Duże zmiany w tamtym tygodniu w programie Czyste Powietrze sprawiły, że pojawiło się sporo pytań. Na kilka z nich dostaliśmy odpowiedź podczas webinaru, organizowanego w ramach Akademii Czystego Powietrza pt. Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Dzisiaj streścimy najważniejsze z nich.
Czyste powietrze - pytania i odpowiedzi
Regulamin Czystego Powietrza jasno określa, że jest możliwość przedłużenia terminu o 6 miesięcy. Niestety, nie znajdziemy w nim konkretnych uzasadnień, które opóźnienia będą akceptowane. Podkreślono jedynie, że wydłużenie terminu uzyskania przyłącza gazowego nie wchodzi w grę.
Możliwa jest utrata dofinansowania. Do tej pory nie sprecyzowano jednak, czy jeśli wykonawca ocieplania nie zdąży wykonać prac w terminie, to czy stracimy dotację na np. okna.
Na webinarze Czystego Powietrze dostaliśmy odpowiedź, że odpowiednia organizacja i rozpisanie harmonogramu prac będzie rozwiązaniem. Fundusz podkreśla, że prace można rozpisać na maksymalnie 3 wykonawców, a sam montaż okien nie trwa aż 120 dni. Ten termin obowiązuje tylko przy prefinansowaniu.
Regulamin umożliwia rozłożenie prac na maksymalnie 3 wykonawców, co powinno przyspieszyć wykonanie. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że nie zdążymy, należy nie brać prefinansowania.
Może zdarzyć się sytuacja, gdy termin ten może narazić beneficjenta na np. montaż samej pompy ciepła w nieocieplonym budynku, by zdążyć wykonać pracę w terminie. Niestety, konkretnej odpowiedzi, jak poradzić sobie w takiej sytuacji nie otrzymaliśmy. Warto w takim wypadku poradzić się fachowców, którzy znajdą odpowiednie rozwiązanie do konkretnego problemu.
Termin prac, które są poza prefinansowaniem pozostaje niezmienny.
Tuż po podpisaniu umowy i otrzymaniu pisma potwierdzającego pozytywną decyzję. Jedna dyspozycja na jednego wykonawcę bądź umowę.
Podczas webinaru dowiedzieliśmy się, że może być ona wypłacona zgodnie z programem Czystego Powietrza, czyli 14 dni.
Za zgłoszenie urządzenia odpowiada producent, dystrybutor lub importer, nie wykonawca. Zgłoszenie wysyła do systemów IOS-PIB i przedstawia raport z badań. Następnie uzupełnia udokumentowanie spełnienia wymogów programu. Wypełnia rodzaj i masę czynnika. Jeśli urządzenie ma uzupełnione te pola, oznacza to, że zostało zweryfikowane pozytywnie, brak uzupełnienia oznacza, że jest w trakcie weryfikacji, a negatywny wynik to wykreślenie z listy zielonych urządzeń i materiałów.
Lista wymogów została opisana podczas webinaru. Warto zajrzeć pod ten link, aby dowiedzieć się więcej.
Program Czyste Powietrze został uruchomiony, by walczyć z nieustającym smogiem. Projekt zachęca do wymiany bezklasowych kotłów, montażu paneli fotowoltaicznych, ocieplenia domu czy wymiany okien i drzwi licznymi dofinansowaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie warunki trzeba spełnić, oraz co trzeba zrobić, by otrzymać dotację z Czystego Powietrza, kliknij tutaj.