Sprawdź, jak pozyskać dofinansowanie na OZE w Małopolsce. Pożyczka OZE do nawet 250 000 zł na fotowoltaikę, źródło ciepła i magazyn energii.
W dobie rosnących rachunków za ogrzewanie, prąd, gaz czy wodę, coraz częściej sięgamy po wsparcia finansowe, które pomagają nam w przeprowadzeniu termomodernizacji naszego domu. W końcu każdy z nas chce płacić coraz mniej, a pieniądze z oszczędności przeznaczyć na coś innego niż drożejące media.
W Małopolsce, od niedawna, mamy do dyspozycji nową formę wsparcia finansowego, która pomoże nam w podniesieniu wartości energetycznej budynku.
Czym jest Pożyczka na Odnawialne Źródła Energii?
W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, mieszkańcy województwa małopolskiego mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Pożyczki te są realizowane ze środków Funduszu Powierniczego BGK i oferują atrakcyjne warunki finansowe oraz wsparcie dla inwestycji proekologicznych.
Pożyczka objęta jest oprocentowaniem 0% z okresem finansowania do 180 miesięcy (15 lat). Program nie przewiduje także prowizji za udzielenie pożyczki. Beneficjent ma 6 miesięcy na realizację przedsięwzięcia, od momentu zawarcia umowy pożyczki. Partner Finansujący ma aż 90 dni, aby uruchomić pożyczkę, a w uzasadnionych przypadkach jest możliwość wydłużenia terminu.
Dla kogo?
Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest właścicielem budynku na terenie województwa małopolskiego, a budynek może być w trakcie budowy lub już wybudowany.
Budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym jest budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Na co można pozyskać pożyczkę OZE?
Inwestycje objęte pożyczką obejmują szeroki zakres działań związanych z odnawialnymi źródłami energii, umożliwiając mieszkańcom Małopolski poprawę efektywności energetycznej swoich nieruchomości.
Pożyczka udzielana na 1,2 lub 3 elementy systemu:
- instalacja fotowoltaiczna lub turbina wiatrowa – maksymalnie 20 kWe;
- pompa ciepła lub kocioł na biomasę (nie więcej niż 30 kWt);
- magazyn energii – pojemności nie większej niż 2x moc zainstalowanej PV;
- kolektor słoneczny (nie więcej niż 10 kWt).
Dotacja w postaci umorzenia części kapitału pozostałego do spłaty (rabat kapitałowy), w wysokości odpowiednio:
- za 1 element: 20 proc. kapitału pożyczki
- za 2 elementy: 30 proc. kapitału pożyczki
- za 3 elementy: 50 proc. kapitału pożyczki
Ostateczny poziom umorzenia nie może przekroczyć 50 proc. całkowitej kwoty pożyczki.
Sposób zabezpieczenie spłaty pożyczki
Dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego programu wprowadzono różnorodne formy zabezpieczeń, dostosowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji pożyczkobiorców. Obligatoryjnym zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest:
- Weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową.
- Dodatkowe zabezpieczenie uzgodnione z Funduszem Pożyczkowym, takie jak:
- Poręczenie osoby fizycznej.
- Przelew praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.
- Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego.
- Hipoteka na nieruchomości.
- Blokada środków na rachunku bankowym.
- Przewłaszczenie rzeczy ruchomych.
- Inne formy adekwatne do inwestycji.
Jak pozyskać pożyczkę OZE?
Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na uzyskanie pożyczki na OZE jest współpraca z Energetycznym Projektem.Kompleksowa obsługa od A do Z, w tym przygotowanie pełnej dokumentacji, przeprowadzenie procesu aplikacyjnego, realizacja i rozliczenie. Ilość dokumentów, które należy dołączyć do projektu może być przytłaczająca, a każdy błąd może narazić nas na opóźnienia i równoczesne przeoczenie możliwości z korzystania z pożyczki. .
Wraz z wnioskiem o pożyczkę należy złożyć następujące dokumenty:
- analizę wykonalności;
- załącznik do analizy;
- oświadczenie majątkowe wnioskodawcy (i poręczyciela, jeśli dotyczy);
- dokumenty potwierdzające dochody;
- harmonogram rzeczowo-finansowy;
- upoważnienie do sprawdzenia w bazach wnioskodawcy;
- oświadczenie PEP oraz klauzulę informacyjną;
- harmonogramy spłat umów kredytowych/pożyczkowych;
- dokumenty dotyczące proponowanego zabezpieczenia pożyczki;
- dokumenty dotyczące przedmiotu finansowania (np. umowy, faktury, oferty, kosztorysy, pozwolenia na budowę);
- zdjęcia nieruchomości.
Nabór wniosków rozpoczął się już 13 grudnia 2024 rok. Wnioski są przyjmowane z oddziale LFR w Krakowie, za pośrednictwem operatora pocztowego w biurach Funduszu oraz w formie elektronicznej. Nie czekaj i skorzystaj z atrakcyjnej pożyczki OZE z Energetycznym Projektem!