Na to uważaj wybierając okna

18 października 2024

Okna do naszego domu to ważna kwestia nie tylko wizualna, ale również kwestia funkcjonalna. Wybierając okna należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. 

Okna drewniane, aluminiowe czy może plastikowe? Trzyszybowe czy dwuszybowe? Tanie czy drogie?  Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź. Wszystko zależy od potrzeb, charakterystyki budynku oraz tego, czy staramy się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Wybór odpowiednich okien do naszego domu to decyzja, od której zależy nasz późniejszy komfort termiczny, akustyczny, ale także ma ona wpływ na estetykę i koszty utrzymania budynku. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów wybierając okna do naszego domu.

Współczynnik przenikania ciepła

To najważniejsza kwestia podczas wyboru naszych okien do budynku. O tym, czym jest współczynnik przenikania ciepła pisaliśmy tutaj

Wybierając okna nie warto szukać tych o najniższych współczynnikach. Wysoka cena może czasami świadczyć o niesamowitych parametrach, jednak od 2021 roku wartość U wynosi maksymalnie 0,9 W/m2 i jest to już bardzo dobry wynik współczynnika przenikania ciepła. Oczywiście, im niższy współczynnik tym lepiej, jednak nie fiksujmy się tylko i wyłącznie na tym.

Materiał ramy okiennej

Okna drewniane mają naturalny wygląd i dobre właściwości izolacyjne. Produkowane w Polsce zazwyczaj z drzew iglastych, sosny, świerku czy modrzewia, ale także spotkamy te z dębu, mahoniu czy meranti. W tym momencie raczej nie spotkamy się z ramami drewnianymi z litego drewna – ramy są klejone warstwowo i łączone poprzez mikrowczepy. Wybierając ten materiał na nasze okna, pamiętajmy, że cenowo jest to jedno z droższych rozwiązań i wymaga konserwacji co kilka lat. 

Okna aluminiowe są najdroższym rozwiązaniem, dlatego rzadko spotykanym. Co prawda nie potrzebuje konserwacji, jest trwała i odporna. Rozwiązaniem może okazać się połączenie drewna z aluminium, dzie na ramę z drewna nakłada się aluminiową powłokę. 

Najczęściej stosowanym materiałem ramy okiennej jest PVC, czyli sztuczne tworzywo plastikowe. Mają one wbudowaną budowę komorową, która generuje ciepłochronność. Im grubsza rama – tym większa ilość komórek. Całość ramy usztywnia najczęściej stal lub kształtowniki z włókien szklanych. Za wyborem okien z PVC stoi cena i jakość, ale także brak konserwacji – wystarczy od czasu do czasu umyć. 

Uszczelki

Często pomijanym aspektem podczas wyboru okien są uszczelki. Te stosuje se zazwyczaj w ramie jak i skrzydle. Klasa AD świadczy o tym, że okno posiada dwie uszczelki, klasa MD – 3. Ta druga zapewni nam lepszą izolację akustyczną ale także wodoszczelność. Dostępna na rynku uszczelka EPDM potrafi dopasować się do temperatury i ma świetne właściwości termiczne. Są one na bazie kauczuku syntetycznego i zachowują długą żywotność. 

Okucia

Okucia to jeden z podstawowych elementów budowy okna. Dzięki nim okno zamykamy, otwieramy lub uchylamy. Najpopularniejsze to okucia obwodowe i jak sama nazwa wskazuje, są one rozmieszczone po całym obwodzie okna. Zapobiega to odkształceniom profilu, ponieważ okno podczas zamykania dociskane jest równomiernie. 

Okucia rozwierno-uchylne to najczęściej stosowane w oknach domowych. Umożliwiają otwieranie okna w sposób klasyczny jak i uchylny. Dostępne okucia antywłamaniowe można rozważyć w przypadku, gdy całe okno będzie antywłamaniowe.

window, wall, brick wall, wybierając okna

Szyba

Na koniec szyba. Ta może składać się z dwóch lub więcej tafli szkła. Te energooszczędne zaczynają się od trzech warstw szyb. Między nimi znajdziemy ramki międzyszybowe, a tutaj warto skusić się na tzw. ciepłe ramki, dzięki czemu unikniemy skraplaniu się pary wodnej wewnątrz ramy. Wskaźnik LT, czyli przepuszczalności światła im jest większy, tym szyba przepuszcza więcej światła do naszych pomieszczeń. Powyżej 70% to dobry wynik.

Wskaźnik przenikalności energii słonecznej g, im większy, tym więcej promieni słonecznych przeniknie do środka. 50% to standard.

Wybór pozostaw fachowcom

Wybierając okna warto zwrócić uwagę na powyższe aspekty. Jednak w wielu przypadkach, warto pozostawić dobranie odpowiednich okien doświadczonym fachowcom. Energetyczny Projekt, który zajmuje się termomodernizacją i budową domów od podstaw, dobierze odpowiednią stolarkę do naszego domu, aby uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, ale przede wszystkich, aby służyła latami i nie pozwoliła na brak komfortu termicznego w pomieszczeniach. 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Przeczytaj również