fbpx

Najlepsze falowniki (inwertery) do fotowoltaiki? Ranking falowników do instalacji fotowoltaicznej 2021

Co to jest falownik? Do czego służy inwerter?

Osoby niewtajemniczone w działanie instalacji fotowoltaicznej mogą pomyśleć, że to panele pełnią najważniejszą funkcję w układzie. Tymczasem, centralną i najważniejszą częścią całej instalacji jest falownik. Mówi się, że jest on sercem całego układu PV. 

Falownik, znany również pod nazwą inwerter zamienia prąd stały (czyli taki, który produkowany jest za pośrednictwem paneli) na prąd przemienny (czyli taki, jaki płynie w każdej instalacji domowej). Prąd przemienny oznaczany jest literami AC (alternating current), natomiast do oznaczenia prądu stałego używa się liter DC (direct current). 

Ciekawostka: Aby zmienić prąd przemienny na prąd stały należy skorzystać z prostownika. 

Budowa falownika

Falownik w odniesieniu do paneli PV jest dość niewielkim urządzeniem. Mechanika urządzenia umieszczona jest na płytce montażowej, która ma zdolność do przewodzenia prądu. Jak każdy element przewodzący prąd posiada on uziemienie, które ma na celu ochronę użytkownika i instalacji przed porażeniem prądem. 

Jednym z ważniejszych elementów jest przewód sterujący do modułu funkcyjnego, który umieszczany jest do płytki ekranującej. Oczywiście dla użytkownika najważniejsze będą przyciski służące do sterowania instalacją, jednak aby można było swobodnie ustawiać parametry instalacji, najpierw trzeba upewnić się czy falownik jest złożony zgodnie z zaleceniami producenta. 

Najważniejsze parametry falownika

Dobór odpowiedniego urządzenia powinien zostać oparty na podstawie potrzeb instalacji oraz jej użytkownika. Poniżej przedstawiamy kluczowe – naszym zdaniem – parametry, które wzięliśmy pod uwagę tworząc nasz ranking. 

Sprawność falownika

Sprawność inwertera pozwala określić ile prądu przemiennego zostanie wyprodukowane z dostarczonego prądu stałego. Nowoczesne falowniki posiadają sprawność na poziomie 98%, co sprawia, że straty energii podczas jej przetwarzania są bardzo niewielkie. Sprawność falownika można określić za pomocą wzoru:

ACDC [%]

Gdzie:

η- sprawność falownika

AC – moc wyjściowa prądu przemiennego

DC – moc wejściowa prądu stałego

Funkcja chłodzenia

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, inwerter przeważnie pracuje z bardzo wysoką sprawnością. 98% energii jest przemieniania zgodnie z założeniem, pozostałe 2% jest oddawane w postaci ciepła. Oznacza to nic innego, jak to, że urządzenie podczas swojej pracy się nagrzewa. Aby zapobiec uszkodzeniu falownika, a przy tym całego układu PV zaleca się inwestycję w urządzenie, które wyposażone jest w wentylator. 

Moc nominalna inwertera

 Inaczej ‘moc wyjściowa’ – jest to ilość mocy jaką falownik może oddać do sieci energetycznej. Dobór mocy inwertera uzależniony jest od mocy instalacji fotowoltaicznej. Im wyższa moc instalacji, tym wyższa moc inwertera. Najczęściej do instalacji domowych montuje się urządzenia o mocy od 1,5 do około 20 kW. Instalacja fotowoltaiczna posiadająca dużą moc może współpracować z falownikiem o mocy sięgającej nawet do kilku MW. 

Dla przypomnienia: 1 MW daje 1000 kW

Ilość urządzeń MPPT

Skrót MPPT pochodzi z języka angielskiego. Pełna nazwa oznacza Maximum Power Point Tracker. W ten sposób określany jest układ, który śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych. Może on zwiększyć ilość wyprodukowanej energii nawet o kilkanaście procent. 

Nowoczesne falowniki wyposażone są w chociaż jeden taki układ. Ale po co on dokładnie jest? Czy nie jest to próba zmanipulowania inwestora do tego aby wydał jeszcze więcej pieniędzy? Uspokajamy, że tak nie jest. MPPT jest rzeczywiście przydatny. Moduły fotowoltaiczne zamontowane w sposób poprawny pochodzą od jednego producenta i mają dokładnie te same parametry. 

Z uwagi na to, że pojedyncze panele PV nie mają zbyt wysokich wartości napięcia i mocy, aby zasilić falownik, powinno łączyć się je w sposób szeregowy. Dzięki temu falownik wyposażony w układ MPPT wyszukuje globalny punkt mocy maksymalnej, co przekłada się na zysk w postaci większej ilości wyprodukowanej energii. 

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest bardziej skomplikowana, na przykład panele znajdują się na różnych połaciach dachu, aby zapewnić układowi lepszą prace, powinno zainwestować się w falownik z dwoma urządzeniami MPPT. 

Panele fotowoltaiczne połączone szeregowo.

Źródło: http://www.instsani.pl/514/niedopasowanie-pradowe-paneli-pv

Producent falownika

Istotnym parametrem, który towarzyszy każdemu przy wyborze dowolnego urządzenia jest marka. Urządzenie renomowanego producenta z większym prawdopodobieństwem będzie bardziej wytrzymałe, niż urządzenie firmy, którą widzimy pierwszy raz na oczy. Inwerter pracuje cały czas, dlatego tak istotne jest aby posiadał jak najwyższe wyniki w testach niezawodności, wydajności i skuteczności jego działania. Zakup urządzenia od renomowanej formy pozwoli również szybciej i sprawniej przejść przez ewentualny proces reklamacji lub przeglądu urządzenia. 

Zgodność falownika z certyfikatami

Jako, że należymy do Unii Europejskiej, obowiązują nas określone przez nią normy. Dlatego też, podczas zakupu falownika dobrze jest upewnić się, czy wszystkie je spełnia. Dyrektywy unijne, które powinien spełniać każdy falownik:

– 2014/35/UE,

– 2014/30/UE.

Polska również przygotowała odpowiednie normy, jakie ma spełniać tego rodzaju urządzenie. Są nimi:

– VDE 0126-1-1, 

– VDE-AR-N-4105.

Dodatkowe udogodnienia

Żyjemy w czasach gdzie wszystkie najważniejsze rzeczy nosimy w smartfonie: dostęp do konta bankowego, dowody osobiste, skrzynkę mailową i tym podobne. Dobrze byłoby też mieć w każdej chwili pod ręką stan instalacji w naszym domu, prawda? Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi coraz to więcej firm, oferujących możliwość monitoringu instalacji na smartfonie oraz na komputerze. Dzięki temu, użytkownik w każdej chwili może zweryfikować działanie swojej instalacji fotowoltaicznej. 

Ranking najlepszych falowników na rynku 2021

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej parametry, przygotowaliśmy nasz ranking najlepszych falowników dostępnych na rynku. Poniżej przedstawiamy nasze TOP 5 inwerterów, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. 

MIEJSCE 5

Miejsce piąte w naszym rankingu należy do falownika marki FRONIUS, pochodzącej z Austrii. FRONIUS oferuje falowniki w różnych zakresach mocy. Średnia cena urządzenia wynosi około pięciu tysięcy złotych.

Urządzenie: Falownik Fronius symo.

Fronius Symo specyfikacja techniczna

Falownik (inwerter) Fronius Symo

Dostępne moce: od 3 do 20 kW

Liczba urządzeń MPPT: 2

Wydajność: 97,1%

Gwarancja: od 5 do 7 lat*

Chłodzenie: tak, regulowana wentylacja

*Aby móc skorzystać z gwarancji, należy wcześniej samodzielnie zarejestrować urządzenie w systemie. 

MIEJSCE 4

Kolejnym przedsiębiorstwem na naszej liście jest niemiecka firma SMA. Ich falowniki uważane są za jedne z najbardziej niezawodnych urządzeń dostępnych na rynku. Cena falownika marki SMA to wydatek około sześciu tysięcy złotych, w zależności od mocy.

Urządzenie: Falownik SMA Sunny Tripower.

SMA Sunny Tripower specyfikacja

Falownik SMA Sunny Tripower

Dostępne moce: od 3 do 6 kW

Liczba urządzeń MPPT: 2

Wydajność: 98,2%

Gwarancja: 5 lat*

Chłodzenie: tak, chłodzenie konwekcyjne, beztransformatorowe

*z możliwością przedłużenia do 20 lat

MIEJSCE 3

Jedno z miejsc na podium zajmuje firma, która w pierwszej chwili kojarzy się z telefonami komórkowymi: Huawei. Chińskie przedsiębiorstwo zasłużyło na trzecie miejsce w naszym rankingu dzięki falownikowi SUN 2000L. Koszt jego zakupu, w zależności od mocy wynosi około pięciu tysięcy złotych.

Urządzenie: Falownik Huawei SUN 2000 L.
Huawei SUN 2000 L szczegółowa specyfikacja

Falownik Huawei SUN 2000 L

Dostępne moce: od 3 do 10 kW

Liczba urządzeń MPPT: 2

Wydajność: 97,8%

Gwarancja: 5 lat*

Chłodzenie: tak, naturalna konwekcja

*z możliwością przedłużenia do 10, 15 lub 20 lat

MIEJSCE 2

Przedostatnie miejsce na naszej liście zajmuje inwerter Izraelskiej firmy SolarEdge. Urządzenie, w zależności od mocy kosztuje około pięciu tysięcy złotych i charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością i sprawnością.

Urządzenie: Falownik SolarEgde SE.
Solar Edge SE karta produktu

Falownik SolarEgde SE

Dostępne moce: od 3 do 10 kW

Liczba urządzeń MPPT: 2

Wydajność: 99,0%

Gwarancja: 12 lat*

Chłodzenie: tak

*z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat

MIEJSCE 1

Na szczycie naszej listy znajdziesz falownik marki Growatt. Podobnie jak poprzednie urządzenie, to również pochodzi z azjatyckiego rynku – Chin. Inwestycja w produkt, w zależności od jego mocy, to wydatek na poziomie około czterech tysięcy złotych.

Urządzenie: Falownik Growatt MOD.
Growatt MOD szczegółowy opis
falownika

Falownik Growatt MOD

Dostępne moce: od 3 do 11 kW

Liczba urządzeń MPPT: 2

Wydajność: 98,6 %

Gwarancja: 10 lat*

Chłodzenie: tak, naturalna konwekcja

*z możliwością przedłużenia do 15 lat

 

Najlepsze falowniki 2021 podsumowanie rankingu

Nazwa markiPochodzenieModelDostępne moce [kW]Liczba urządzeń MPPT [szt.]Czy chłodzenie?GwarancjaWydajność 
GrowattChinyGrowatt MOD3 – 112tak, naturalna konwekcja10 lat, z możliwością przedłużenia do 15 lat98,60%
SolarEdgeIzraelSolarEdge SE3 – 102tak, naturalna konwekcja12 lat, z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat99,00%
HuaweiChinyHuawei SUN 2000L3 – 102tak, naturalna konwekcja5 lat,  z możliwością przedłużenia do 10, 15 lub 20 lat97,80%
SMANiemcySMA Sunny Tripower3 – 62tak, naturalna konwekcja, chłodzenie beztransformatorowe5 lat,  z możliwością przedłużenia do 20 lat98,20%
FroniusAustriaFronius Symo3 – 202tak, regulowana wentylacjaod 5 do 7 lat97,10%

Na wypadek pytań – Energetyczny Projekt pomaga

Naszym zdaniem, zakup jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego powinno się poprzedzić rozmową z kimś, kto zna się dobrze na temacie. Można przeczytać dziesiątki artykułów, poznać jeszcze więcej rankingów, ale często nie dorówna to wiedzy pozyskanej poprzez lata pracy z danym produktem. Dlatego, jeżeli w dalszym ciągu czujesz się zagubiony – nie przejmuj się! Zespół Energetycznego Projektu zawsze oferuje swoją pomoc. Jeżeli chcesz z nami porozmawiać, wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy. Resztą zajmiemy się już sami.

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »