w tym wypadku funkcjonuje tylko z nazwy – styropian czy wełna sprawia, że wysoka temperatura z zewnątrz ma znacznie dłuższą i cięższą drogę do pokonania, zanim dostanie się do murów budynku. 

3. Dofinansowanie

Wspominaliśmy na początku o programie Czyste Powietrze, warto teraz nadmienić w szczegółach, jakie pieniądze możemy uzyskać na ocieplenie budynku.

Przede wszystkim najwyższe wsparcie finansowe uzyskamy, gdy zdecydujemy się na kompleksową modernizację. Dotację w Czystym Powietrzu z podziałem na poziomy uzyskamy do:

  • 50% (poziom podstawowy),
  • 75% (poziom podwyższony),
  • 100% (poziom najwyższy).

Jeżeli chcemy tylko ocieplić nasz dom, nie wymieniając naszego kotła, dofinansowanie także jest możliwe. Musimy jednak posiadać kocioł na paliwo stałe co najmniej 5 klasy, a nasz budynek nie mógł otrzymać pozwolenia na budowę lub zostać zgłoszony do budowy po 31 grudnia 2013 roku. 

Dofinansowanie do ocieplenia może nas skłonić do termomodernizacji budynku. Nawet podstawowy poziom dofinansowania, który zwraca nam 50% kosztów kwalifikowanych, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy wstrzymują się z decyzją ze względu na aspekty finansowe całego przedsięwzięcia. 

4. Zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji

Mało mówi się o tym, że ocieplenie może wpłynąć pozytywnie na stabilność konstrukcji naszego budynku. Chodzi o kontekst ochrony przed działaniem ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Ocieplenie, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi materiałami hydroizolacyjnymi, może pomóc w zabezpieczeniu struktury budynku przed uszkodzeniami związanymi z wodą, takimi jak przecieki czy erozja fundamentów i ścian.

5. Dłuższa żywotność urządzeń grzewczych

Dobre ocieplenie może poprawić efektywność pracy urządzeń grzewczych i chłodzących w domu.

Kiedy budynek jest dobrze izolowany, urządzenia grzewcze (np. piece, kotły) oraz klimatyzatory działają efektywniej, ponieważ muszą pracować mniej intensywnie, aby utrzymać pożądaną temperaturę. To przekłada się na ich dłuższą żywotność i mniejsze koszty eksploatacji.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ

Czyste Powietrze dla Powodzian – 300 mln zł na termomodernizację domów

Program Czyste Powietrze powraca z nowym komponentem, który ma na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych z terenów dotkniętych powodzią. Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego lub śląskiego i Twój dom ucierpiał w wyniku powodzi – to

Czytaj więcej »