Audyt energetyczny Czyste Powietrze ma na celu ocenić, co trzeba poprawić, aby efektywność energetyczna była wyższa. Sprawdź szczegóły!
Audyt do Czystego Powietrza to kompleksowa ocena energetyczna budynku, która identyfikuje możliwości poprawy efektywności energetycznej w naszym domu. Audyt energetyczny obejmuje m.in analizę zużycia energii oraz przedstawia działania, które mają przyczynić się do redukcji codziennych kosztów. W ramach programu Czyste Powietrze, od 2025 roku, audyt energetyczny jest obowiązkowy.
Czym jest program Czyste Powietrze?
Program Czyste Powietrze to rządowy projekt, który pomaga właścicielom domów jednorodzinnych wymienić stare piece i ocieplić budynki, aby zużywały mniej energii. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie zadbać o środowisko.
Dofinansowanie w ramach programu można otrzymać na wymianę źródła ciepła, termomodernizację, a nawet montaż odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządami. Nad całością czuwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które dba o to, aby środki trafiały do osób potrzebujących wsparcia w modernizacji swoich domów.
To świetna okazja, by poprawić komfort życia, zmniejszyć koszty ogrzewania i przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Od 2025 roku, chcąc pozyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, musimy złożyć także dokument podsumowujący audyt energetyczny. Przed zmianami taki obowiązek należał tylko do tych, którzy chcieli przeprowadzić kompleksową termomodernizację.
Kompleksowa termomodernizacja to wszystkie przedsięwzięcia, w wyniku których zapotrzebowanie na energię użytkową zmniejszy się do poziomu nie więcej niż 80kwh/m2/rok lub zostanie zmniejszona o minimum 40% wartości początkowej. W przypadku kompleksowej termomodernizacji taki audyt energetyczny pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy w danym domu uda się osiągnąć wyżej wymienione cele. Modernizowane okna czy drzwi muszą spełniać warunki techniczne, a sama modernizacja przeprowadzana jest tylko w pomieszczeniach ogrzewanych efektywnym źródłem ciepła. Jeśli inwestor nie zamierza zmienić bezklasowego kotła, nie ma możliwości uzyskania dofinansowania.
Najważniejszym warunkiem jest fakt, że dodatkowa dotacja zostanie przyznana tylko pod warunkiem zrealizowania w całości inwestycji przedstawionej przez audyt energetyczny. Jeśli pominiemy któryś z punktów, np. audytor wskaże ocieplenie stropu, a inwestor tego nie wykona, będzie to skutkowało utratą dotacji.
Sam program, oprócz obowiązkowego audytu energetycznego, ma także ma także różne poziomy dofinansowania, które zależą od dochodów wnioskodawcy. Osoby o niższych dochodach mogą liczyć na wyższe wsparcie finansowe. Program przewiduje progi dochodowe, które decydują o wysokości przyznanego dofinansowania:
poziom podstawowy – dla osób, których dochód na osobę nie przekracza ustalonego progu, oferowane jest standardowe wsparcie.
poziom podwyższony – dla osób o średnich dochodach, które mieszczą się w wyższej kategorii dochodowej, dostępne jest zwiększone dofinansowanie.
poziom najwyższy – dla osób o najniższych dochodach, które kwalifikują się do uzyskania największego wsparcia finansowego na termomodernizację i wymianę pieca.
Dzięki tym progom, program jest dostępny dla szerokiego kręgu odbiorców, dając szansę na poprawę jakości powietrza w Polsce niezależnie od poziomu dochodów w ramach programu Czyste Powietrze.
Audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze
Audyt energetyczny budynku do programu Czyste Powietrze to opracowanie, które stanowi zalecenia w jaki sposób przeprowadzić termomodernizację i określa:
jakie elementy budowlane należy zmodernizować, aby budynek zużywał mniej energii,
szacunkowe koszty modernizacji budynku,
oszczędność energii i kosztów eksploatacji kotłowni,
rozwiązania techniczne i materiały budowlane,
najbardziej opłacalne prace modernizacyjne,
moc źródła ciepła po modernizacji.
Audytor musi być na miejscu, aby obejrzeć budynek. Nie ma możliwości wykonania audytu energetycznego zdalnie. Na dalszym etapie audytor wykonuje model obliczeniowy i przekazuje opinię do innych działów. Poszukuje rozwiązań, gdy zakres nie spełnia warunków Czystego Powietrza i opracowuje raport i wyznacza wariant optymalny z zakresem rzeczowym, który musi zostać w całości zrealizowany.

Na czym polega audyt energetyczny budynku? Szanse na dofinansowanie
Audyt energetyczny to sprawdzenie, czy nasz budynek jest w stanie zakwalifikować się do programu Czyste Powietrze. Oczywiście taki audyt energetyczny możemy wykonać także poza tym projektem, dla własnej wiadomości.
Poprzez audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze możemy określić, kiedy szanse na dofinansowanie są najwyższe, a kiedy niestety będziemy musieli pogodzić się z brakiem dotacji. Jakie wymagania musi spełniać audyt energetyczny?
Wynikiem pozytywnym może zakończyć się audyt energetyczny, w którym określono, że należy:
docieplić strop w budynku z ocieplonymi ścianami i wymienioną stolarką,
docieplić ściany zewnętrzne, strop lub dach i wymienić stolarkę okienną,
docieplić ściany przy założeniu, że strop jest dobrze docieplony,
wymienić stolarkę w budynku z ocieplonymi ścianami, podłogą nad piwnicą i stropem pod poddaszem.
Wynikiem 50 na 50 może zakończyć się audyt energetyczny, w którym należy:
ocieplić ściany zewnętrzne trochę ocieplone i wymienić stolarkę okienną,
ocieplić ściany zewnętrzne w budynkach z ocieplonym stropem i wymienić stolarkę,
docieplić ściany przy założeniu, że strop jest trochę ocieplony,
wymienić stolarkę w budynku z ocieplonymi ścianami i stropem pod poddaszem, ale z nieocieploną podłogą nad piwnicą.
Wynik negatywny audyt energetyczny może przynieść wtedy, gdy należy:
docieplić pojedyncze przegrody, jak np. ściana w ganku,
docieplić ocieplone już budynki,
wymienić stolarkę okienną w budynku trochę ocieplonym lub nieocieplonym,
wymienić okna w budynku ocieplonym lub trochę ocieplonym w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.
Poza wymienionymi czynnościami, aby audyt energetyczny nie zakończył się pozytywnie i budynek został wykluczony z możliwości uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, audytor może natrafić na kilka kluczowych problemów. Oto najczęstsze sytuacje, które mogą spowodować, że przeprowadzony audyt energetyczny nie przejdzie pomyślnie:
brak wymaganej dokumentacji technicznej – jeżeli budynek nie ma pełnej dokumentacji technicznej, w tym planów budowlanych, a audyt wymaga szczegółowych informacji o strukturze budynku, takie jak wymiary pomieszczeń, konstrukcja, to wówczas dostępność podstawowych planów budowlanych może być pomocna. Oczywiście, nie ma bezpośredniego wymogu posiadania planów.
brak dostępu do wszystkich pomieszczeń – jeśli audytor nie ma dostępu do wszystkich pomieszczeń w budynku (np. strychu, piwnicy, kotłowni), nie będzie mógł przeprowadzić dokładnej analizy stanu budynku i ocenić, jakie działania modernizacyjne są potrzebne.
złe warunki budowlane – w przypadku, gdy budynek jest w złym stanie technicznym: niestabilność, przegniłe belki itp. a jego naprawa nie jest możliwa w ramach standardowej termomodernizacji, audytor może nie zatwierdzić takiego budynku do programu.
niewłaściwe źródło ciepła – jeżeli audytor stwierdzi, że budynek jest wyposażony w niesprawne lub nieodpowiednie źródło ciepła, które nie kwalifikuje się do wymiany w ramach programu, może to skutkować negatywnym wynikiem audytu.
brak zidentyfikowanych potencjalnych działań modernizacyjnych – jeśli audyt energetyczny nie wskaże konkretnych działań, które mogą poprawić efektywność energetyczną budynku, audyt może zostać odrzucony. Na przykład, jeśli audytor uzna, że budynek nie wymaga żadnych modernizacji, może to skutkować brakiem rekomendacji do skorzystania z dofinansowania.
błędy w metrażu i obliczeniach – nieprawidłowe obliczenia dotyczące powierzchni do ocieplenia, metrażu budynku czy strat energetycznych mogą wpłynąć na negatywne rozpatrzenie audytu.
Najczęstsze błędy w audytach energetycznych
Przeprowadzony audyt energetyczny ma wpływ na każde ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjne. To on określa, jakie działania należy podjąć, aby poprawić efektywność energetyczną budynku, zmniejszyć zużycie energii oraz obniżyć koszty eksploatacji. Niestety, pomimo jego znaczenia, często zdarzają się błędy, które mogą wpłynąć na końcowy efekt modernizacji. Warto zwrócić uwagę na najczęstsze problemy, które mogą wystąpić podczas przeprowadzania audytu energetycznego, aby uniknąć opóźnień czy dodatkowych kosztów związanych z jego korektą. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy w audytach energetycznych, które mogą utrudnić skuteczną realizację inwestycji i jej późniejsze rozliczenie.
brak dokumentu podsumowującego audyt energetyczny oraz wymaganego do rozliczenia dotacji pliku Excel,
dodatkowe kosztowne prace, bez których nie można rozliczyć audytu energetycznego,
błędnie policzony metraż,
uwzględnienie strychu jako ogrzewanego i wskazanie ocieplenia dachu do modernizacji,
wyznaczenie do wykonania izolacji drogich materiałów jak piana PUR zamknięto komórkowa,
dużo błędów merytorycznych,
brak dokumentacji technicznej.

Ile kosztuje audyt energetyczny?
Koszt wykonania audytu energetycznego waha się w granicach około 2000-2500 zł, choć cena może się różnić w zależności od lokalizacji, firmy wykonującej audyt energetyczny zgodny z regulaminem oraz wielkości budynku. Audyt energetyczny jest niezbędnym krokiem, aby dokładnie określić, jakie działania termomodernizacyjne będą najbardziej efektywne w danym przypadku. To szczegółowa analiza, która wskazuje na wszelkie straty energetyczne w budynku, pozwalając na wybranie odpowiednich działań, takich jak wymiana źródła ciepła czy docieplenie ścian.
Chociaż sam przeprowadzony audyt energetyczny wiąże się z pewnym wydatkiem, warto wiedzieć, że koszt audytu energetycznego może zostać pokryty przez dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie, koszt audytu energetycznego może zostać uwzględniony w ramach złożenia wniosku o dofinansowanie, co pozwala na pokrycie części kosztów związanych z modernizacją domu. Dzięki temu program staje się jeszcze bardziej dostępny, a inwestycja w poprawę efektywności energetycznej staje się bardziej opłacalna. Dodatkowo, audyt energetyczny daje pewność, że zaplanowane prace będą miały realny wpływ na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów ogrzewania w przyszłości.
Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze do audytu energetycznego
Jeśli chcemy sporządzić audyt energetyczny budynku, mamy możliwość uzyskania dofinansowania na jego wykonanie. Koszt kwalifikowany audytu energetycznego może wynieść do 1200 zł netto, a wysokość wsparcia zależy od poziomu dofinansowania, o który się ubiegasz. Audyt energetyczny jest obowiązkowym elementem w procesie poprawy efektywności energetycznej budynku, dlatego jego wykonanie jest warunkiem koniecznym w ramach programu.
W ramach programu, dofinansowanie do audytu energetycznego jest przyznawane na różnych poziomach:
Na poziomie podstawowym, gdzie audyt energetyczny jest finansowany w 40%, co oznacza do 480 zł dofinansowania,
Na poziomie podwyższonym, gdzie wsparcie wynosi 70%, czyli do 840 zł,
Na poziomie najwyższym, gdzie dofinansowanie osiąga 100%, co pozwala na pokrycie całkowitego kosztu audytu energetycznego, do 1200 zł.
Poziom podstawowy | Poziom podwyższony | Poziom najwyższy |
480 zł | 840 zł | 1200 zł |
Wymagania, jakie musi spełniać audyt energetyczny, to m.in. wskazanie optymalnych działań, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Beneficjent może ubiegać się o dofinansowanie, niezależnie od wyników audytu, jednak warunkiem koniecznym jest wykonanie wszystkich działań zgodnie z wariantem optymalnym, który został wskazany przez audytora.
Audytor energetyczny, który sporządza audyt energetyczny oraz dokument podsumowujący audyt, musi posiadać certyfikat. Musi być on wpisany do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, co oznacza, że posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonania audytu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu audyt jest wiarygodny i spełnia wymogi programu Czyste Powietrze oraz innych norm prawnych.
Lista audytorów Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze nie ma podanej listy audytorów. Energetyczny Projekt wykonuje audyty pod program korzystając z wiedzy i doświadczenia, które posiadają nasi audytorzy Czystego Powietrza. Można także zerknąć na listę Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowej Agencji Poszanowania Energii jak również skorzystać z listy pod tym linkiem.
FAQ (NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA)
Audyt energetyczny jest analizą tego, na jakim poziomie energetycznym jest nasz budynek, oraz określa to, jakie są możliwości, by to poprawić. Jest to dokument podsumowujący audyt energetyczny, który szczegółowo opisuje stan naszego budynku oraz analizuje i zaleca zakres prac w ramach programu Czyste Powietrze.
Wykonanie audytu energetycznego od 2025 roku w ramach programu Czyste Powietrze stało się obowiązkowe na każdym poziomie dofinansowania.
Nie wykonuje się uproszczonych audytów energetycznych.
Audyt należy wykonać przed rozpoczęciem prac, ponieważ audyt określa, jakie działania są niezbędne do poprawy efektywności energetycznej budynku oraz jakie materiały i technologie będą najbardziej odpowiednie do zastosowania.
Tak jak wszystkie inwestycje, które w ramach programy Czyste Powietrze kwalifikują do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i ciepło, tak ocieplenie budynku nie może zostać wykonane bez audytu energetycznego.
Wzór audytu energetycznego Czyste Powietrze