Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie Czyste Powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.
CZYM JEST CZYSTE POWIETRZE?
Program Czyste Powietrze to system dopłat do wymiany starych pieców oraz do docieplenia domów jednorodzinnych. W ostatnim czasie dodano także możliwość otrzymania dofinansowania na fotowoltaikę czy wymianę okien i drzwi. Program ma na celu walkę ze smogiem. W tym momencie możemy otrzymać nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji!
Lista ZUM
Chcąc uniknąć montowania niesprawdzonych urządzeń, najczęściej sprowadzanych z Azji, NFOŚiGW wprowadza obowiązek korzystania z listy ZUM. Dla beneficjenta oznacza to, że jeśli chce on otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, musi wybrać pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet z listy zielonych urządzeń i materiałów. W przeciwnym wypadku – pieniędzy nie otrzyma.
Do 13 czerwca będzie trwał okres przejściowy, w którym producenci będą mogli wpisywać swoje urządzenia na listę ZUM.
Aby sprawdzić czy nasze urządzenie znajduje się na liście, warto wejść na stronę https://lista-zum.ios.edu.pl/ i wyszukać produkt.
Najwyższy poziom dofinansowania ograniczony
W zmianach opublikowanych 22 kwietnia pojawił się także zapis o ograniczeniu w otrzymaniu najwyższego dofinansowania. Oznacza to, że jeśli skorzystamy z programu Czyste Powietrze i otrzymamy najwyższy poziom dofinansowania, to w kolejnych wnioskach, np. na inny budynek możemy złożyć wniosek ponownie, ale otrzymamy wsparcie z pierwszego, najniższego poziomu.
Kolejne zmiany w programie czyste powietrze
O szczegóły uzupełniono punkty o pełnomocnictwie oraz składaniu wniosków o prefinansowanie. Od teraz, chcąc otrzymać zaliczkę, beneficjent musi złożyć własnoręczny podpis pod dyspozycją wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej. Jeśli jednak składamy wniosek w Czystym Powietrzu poprzez pełnomocnika, musi on złożyć podpis własnoręczny i posiadać poświadczenie notarialne.
Dokumenty nie raz odstraszają potencjalnych beneficjentów od podjęcia decyzji o termomodernizacji. Warto w takim przypadku skonsultować swoje obawy z doświadczoną ekipą Energetycznego Projektu, która poprowadzi całą sprawę od początku do końca.
wielkie pieniądze dla Czystego Powietrza
Bank Światowy wzbogacił budżet programu Czyste Powietrze o 250 milionów euro. To świetne informacje dla tych, którzy czekają na wypłatę środków. Początkiem kwietnia zapewniano, że wszystkie dotacje z programu będą wypłacane. Pożyczka od Banku Światowego przyspieszy ten proces.
Przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych pytań i odpowiedzi po wprowadzonych zmianach i przedstawieniu ich na webinarze w ramach Akademii Czystego Powietrze. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.