fbpx

Wymiana pieca węglowego na kocioł zgazowujący drewno

Wymiana źródeł ciepła kojarzy się zazwyczaj z wymianą pieca węglowego na pompę ciepła albo kocioł gazowy. Niewiele osób natomiast wie, że istnieje również technologia pozwalająca zgazowywać drewno, która równie skutecznie ogrzewa budynki mieszkalne.

Jak ona działa? Mówiąc wprost, kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Jest to jeden z najefektywniejszych piecy wykorzystujących drewno, o czym przekonała się już Pani Aleksandra.

Pani Aleksandra mieszka wraz ze swoją rodziną w miejscowości Wrocimowice w województwie Małopolskim. Metraż użytkowy budynku wynosi 255 m2 i był on wcześniej ogrzewany pozaklasowym piecem węglowym o mocy 20 kW, który w żaden sposób nie spełniał wymogów ani jednego programu zapewniającego dofinansowania do wymiany źródła ciepła.

Klientka miała świadomość rosnących cen utrzymania gospodarstwa domowego oraz nadchodzących zmian w rozporządzeniach dotyczących sposobu ogrzewania budynków, dlatego zdecydowała się na bezpłatny audyt, który przeprowadził doradca Energetycznego Projektu. Sprawdził stan instalacji oraz grzejników,zarekomendował ekologiczne rozwiązanie polegające na zgazowywaniu drewna. Dzięki temu Pani Aleksandra mogła uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Nasz doradca na podstawie konsultacji oszacował zapotrzebowanie na kocioł o mocy 27 kW, którego wpięcie przewidziano do istniejącego już komina klienta. Dodatkowo u klienta zainstalowanozasobnik CWU, bufor oraz grzałkę o mocy 3kW. 

Instalacja przebiegła dość sprawnie, ponieważ pomieszczenie, w którym piec został zamontowany spełniał praktycznie wszystkie wymagania, co pozwoliło na szybszą realizację działań. Oczywiście poza samym zainstalowaniem pieca nasi technicy sprawdzili szczelność instalacji, zamontowali siatkowy filtr z zaworami odcinającymi na powrocie do kotła, na podejściu instalacji wodociągowej do napełnienia zainstalowali wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczyli układ CO naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. 

Kocioł jest sterowany termostatem, co z pewnością ułatwia klientce korzystanie z niego, ale dodatkowo przed samym oddaniem projektu do użytku nasz zespół przeszkolił Panią Aleksandrę i jej rodzinę z obsługi urządzenia. 

Dla zwieńczenia wszystkich prac Pani Aleksandra podpisała pełnomocnictwo, dzięki któremu specjaliści z Energetycznego Projektu mogli zająć się całą dokumentacją pozwalającą na uzyskanie dofinansowania z wymiany źródła ciepła w budynku mieszkalnym. Zarząd WFOŚiGW w Krakowie podjął decyzję o dofinansowaniu, na podstawie której Pani Aleksandra uzyskała dotację w wysokości 10 500 zł w ramach programu Czyste Powietrze.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »