fbpx

Porównanie pomp ciepła

28 grudnia 2020

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Wybór pompy ciepła powinien być decyzją dobrze przemyślaną i dostosowaną do potrzeb naszego budynku. Rynek obrodził w tego typu rozwiązania, dlatego jesteśmy w stanie znaleźć wiele rozwiązań technologicznych wykorzystujących pompy ciepła. W tym artykule znajdziesz porównanie dostępnych na ten moment możliwości oraz poznasz nasz ranking pomp ciepła. Zobacz sam, że pomimo wielu kontrowersji w temacie pomp ciepła, warto zwrócić na nie uwagę i rozważyć ich zastosowanie we własnym domu.

Podstawowa klasyfikacja pomp ciepła

Zanim przejdziemy do podstawowego podziału pomp, przybliżmy w skrócie zasadę ich działania: pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia i wtłaczają je do budynku. Często dla ułatwienia mówi się, że działają na podobnej zasadzie co lodówka (jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu pomp, zobacz nasz poprzedni artykuł klikając tutaj). W pompach cieplnych wyróżniamy dwa źródła ciepła: dolne i górne. Dolne źródło ciepła to otoczenie, z którego ciepło jest pobierane, górne źródło zaś to instalacja wykorzystująca wyprodukowaną energię cieplną. Głównym parametrem klasyfikującym pompy ciepła jest źródło, z którego pobierają energię. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wyróżnić:

  • gruntowe pompy ciepła – jak sama nazwa wskazuje pobierają one ciepło z gruntu. Wymagają wykonania dolnego źródła ciepła. Rozwiązanie to posiada wysoką odporność na zmianę temperatury zewnętrznej (dzieje się tak, ponieważ w gruncie panuje stała temperatura, wynosząca około 7 stopni Celsjusza). Przy odpowiednim dobraniu wydajności całej technologii może ona pracować bezbłędnie nawet przy temperaturze – 25 c. Funkcjonowanie gruntowej instalacji pomp ciepła opiera się na działaniu systemu przewodów (kolektorów), które układane są poziomo pod poziomem strefy zamarzania gruntu, bądź w specjalnie przygotowanych odwiertach pionowych. Koszty takiej instalacji to odpowiednio: 12 000 – 30 000 zł za urządzenie, do 30 000 montaż oraz około 13 000 – 14 000 złotych za realizację dolnego źródła ciepła.
  • powietrzne pompy ciepła – do ogrzewania wykorzystują powietrze pochodzące z zewnątrz budynku. Tę pompę ciepła w Polce wybiera się najczęściej. Jej przeważającą zaletą jest fakt, że nie wymaga ona realizacji dolnego źródła ciepła. Powietrzne pompy ciepła są szczególnie polecane w momencie gdy posiadamy niewielką działkę, w związku z czym nie mamy możliwości montażu instalacji z wymiennikiem gruntowym. Powietrzna pompa ciepła to koszt w granicach 15 000 – 30 000 złotych. Rozbieżność w cenie jest duża, ponieważ finalny koszt pompy ciepła zależy od jej przeznaczenia. Jeżeli będzie przeznaczona jedynie do ogrzewania domu, poprzez na przykład ogrzewanie podłogowe, całkowity koszt urządzenia będzie bliższy 15 000 złotych. Natomiast jeżeli pompa ma służyć również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jej cena może wzrosnąć do wspomnianych 30 000 złotych. Przy inwestycji w powietrzną pompę ciepła nie ma konieczności realizacji dolnego źródła ciepła. Ewentualne dodatkowe koszty instalacji i akcesoriów mogą wynieść dodatkowo do 30 000 złotych.
  • wodne pompy ciepła – źródłem ciepła w tych pompach jak nietrudno się domyślić jest woda. Zastosowanie tych pomp ciepła jest uważane za jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wodna pompa ciepła to koszt około 30 000 złotych, jej montaż mieści się w granicy 4 000 złotych. Pompa do prawidłowej pracy potrzebuje pompy głębinowej, co może wygenerować koszt kolejnych 3 000 złotych.

Główne błędy w doborze pomp ciepła

Dobrze dobrana pompa to nie tylko niska cena zakupu i dobrze dobrana moc. Na właściwie działającą pompę składa się wiele czynników. Dobrze działające urządzenie to takie, które posiada wysoki współczynnik COP. Inaczej znany jako współczynnik wydajności, pozwala on określić efektywność pracy pompy ciepła. COP określa ilość zużytej energii elektrycznej do ilości dostarczonego ogrzanego powietrza do wnętrza domu.

Poniżej podajemy przykład jak obliczyć współczynnik COP na podstawie pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej firmy HEWALEX, którą mamy w swojej ofercie:

Pompa ciepła HEWALEX PCCO SPLIT 13 kW:

Zakres mocy grzewczej: 4,20-12,60 kW

Moc zasilania (zakres): 0,93-3,07 kW

Aby obliczyć współczynnik COP należy podzielić moc grzewczą urządzenia przez jego moc zasilania. Dzięki temu łatwo obliczyć, że zakres efektywności COP dla pompy HEWALEX PCCO split wynosi:3,89-4,77. Oczywiście wspomniany współczynnik to nie jedyna istotna kwestia w doborze pomp ciepła.

7 najpopularniejszych błędów popełnianych podczas instalacji pomp ciepła

  1. Błędy na etapie projektu. Pomyłka podczas obliczania zapotrzebowania cieplnego budynku będzie rzutować na każdy późniejszy punkt inwestycji w ogrzewanie.
  2. Zły dobór urządzenia. W wyniku błędu w obliczeniach istnieje możliwość dobrania złej pompy do naszego domu. Niedowymiarowane urządzenie i jego źle dobrana moc sprawi, że cały system nie będzie działać jak należy. Spadek efektywności może być na tyle znaczący, że zimą (czyli wtedy gdy praca pompy jest dla nas najistotniejsza) w naszym domu będzie zwyczajnie zimno. Oczywiście istnieje również możliwość przewymiarowania pompy – nikomu nie trzeba przypominać, że im większa moc pompy, tym wyższe są jej ceny. Zakup pompy o mocy większej niż potrzebuje nasz dom to jedynie wyższa jej cena i niepotrzebny dodatkowy wydatek.
  3. Niewłaściwe dobranie górnego źródła ciepła. W tym miejscu można popełnić wiele błędów, od zastosowania złych urządzeń po złe dobranie średnic rur w instalacji. Wszystko to rzutuje na późniejsze rachunki za energię elektryczną.
  4. Niewłaściwe dobranie dolnego źródła ciepła. Błędy w tym punkcie niosą ze sobą podobne konsekwencje co w punktach omówionych powyżej.
  5. Źle zaprojektowane zabezpieczenia. Podczas projektu rozwiązania jakim jest pompa ciepła bardzo ważne jest zapewnienie jej odpowiedniej ochrony na wypadek zwiększonego napięcia z sieci, na przykład podczas burzy.

Ranking pomp ciepła – w jaką technologię warto zainwestować?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła powinien odbywać się w oparciu o dogłębną analizę naszego budynku: tego jaką instalację grzewczą chcemy w nim zamontować, jakie środki możemy poświęcić oraz jakie jest dokładne zapotrzebowanie energetyczne ma nasz budynek. Na tej podstawie możemy dokonać szacunku wymaganej mocy pompy i pozostałych parametrów technicznych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, tuż obok nich znajdują się pompy ciepła powietrze woda oraz te opierające się głównie na pobieraniu energii z wody (pompy woda woda). Gruntowe pompy ciepła potrzebują nieco więcej miejsca niż inne rozwiązania, z uwagi na konieczność montażu specjalnych kolektorów pod poziomem gruntu. Dobór odpowiedniego rozwiązania może wydawać się trudny, dlatego warto z tym tematem zwrócić się do profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią pompę ciepła do Twojego domu i oszczędzą Ci niepotrzebnych nerwów.

Pompy ciepła: które urządzenia są najlepsze?

Energetyczny Projekt współpracuje z wiodącymi markami producentów specjalizujących się w produkcji pomp ciepła. Współpraca z nami pozwoli Ci zaoszczędzić czas na szukanie idealnej oferty. W artykule nie będziemy zajmować się czymś takim jak ranking pomp ciepła. Dzieje się tak za sprawą tego, że po latach pracy dostrzegliśmy, że nie ma uniwersalnego rozwiązania. Moc pobieranej energii, efektywność pracy urządzenia czy zakres temperatur to dane techniczne, które inaczej będą wyglądały dla domu jednorodzinnego, a inaczej dla budynku firmy. W tym przypadku ciężko zaproponować jedno rozwiązanie, które będzie spełniać wszystkie możliwe funkcje. Dlatego, do każdego rozwiązania z najwyższą dbałością dobieramy indywidualny sprzęt. Niezależnie od tego czy będzie to pompa powietrze powietrze woda, powietrze powietrze czy jakiekolwiek inne rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy dane techniczne przykładowych modeli pomp, prosto od naszych producentów:

  • pompa ciepła powietrze woda; hewalex ppco split 13 kW – przeznaczona do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także do podgrzania cwu.

Pompa ciepła hewalex ppco split 13 kW

  • pompa ciepła typu powietrze woda de Dietrich 6 kW (pcco split) – do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania cwu, z systemem umożliwiającym jej zdalne sterowanie. Pompa ciepła powietrze woda tej marki jest jednym z częściej wybieranych rozwiązań w ostatnim czasie.

Pompa ciepła typu powietrze woda de Dietrich 6 kW

  • pompa ciepła powietrze woda Panasonic AQUAREA T-CAP typu split (pcco split) 9 kW – zapewnia chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń. Pompa Panasonic jest wyposażona w system zdalnego sterowania. Dzięki niewielkim wymiarom, nie zajmuje dużo miejsca.

POMPA CIEPŁA PANASONIC AQUAREA T-CAP TYPU SPLIT 9kW (1-FAZOWA)

  • powietrzna pompa ciepła Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej PCWU 200eK-1,8 kW – urządzenie stosowane najczęściej w budynkach z istniejącym inny źródłem ciepła, natomiast może być wykorzystywane również samodzielnie do podgrzewania cwu.

Pompa ciepła wody użytkowej Hewalex PCWU 200eK-1,8kW

Oczywiście to nie pełna gama urządzeń jaką jesteśmy w stanie zaproponować. Dzięki otwartej współpracy, posiadamy o wiele więcej ofert na pompy gruntowe wiodących marek: Viessman, Panasonic, Hewalex, de Dietrich. W razie konieczności w Twoim budynku możemy również zastosować rozwiązanie jakim jest pompa powietrzna. Zawsze, zanim dokonamy ostatecznego zamówienia, przedstawiamy całość przygotowanej oferty: podajemy dokładnie cechy danej pompy, zakresy temperatury w jakiej pracuje, jej dane techniczne i przede wszystkim ceny. W doborze odpowiednich urządzeń to Ty będziesz miał decydujący głos, my jedynie podsuniemy Ci kilka propozycji.

Pompa ciepła – czy to się opłaca? Po jakim czasie zwrócą się koszty inwestycji?

Pompa ciepła, niezależnie od tego czy to pompa powietrze woda, pompa gruntowa czy jakakolwiek inna, to inwestycja, która na bank się zwróci. W porównaniu do ogrzewania elektrycznego czy do kotłowni na paliwo stałe lub gazowe, inwestycja w ogrzewanie za pomocą pomp zwróci się w przedziale od 5 do 7 lat. Czas ten może być różny i zależy od finalnie zastosowanego rozwiązania i od tego czy instalacja pomp ciepła została połączona z fotowoltaiką czy nie. My oczywiście zachęcamy do łączenia technologii pomp ciepła i fotowoltaiki, bowiem to rozwiązanie jest gwarancją redukcji rachunków za prąd do absolutnego minimum. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule, który poświęcony jest właśnie temu zagadnieniu. Znajdziesz go tutaj (link do tekstu, który napiszę).

Ułatw sobie życie – współpracuj z nami!

Pompa ciepła mimo tego, że budzi w sobie wiele kontrowersji, zdobyła już rzeszę fanów na rynku. Stosowana jest w wielu budynkach, zarówno w tych nowych jak i modernizowanych. Zobacz sam jak proste może być oszczędzanie energii przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Zostaw nam swój numer, a my oddzwonimy i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ