fbpx

Jaki rodzaj ogrzewania jest najlepszy? Ogrzewanie podłogowe, ścienne czy standardowe grzejniki?

 

Jaki rodzaj ogrzewania jest najlepszy? Ogrzewanie podłogowe, ścienne czy standardowe grzejniki?

Planując modernizację lub stawiając nowy dom każdy spędza kilka chwil na zastanowieniu się nad rodzajem ogrzewania. Jedni od razu wiedzą w co chcą zainwestować, natomiast drudzy zdecydowanie potrzebują na to więcej czasu. Dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane co do wyboru rodzaju ogrzewania powstał niniejszy artykuł. Opowiemy w nim między innymi o tym, czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe, ścienne i jak ma się do konwencjonalnego rozwiązania, jakim są grzejniki.

Różnice między ogrzewaniem podłogowym, ściennym, a grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe, tzw. podłogówka

Ogrzewanie podłogowe wielu kojarzy się wyłącznie z łazienkami i korytarzami. Generalnie z pomieszczeniami, w których położone są płytki. Tymczasem, podłogówka to rozwiązanie, które może zostać zastosowane dla całego domu. Ogrzewanie podłogowe można zastosować również w pomieszczeniach z panelami. Należy jednak zadbać o odpowiednie ułożenie podkładów i folii ochronnej oraz – co najważniejsze – panele, które przystosowane są do pracy z podłogówką. Ciepło z ogrzewania podłogowego może być rozprowadzane przy użyciu wody lub energii elektrycznej. W przypadku tej drugiej opcji zaleca się połączenie jej z panelami fotowoltaicznymi tak, aby zminimalizować ponoszone koszty. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią – wyprodukowane ciepło dociera bezpośrednio do stóp użytkowników, nie wprowadzając przy tym zbytnio powietrza w ruch (konwekcja nie działa tu tak, jak w przypadku standardowych grzejników). Kolejnym atutem podłogówki jest to, że pozwala ona ustawić temperaturę grzania w domu o 2 – 3 stopnie niższą bez odczucia dyskomfortu przez domowników. Zaleca się, aby ogrzewanie podłogowe było rozwiązaniem przy budowie nowego domu. Dużo trudniej jest zastosować to rozwiązanie przy domu, który już istnieje (zdarza się, że jest to wręcz niemożliwe). Przy technologii należy uwzględnić ułożenie rur (lub kabli), odpowiednie ich zabezpieczenie za pomocą wełny mineralnej lub styropianu oraz przewidzieć grubość podłogi. 

Ogrzewanie ścienne

Ten rodzaj ogrzewania niewiele różni się od ogrzewania podłogowego. Rury (lub kable) ułożone są w sposób meandryczny na ścianie, dokładnie w taki sam sposób jak w podłogówce. Ogrzewanie płaszczyznowe to rozwiązanie na stałe, nie można po czasie z niego zrezygnować, ponieważ wymagałoby to skucia praktycznie każdej ściany w domu. Skucie ścian jest konieczne również w przypadku wystąpienia usterki w instalacji – to zdecydowany minus tego rozwiązania. Poza tym, ogrzewanie ścienne jest nie tylko estetyczne, ale i wydajne. Gwarantuje stały rozkład temperatury, dzięki czemu użytkownicy stale odczuwają komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może i jest początkowo droższą inwestycją niż standardowe grzejniki, jednak w perspektywie dłuższego użytkowania jest zdecydowanie bardziej wydajne i generuje mniejsze koszty eksploatacji. Dodatkowym atutem rozwiązania jest to, że latem może być wykorzystywane do chłodzenia domu.

Grzejniki

Wszystkim dobrze znane rozwiązanie. Każdy w swoim życiu spotkał ich tysiące: od starych, które nagrzewały się tak, że nie można  było ich dotknąć, po nowsze, które są w stanie pełnić również funkcje dekoracyjne. Mówi się, że grzejniki  nie są dobrym  rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z alergiami i oddychaniem w suchym powietrzu. Jest w tym rzeczywiście trochę racji. Grzejniki działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, wprowadzając je w ruch. Ciepło zawsze ‘’ucieka’’ do góry. Przez to kurz unosi się, wywołując tym dyskomfort u domowników, szczególnie tych z wymienionymi wcześniej dolegliwościami.

Zasadnicze różnice pomiędzy technologiami

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Każde również posiada indywidulane cechy, wyróżniające je na tle innych. Poniżej przedstawiamy cechy różniące ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne i tradycyjne grzejniki:

Parametr / Rodzaj ogrzewaniaGrzejnikiOgrzewanie podłogoweOgrzewanie ścienne
Zasada działania: konwekcjataknienie
Zasada działanie: promieniowanienietaktak
Łatwe do zamontowania gdy dom jest już wybudowanytaknienie
Dobre w pomieszczeniach z dużą ilością meblitaktaknie
Rozkład temperaturyNiezbyt korzystnyKorzystnyBardzo korzystny
Ewentualna naprawaStosunkowo prostaDość trudna – konieczność skucia podłogiDość trudna – konieczność skucia ściany

Tabela Różnice między ogrzewaniem podłogowym, ściennym i grzejnikami

Podłogówka czy grzejniki – co wybrać?

Zawsze powtarzamy, że ostateczna decyzja w sprawie zakupu należy do inwestora. Bowiem to on doskonale wie, czego oczekuje, czy boryka się z alergiami oraz jaki ma ustalony budżet. Osobiście polecamy iść w nowoczesne rozwiązania, próbować czegoś nowego. Technologia idzie cały czas do przodu, warto jest iść razem z nią i odkrywać, co nowego ma do zaoferowania. Warto również rozważyć połączenie rozwiązań, na przykład zastosować ogrzewanie podłogowe jako uzupełnienie systemu ze standardowymi grzejnikami. Przed podjęciem decyzji zawsze można się zainspirować, przeglądając oferty producentów interesujących nas urządzeń lub szukając porady na forach i grupach Internetowych. 

Potrzebujesz pomocy? Energetyczny Projekt może Ci ją dać!

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz więcej informacji na temat danej technologii lub po prostu jesteś zainteresowany jej montażem w swoim domu – zapraszamy do kontaktu.  Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Mogą zaproponować Ci również nowe źródło ciepła, które do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii.

Modernizacja systemu centralnego ogrzewania to modernizacja Twoich wydatków. Zmień technologię na nowszą i przekonaj się, jak to jest mniej płacić za rachunki!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »