[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Temat pomp ciepła i fotowoltaiki z roku na rok budzi we właścicielach domów i budynków firmowych coraz większe zainteresowanie. O ile w przypadku fotowoltaiki sprawa inwestycji wydaje się prosta – w końcu potrzebujemy jedynie odpowiednio zwymiarować urządzenia i właściwie zaprojektować instalację, każdy chociaż ”mniej więcej” kojarzy zasadę jej działania – o tyle w przypadku pomp ciepła już od samego początku mogą pojawić się pewne schody. Którą pompą ciepła powinieneś się zainteresować? Lepiej zainwestować w pompę ciepła typu powietrze woda czy w pompę powietrzną? A może najlepiej sprawdzić działanie gruntowej pompy ciepła? Nie, wtedy na pewno będziesz musiał wykopać dziurę głębokości powyżej 30 m w swoim podwórku, prawda? Jak widać pytań może pojawić się wiele. Mitów na temat pomp ciepła jest jeszcze więcej. Z częścią z nich rozprawiliśmy się tutaj. Od siebie jeszcze dodamy, że inwestycja w pompę ciepła nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia takiego zamiaru do gminy (bo niczego się tu nie buduje) czy głębokich na 100 m robót geologicznych.
Możliwości dofinansowania
Dzięki stale rosnącemu zainteresowaniu technologią pomp ciepła oraz ich łączeniu z innymi rozwiązaniami, w życie mają okazję wchodzić coraz to nowsze programy, mające na celu wesprzeć chętnych do inwestycji w ten rodzaj ogrzewania. Na dzień dzisiejszy dostępne są dwa rozwiązania:
- ulga termomodernizacyjna – ściślej rzecz ujmując, jest to ulga podatkowa, z której możne skorzystać każdy kto dokonał działań termomodernizacyjnych w swoim budynku. Odliczenie kosztów może obejmować zakup i montaż pompy oraz niezbędnych do tego urządzeń lub wynajęcie ekipy. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz samodzielnie rozliczyć kwoty rzędy 53 000 złotych, a jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonką/małżonkiem nawet 106 000 złotych. Więcej o warunkach skorzystania i szczegółach ulgi znajdziesz tutaj. Z ulgi możesz rozliczyć się sam, lecz gdyby zbyt duża ilość formalności Cię przerosła, pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji.
- Program ”Czyste Powietrze” – rządowy program, na którego przeznaczono aż 103 miliardy złotych. Przewiduje dwa poziomy dofinansowania: podstawowy i podwyższony. Obejmuje dofinansowanie w zakresie termomodernizacji budynku. Umożliwia dofinansowanie na urządzenia i ich montaż, a także na przeprowadzenie audytu energetycznego, który (szczególnie w przypadku montażu pomp ciepła) pozwoli precyzyjnie dobrać odpowiednie rozwiązanie. W programie można uzyskać nawet 37 000 złotych dotacji, a co najlepsze: można go łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Czas uzyskania pozwolenia na otrzymane dotacji jest bardzo krótki, trwa bowiem 30 dni od zgłoszenia go. Jeżeli chcesz wziąć pod uwagę przepisy i regulaminy programu, odwiedź nasz artykuł temu poświęcony. Znajdziesz go tutaj.
Pompy ciepła: ile razy możesz wziąć dofinansowanie?
Oba wyżej opisane programy powstały celem pomocy osobom chcącym poprawić sprawność energetyczną swojego budynku. Jak do tej pory istnieje możliwość jednorazowego skorzystania z obu możliwości. Oczywiście każda z nich ma swój określony czas realizacji, więc jeżeli wiesz, że realizacja rozwiązania może potrwać nieco dłużej, nie musisz się martwić. Jeżeli jednak chcesz korzystać z dotacji każdego roku, to z przykrością musimy stwierdzić, że będzie to niemożliwe.
Kilka rad przed montażem pompy ciepła
Zanim dokonasz ostatecznego zakupu, warto dokładnie przeanalizować produkt, który ma pracować dla Ciebie przez najbliższe lata. Rynek obrodził w mnogość rozwiązań, a doskonale wiemy, że im większy wybór – tym trudniejszy. Przedstawiamy kilka punktów, o których warto pamiętać przed zakupem:
- sprecyzowanie oczekiwań – musisz ustalić czy pompa będzie służyła jedynie do ogrzewania czy również do podgrzewania c.w.u.
- zweryfikowanie co zawiera w sobie zestaw – sprawdź, czy urządzenie jest dodatkowo wyposażone w pompę obiegową, moduł łagodnego rozruchu (opcja ”miękkiego startu”), naczynie wzbiorcze, czujnik temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, filtr cząstek stałych. Brak tych elementów w zestawie będzie wiązał się z koniecznością dokupienia tych urządzeń osobno.
- dokładne zapoznanie się z parametrami technicznymi – wysokość współczynnika COP, wydajność grzewcza, moc pompy, graniczną (maksymalną) temperaturę zasilania systemu, emisję hałasu i ilość czynnika chłodniczego. Wszystko to wspólnie wpływa na nasz komfort przebywania w domu, nasze rachunki, a przede wszystkim: na sprawność całego systemu.
Zdajemy sobie sprawę, że często konsumenci kierują się popularnością danej marki, nie zważając na jej parametry techniczne. Znana marka to jedno, dobre rozwiązanie nieraz to drugie. W Energetycznym Projekcie nie skupiamy się na popularności marki, a na tym czy jest w stanie zaproponować nam rozwiązanie, którego oczekujemy.
Projekt pompy ciepła Kraków – kogo wybrać?
Z całą pewnością instalacja pompy ciepła nie jest działaniem jakie zleciłbyś do wykonania komuś komu nie ufasz. Zgadujemy, że nie podjąłbyś się wykonaniu takiego działania samodzielnie, nawet gdyby majsterkowanie było Twoim hobby. Do montażu pompy potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i wiedza. Montaż pompy ciepła powinien odbywać się przy zachowaniu wszelkich ostrożności, bowiem każdy błąd popełniony na etapie instalacji rzutuje na jej późniejsze działanie. W wyborze odpowiedniej firmy warto kierować się pozytywnymi opiniami. Jak do tej pory, wszyscy nasi klienci byli szczególnie zadowoleni z naszych usług. Nagrodzili naszą pracę pozytywnymi opiniami w Google, co w łatwy sposób można zweryfikować. W Energetycznym Projekcie dokładamy wszelkich starań aby realizacja inwestycji przebiegała szybko, zgodnie z ustaleniami i oczywiście z pełnym zrozumieniem ze strony klienta.
Jak wygląda projekt pompy ciepła?
Każde rozwiązanie musi być poprzedzone odpowiednio przygotowanym projektem. Audyt energetyczny, który przeprowadzamy przed przystąpieniem do pracy ma umożliwić nam dokładne i precyzyjne określenie parametrów, które muszą znaleźć się w projekcie. Instalacja ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej wymaga przygotowań w zakresie doboru pompy ciepła z kolektorem pionowym (lub bez niego jeżeli nie jest to gruntowa pompa ciepła), doboru zasobnika c.w.u. i systemu regulacji. Oprócz tego należy przygotować projekt ogrzewania (np. podłogowego), zestawić do niego odpowiednie średnice rur i przygotować wszystko tak, aby instalacja pracowała w pełnej krasie swoich możliwości. Na koniec określa się kosztorys całego układu oraz przedstawia wykaz wszystkich niezbędnych materiałów. Jak widzisz, pracy jest wiele, ale dzięki latom praktyki, nasi projektanci szybko poradzą sobie z trudami przygotowań projektu i dopełnieniem wszelkich formalności związanych z projektem.
Czas trwania montażu pompy ciepła
Jak już wiemy z tego artykułu, na dzień dzisiejszy na rynku występuje szeroka gama rodzajów pomp ciepła. Każda z nich różni się od siebie, dlatego ciężko jednoznacznie określić ile trwa montaż pompy ciepła. Średnio przyjmuje się, że realizacja montażu ogrzewania i urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej trwa około 5 dni. Oczywiście czas realizacji zależy też od zaangażowania ekipy, przy wyjątkowo… flegmatycznych fachowcach proces takiej instalacji może potrwać nawet 30 dni. Dlatego przy wyborze właściwej ekipy warto kierować się opiniami wcześniejszych klientów.
Kiedy inwestycja w pompę ciepła jest najbardziej opłacalna?
Na to pytanie również nie jesteśmy w stanie przedstawić jednoznacznej odpowiedzi. Najpowszechniej stosowane są pompy ciepła typu powietrze/woda. Nie można tu też odmówić popularności gruntowej pompy ciepła – może wymaga ona realizacji dolnego źródła ciepła, co związane jest z dodatkowym kosztem. Dla pewności powtórzymy raz jeszcze: realizacja gruntowej pompy ciepła nie wymaga prowadzenia robót geologicznych ani nie potrzebuje uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jesteśmy w stanie dobrać rozwiązanie idealnie pasujące do Twojego domu. Od siebie oczywiście rekomendujemy kompleksową modernizację domu, czyli połączenie pompa ciepła + fotowoltaika. Takie rozwiązanie pozwoli Ci czerpać największe zyski z ogrzewania.
Jaka pompa ciepła jest najlepsza?
Nie ma jednego, uniwersalnego typu pompy, który pasowałby do każdego budynku i wszędzie przynosiłby jednakowe zyski. Pompę ciepła powinno dobierać się na podstawie kilku czynników, są nimi m in:
- fakt, czy budynek ma już inne źródło ciepła,
- przestrzeń dostępna w kotłowni,
- przestrzeń dostępna dookoła budynku,
- przeznaczenie pompy ciepła (czy ma jedynie ogrzewać zimą i chłodzić lato czy również podgrzewać ciepłą wodę użytkową),
- zapotrzebowanie cieplne budynku,
- ustalenie czy będzie dokonywane połączenie pompy ciepła z kolektorem słonecznym.
W przypadku pomp niezależnie jakiego rodzaju wymagane jest dokładne określenie powyższych punktów. Dzięki możliwości skorzystania z opcji audytu energetycznego, zyskujesz pewność, że wszystko zostanie zaplanowane i zrealizowane z należytą starannością.
Pompa ciepła: jakie dokumenty są wymagane?
Pod warunkiem, że nasz dom nie jest wpisany do rejestru zabytków, do zamontowania urządzenia nie należy pozyskiwać żadnego pozwolenia. Wodna i powietrzna pompa to niemal bezinwazyjne systemy. Mały wyjątek stanowi pompa gruntowa, a właściwie kolektor, który musi zostać zamontowany w ziemi. Jeżeli będzie on montowany w pozycji poziomej – nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku kolektorów pionowych należy zwrócić uwagę przepisy prawa geologicznego. Mówią one o obowiązku przedstawienia staroście powiatowemu planu prac oraz uzyskania jego ”milczącej”zgody (w skrócie: jeżeli w terminie 30 dni od powiadomienia starosta nie wniesie żadnych uwag, prace można rozpoczynać).
W przypadku dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji lub ulgi podatkowej: wszystkie kroki przez formalności zostały opisane na stronach projektu. Zachęcamy jednak do powierzenia wszystkich działań związanym z dokumentami profesjonalistom.
Pompa ciepła: kto przyznaje dotacje?
Ulgę podatkową rozpatruje oczywiście odpowiedni Urząd Skarbowy, natomiast w przypadku Programu ”Czyste Powietrze” organem rozpatrującym wszelkie wnioski jest właściwy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Dodatkowym atutem obu możliwości jest to, że można je ze sobą łączyć. W przypadku gdybyś nie miał możliwości uzyskać dotacji ani rozliczyć działań termomodernizacyjnych, warto abyś zapamiętał, że możesz skorzystać jeszcze z opcji finansowania. Nasi partnerzy (Alior Bank, Bank PKO, TF Bank) oferują kredyty na atrakcyjnych warunkach. Jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie, wykonać za Ciebie wszelkie formalności, dzięki czemu będziesz w stanie zrealizować kompleksową modernizację swojego domu.
Tak jak już wcześniej napisaliśmy: w przypadku montażu urządzenia jakim jest pompa ciepła nie jest konieczne przeprowadzanie głębokich robót geologicznych, gruntowa pompa ciepła nie oznacza dołów na 100 m, a Ty nie potrzebujesz załatwiać pozwolenia na budowę. Nie oznacza to oczywiście, że inwestycja jest całkiem pozbawiona jakichkolwiek formalności. W przypadku chęci skorzystania z dotacji, niezbędne jest przeczytanie regulaminów lub wypełnienie wniosków. Jeżeli zależy Ci na dobrze zaplanowanej termomodernizacji budynku, właściwej instalacji z użyciem najwyższej jakości urządzeń, a nie chcesz przy tym tonąć w morzu formalności – skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy audyt, wykonamy montaż, a przede wszystkim pomożemy z wypełnieniem wszelkich dokumentów i dostarczmy je w Twoim imieniu. Odmień swój dom i zacznij już dziś korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zobacz jakie to proste!
Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]