fbpx

Co wchodzi w skład kompleksowej termomodernizacji?

25 listopada 2024

Aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku warto wykonać pewne ruchy. Dowiedzmy się więc, co wchodzi w skład kompleksowej termomodernizacji naszego domu.

Podniesienie efektywności energetycznej naszego domu to nie lada wyzwanie. Dla wielu z nas termomodernizacja kojarzy się z ociepleniem ścian i wymianą kotła. Czas rozstrzygnąć czym jest ta kompleksowość, która obija się szerokim echem w branży termomodernizacyjnej.

Czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja polega na przeprowadzeniu szereg prac budowlanych, remontowych i instalacyjnym, by zwiększyć efektywność energetyczną naszego domu. Może ona obejmować zarówno izolację cieplną jak i wymianę źródła ciepła czy instalacje przydomowej elektrowni.

Nie należy jednak mylić termomodernizacji z prostymi remontami. Proces termomodernizacji to poprawa izolacyjności budynku, ale także optymalizacja sposobu wykorzystania energii, którą wytwarzamy. Podstawowymi celami termomodernizacji są:

  • redukcja strat ciepła: dzięki lepszemu ociepleniu usuwamy mostki termiczne i zużywamy mniej energii na ogrzewanie, przez co zmniejszamy koszty, które ponosimy – zwłaszcza zimą;

  • ograniczenie emisji CO2 przez poprawę efektywności systemów grzewczych: zmniejszamy zużycie paliw kopalnych dzięki wymianie nieefektywnych źródeł ciepła;

  • poprawa komfortu: dzięki przeprowadzeniu termomodernizacji utrzymujemy stabilną temperaturę wewnątrz budynku, co przekłada się na nasz komfort mieszkania;

By przeprowadzić termomodernizację budynku warto skorzystać z audytu energetycznego, który oceni zakres prac modernizacyjnych. Możliwość pełnego audytu energetycznego sprawi, że nie pominiemy najważniejszych czynności, a cały proces będzie zmaksymalizowany na poprawę stanu naszego budynku.

Pojęcie termomodernizacji bardzo mocno spopularyzował program Czyste Powietrze, który w ostatnich latach wypłacił ponad 26 miliardów złotych.

Program Czyste Powietrze a termomodernizacja naszego domu

Program Czyste Powietrze to projekt rządowy, który za cel postawił sobie za cel poprawę jakości powietrza w Polsce oraz ograniczenie strat ciepła w naszych domach. Realizacja programu Czyste Powietrze wiąże się z dofinansowaniem wymiany źródła ciepła na ekologiczne rozwiązanie oraz właśnie poprawę efektywności energetycznej budynków poprzez m.in. modernizację instalacji grzewczej.

By móc skorzystać z programu Czyste Powietrze musimy być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. W ramach programu otrzymujemy wsparcie finansowe uzależnione od naszych dochodów. W dużym skrócie – im niższy mamy dochód, tym wyższą dotację możemy uzyskać. Progi dochodowe definiują, na który poziom dofinansowania się dostaniemy.

Poziomy dofinansowania

W tym momencie program Czyste Powietrze ma trzy piętra:

  • podstawowy poziom dofinansowania;

  • podwyższony poziom dofinansowania;

  • najwyższy poziom dofinansowania.

Przyszły beneficjent, by móc skorzystać z dotacji, musi wymienić starego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. To podstawa, by móc liczyć na większe wsparcie finansowe na dalsze prace modernizacyjne. I to właśnie kompleksowa termomodernizacja jest premiowana nawet do 100%.

Co wchodzi w skład kompleksowej termomodernizacji?

Pełna termomodernizacja to nie tylko ocieplenie budynku czy wymiana źródła ciepła. Pierwszym krokiem do otrzymania do 100% dofinansowania jest wykonanie audytu energetycznego. Nie jest możliwe uzyskanie dotacji na najwyższym poziomie bez przeprowadzonego audytu.

Porządkując – do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji wymagane jest:

  • przeprowadzenie audytu energetycznego i złożenie wniosku o płatność oraz wniosku podsumowującego audyt energetyczny sporządzony na wzorze programu;

  • osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika: zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%;

  • zrealizowanie w całości wariantu z audytu energetycznego, który gwarantuje osiągnięcie co najmniej jednego ze wskaźników określonych powyżej, nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Informacje te można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Kompleksowa termomodernizacja Czyste Powietrze – przeprowadzenie prac

W ramach programu Czyste Powietrze kompleksowa termomodernizacja opiera się na wykonaniu audytu, który przedstawi nam, jakie prace powinniśmy wykonać, by ponieść wartość energetyczną naszego domu.

Skład pełnej termomodernizacji

Maksymalna dotacja możliwa jest jednak wtedy, gdy spełnimy warunki wymienione nieco wyżej. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością wykonania tych prac – to one odpowiadają za to, by zmniejszyć zużycie energii i zapotrzebowanie energetyczne w naszym domu.

Gospodarstwo jednoosobowe czy gospodarstwo wieloosobowe może więc wymienić starego kopciucha na pompę ciepła czy kocioł na gaz, ocieplić przegrody budowlane i postawić na wymianę okien i jeśli spełni co najmniej jeden wskaźnik wskazany przez regulamin, może starać się o najwyższe dofinansowanie.

Przed złożeniem wniosku warto jednak skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się termomodernizacją. Energetyczny Projekt przeprowadzi prawidłowy audyt energetyczny, który wskaże, jakie prace są wymagane. Złoży dokumentację do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a gdy ten przedstawi zielone światło – Energetyczny Projekt zrealizuje prace a na końcu – rozliczy dofinansowanie. Właściciele budynków w takim wypadku wszystko załatwiają w One Stop Shop’ie, bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje kompleksowa termomodernizacja?

Koszt uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na cenę ma wielkość budynku, w którym należy przeprowadzić prace. Istotną kwestią jest to, co obejmuje kompleksowa termomodernizacja – w jednym domu potrzebna będzie nieco droższa pompa ciepła, a w drugim natomiast warto będzie postawić na kocioł gazowy kondensacyjny. W programie Czyste Powietrze dokument podsumowujący audyt energetyczny określa, jakie prace należy przeprowadzić, by podnieść wartość energetyczną budynku. Jeśli do ocieplenia budynku jest więcej metrów – cena za materiały i realizacje będzie adekwatnie wyższa. Jeśli wymiana stolarki okiennej dotyczy dużej ilości okien – oczywiście koszt całościowy rośnie. I znów – jeśli w naszym domu zużywamy dużo prądu – będziemy potrzebowali więcej paneli fotowoltaicznych.

Koszt kompleksowej termomodernizacji

Cena kompleksowej termomodernizacji może sięgać nawet 100/130 tysięcy złotych. Wybór i ilość materiałów, wielkość budynku czy zapotrzebowanie na energię elektryczną ma wpływ na końcowy koszt. Pamiętajmy jednak, że w przypadku Czystego Powietrza możemy liczyć nawet do 136 200 zł zwrotu za wykonane inwestycje.

By uzyskać dofinansowanie maksymalne – będziemy to podkreślać – potrzebujemy audytu energetycznego. W przeciwnym wypadku wysokość dofinansowania będzie znacznie mniejsza i nie będziemy mogli mówić o pełnej modernizacji naszego budynku.

Warto zwrócić uwagę na nasze realizacje, w których opisujemy prace w ramach przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji i nie tylko. Przedstawiamy koszty, które poniósł beneficjent, ale także wysokość dotacji, którą uzyskał dzięki naszej pomocy.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Możliwość uzyskania dofinansowania praktycznie już przedstawiliśmy. Najłatwiej pozyskać dotację z pomocą doświadczonej firmy, zajmującą się tego typu działalnością. Próby pozyskania dofinansowania w programie Czyste Powietrze na własną rękę mogą się okazać sporą udręką dla kogoś, kto nigdy nie składał dokumentacji.

7 grzechów głównych branży termomodernizacyjnej

Staranie się o wsparcie finansowe we właściwym miejscu z odpowiednimi ludźmi znacznie ułatwia i usprawnia otrzymanie pozytywnej decyzji od Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Doświadczenie i wiedza na wysokim poziomie nie pozwala na pojawienie się błędów we wnioskach. Te pojawiają się wtedy, kiedy dokumentację składa firma lub osoba nie mająca na co dzień do czynienia z programem. A ten jest na swój sposób mocno zagmatwany i skomplikowany. W Czystym Powietrzu w ostatnim czasie pojawia się multum wniosków składanych przez małe firmy, które popełniają duże błędy, przez co cała branża termomodernizacyjna mocno cierpi wizerunkowo.

Najłatwiej z Energetycznym Projektem

Z możliwości uzyskania dotacji można skorzystać współpracując z Energetycznym Projektem, który załatwi wszelkie formalności od A do Z – od komunikacji telefonicznej, przez audyt energetyczny budynku, aż po realizację i rozliczenie dofinansowania. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w naszym kraju jest coraz bardziej popularne, a kolejne lata mogą być rekordowe pod względem budżetu programu Czyste Powietrze (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od nowego roku ma mieć zapewnione stałe finansowanie z Funduszu Transformacji). Nie zanosi się więc na to, że dotowanie zostanie zmniejszone lub zostanie ograniczone. Im szybciej zdecydujemy się na termomodernizację, tym łatwiej i szybciej otrzymamy dofinansowanie.

FAQ - Najczęstsze pytania

Co daje kompleksowa termomodernizacja?

To inwestycja, która przynosi wiele korzyści zarówno dla naszego domu, ale przede wszystkim dla nas jako właścicieli budynków oraz dla środowiska. Szereg działań, takich jak izolacja budynku, wymiana kotła czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii przynosi nam znaczące oszczędności energii oraz oszczędności finansowe, wyższy komfort cieplny czy poprawę zdrowia mieszkańców. Należy oczywiście pamiętać o dofinansowaniach i uldze termomodernizacyjnej.

Czy i kiedy warto korzystać kompleksowej termomodernizacji w Czystym Powietrzu?

Z kompleksowej termomodernizacji budynku warto skorzystać, gdy audyt wykaże sporo niedociągnięć i miejsc do poprawy wartości energetycznej budynku. Jeśli jesteśmy na początku drogi z remontem naszego domu – to dobry pomysł by skorzystać z dofinansowania Czystego Powietrza i liczyć na pokrycie większości kosztów.

Kto może otrzymać dotację na termomodernizację?

Dotacja przeznaczona jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, w których należy wymienić nieefektywne źródło ciepła na ekologiczne rozwiązanie (postawienie na pompę ciepła czy kocioł gazowy). Im więcej inwestycji poczynimy, tym większa szansa na wyższy zwrot z programu. Im niższy dochód, tym wyższe dofinansowanie.

Przed Po

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ