Fotowoltaika – zmiany przepisów 2021. Czy to koniec fotowoltaiki?

Projekt zmiany ustawy w zakresie fotowoltaiki, który wpłynął z dniem 2 czerwca 2021 r. doszczętnie poruszył rynek energetyczny. Zewsząd napływają informacje dotyczące końca opłacalności fotowoltaiki. Wraz z zespołem Energetycznego Projektu postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

 

panele fotowoltaiczne a ekologia

Jakie zmiany w fotowoltaice – najważniejsze informacje dla użytkowników

Planowane zmiany są znaczące i z pewnością zmienią spojrzenie na fotowoltaikę wśród setek tysięcy ludzi.

Jak wygląda rozliczanie energii z fotowoltaiki z zakładem energetycznym obecnie?

Obecna zasada rozliczania prosumentów (system net-meteringu) działa w następujący sposób: Energia, która została wyprodukowana w nadmiarze trafia prosto do sieci, skąd może być pobrana w czasie gdy instalacja nie pracuje (czyli nocą). Energia ponownie pobierana z sieci pomniejszana jest o prowizję dostawcy prądu – wynosi ona 20% w przypadku instalacji o mocy do 10 kW oraz 30 w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW. Krótko mówiąc, sieć energetyczna jest w tym przypadku traktowana jako akumulator o nieskończonej pojemności o sprawności 0,7-0,8. Pobieranie wyprodukowanych nadwyżek energii z sieci jest w zupełności darmowe.

 

fotowoltaika odpisanie od podatku

Jak będziesz się rozliczać z energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych po zmianach?

Informacje przekazane do ogólnego dostępu nie napawają optymizmem. Oto nowe zasady rozliczania prosumentów: Wyprodukowane nadwyżki energii nie będą magazynowane w sieci, a do niej odsprzedawane. W efekcie, gdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej będzie chciał skorzystać z prądu z sieci, w momencie gdy jego instalacja nie działa, będzie musiał go kupić. W skrócie: użytkownik energię sprzeda za 0,25 zł, aby później odkupić ją za… 0,70 zł. Nie trzeba być uczonym matematykiem, aby zwrócić uwagę, że nie wygląda to zachęcająco dla potencjalnego użytkownika paneli fotowoltaicznych, bowiem już widać, że będzie on 45 groszy stratny na każdej kWh energii. 

Jaki koszt energii z fotowoltaki po zmianach?

Koszt, za który będzie skupowana energia (ta sprzedawana do sieci) będzie brana ze średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym (głównie giełdzie) w poprzednim kwartale. Wartość tej ceny publikuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Najświeższe dane w zakresie średniej ceny energii pochodzą z czwartego kwartału 2020 roku – cena za 1 MWh wynosi 256,22 zł (~0,26 za 1 kWh energii).

 

panele słoneczne na domu projekt

Kiedy zmiany w fotowoltaice?

Zmiany zostały zaplanowane na początek 2022 roku. Wszyscy, którzy zdecydują się na inwestycję w panele fotowoltaiczne i uruchomią swoją instalację przed 31 grudnia 2021 roku, będą mogli jeszcze przez kolejne 15 lat korzystać z dotychczasowej metody rozliczania nadwyżek energii (system net-meteringu). Jest to dobra wiadomość dla wszystkich niezdecydowanych, którzy wahali się podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę – na dzień dzisiejszy rok 2021 możemy traktować jako ostatni dzwonek do takiej inwestycji.

 

Symulacja kosztów fotowoltaiki po zmianach. Energetyczny Projekt oblicza

Aby dokładnie zobrazować jak wkrótce może wyglądać rzeczywistość osób posiadających panele fotowoltaiczne, postanowiliśmy posłużyć się przykładem na liczbach. 

Przedmiot rozważań: Rodzina licząca 4 osoby

Roczne zużycie energii elektrycznej: 6 000 kWh w skali roku 

Zakładając korzystanie z energii elektrycznej bez mikroinstalacji fotowoltaicznej rodzina wydałaby w skali roku:

6 000 x 0,63 zł = 3 780 zł

Zakładając korzystanie z energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej rodzina wydałaby w skali roku (w obecnym systemie net-meteringu): 150 zł 

Zakładając, że rodzina pobiera z sieci rocznie około 4 000 kWh, koszt energii w nowym systemie rozliczania wyniesie:

4 000 x 0,63 zł = 2 500 zł

Oszczędność w obecnym systemie: 3 630 złotych

Oszczędność w nowym systemie: 1 260 złotych

Dzięki zmianom, oszczędność na fotowoltaice będzie niemal trzy razy mniejsza nich dotychczas. 

 

montaż paneli fotowoltaicznych, panele słoneczne montaż

Olbrzymie zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych

Zdajemy sobie sprawę, że zainteresowanie fotowoltaiką w roku 2021 może osiągnąć rekordową skalę, jesteśmy skłonni powiedzieć, że większą niż w momencie ogłoszenia startu programu ‘’Mój Prąd’’, który oferuje uzyskanie dofinansowania na realizację zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Ten czas z pewnością będzie pracowity dla niejednego podwykonawcy.

Czy jest nadzieja, że nie będzie tak źle?

Ze strony Ministerstwa dochodzą zapewnienia, że zmiana wcale nie przyniesie niczego złego. Utrzymuje, że ceny podstawowe za energię są niejako umowne oraz, że każdy indywidualnie będzie mógł wynegocjować dla siebie dogodną stawkę. Na dzień dzisiejszy żaden z producentów energii nie wystosował żadnej oferty, ale rozumiemy, że mają jeszcze na to czas. Nam pozostaje cierpliwie czekać na jakąkolwiek propozycję. Projekt zmiany ustawy niejako otworzy rynek na prywatnych dostawców prądu, którzy z większą dozą zaangażowania i chęci zaproponują użytkownikom konkurencyjne stawki za energię elektryczną. 

.

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW

BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU