Fotowoltaika – zmiany przepisów 2021. Czy to koniec fotowoltaiki?

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Projekt zmiany ustawy w zakresie fotowoltaiki, który wpłynął z dniem 2 czerwca 2021 r. doszczętnie poruszył rynek energetyczny. Zewsząd napływają informacje dotyczące końca opłacalności fotowoltaiki. Wraz z zespołem Energetycznego Projektu postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

 

Jakie zmiany w fotowoltaice – najważniejsze informacje dla użytkowników

 

Planowane zmiany są znaczące i z pewnością zmienią spojrzenie na fotowoltaikę wśród setek tysięcy ludzi.

 

Jak wygląda rozliczanie energii z fotowoltaiki z zakładem energetycznym obecnie?

Obecna zasada rozliczania prosumentów (system net-meteringu) działa w następujący sposób: Energia, która została wyprodukowana w nadmiarze trafia prosto do sieci, skąd może być pobrana w czasie gdy instalacja nie pracuje (czyli nocą). Energia ponownie pobierana z sieci pomniejszana jest o prowizję dostawcy prądu – wynosi ona 20% w przypadku instalacji o mocy do 10 kW oraz 30 w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW. Krótko mówiąc, sieć energetyczna jest w tym przypadku traktowana jako akumulator o nieskończonej pojemności o sprawności 0,7-0,8. Pobieranie wyprodukowanych nadwyżek energii z sieci jest w zupełności darmowe.

Jak będziesz się rozliczać z energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych po zmianach?

 

Informacje przekazane do ogólnego dostępu nie napawają optymizmem. Oto nowe zasady rozliczania prosumentów: Wyprodukowane nadwyżki energii nie będą magazynowane w sieci, a do niej odsprzedawane. W efekcie, gdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej będzie chciał skorzystać z prądu z sieci, w momencie gdy jego instalacja nie działa, będzie musiał go kupić. W skrócie: użytkownik energię sprzeda za 0,25 zł, aby później odkupić ją za… 0,70 zł. Nie trzeba być uczonym matematykiem, aby zwrócić uwagę, że nie wygląda to zachęcająco dla potencjalnego użytkownika paneli fotowoltaicznych, bowiem już widać, że będzie on 45 groszy stratny na każdej kWh energii. 

 

Jaki koszt energii z fotowoltaki po zmianach?

 

Koszt, za który będzie skupowana energia (ta sprzedawana do sieci) będzie brana ze średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym (głównie giełdzie) w poprzednim kwartale. Wartość tej ceny publikuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Najświeższe dane w zakresie średniej ceny energii pochodzą z czwartego kwartału 2020 roku – cena za 1 MWh wynosi 256,22 zł (~0,26 za 1 kWh energii).

 

Kiedy zmiany w fotowoltaice?

 

Zmiany zostały zaplanowane na początek 2022 roku. Wszyscy, którzy zdecydują się na inwestycję w panele fotowoltaiczne i uruchomią swoją instalację przed 31 grudnia 2021 roku, będą mogli jeszcze przez kolejne 15 lat korzystać z dotychczasowej metody rozliczania nadwyżek energii (system net-meteringu). Jest to dobra wiadomość dla wszystkich niezdecydowanych, którzy wahali się podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę – na dzień dzisiejszy rok 2021 możemy traktować jako ostatni dzwonek do takiej inwestycji.

 

Jaki koszt fotowoltaiki po zmianach? Energetyczny Projekt oblicza

 

Aby dokładnie zobrazować jak wkrótce może wyglądać rzeczywistość osób posiadających panele fotowoltaiczne, postanowiliśmy posłużyć się przykładem na liczbach. 

 

Przedmiot rozważań: Rodzina licząca 4 osoby

Roczne zużycie energii elektrycznej: 6 000 kWh w skali roku 

Zakładając korzystanie z energii elektrycznej bez mikroinstalacji fotowoltaicznej rodzina wydałaby w skali roku:

6 000 x 0,63 zł = 3 780 zł

Zakładając korzystanie z energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej rodzina wydałaby w skali roku (w obecnym systemie net-meteringu): 150 zł 

Zakładając, że rodzina pobiera z sieci rocznie około 4 000 kWh, koszt energii w nowym systemie rozliczania wyniesie:

4 000 x 0,63 zł = 2 500 zł

Oszczędność w obecnym systemie: 3 630 złotych

Oszczędność w nowym systemie: 1 260 złotych

 

Dzięki zmianom, oszczędność na fotowoltaice będzie niemal trzy razy mniejsza nich dotychczas. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że zainteresowanie fotowoltaiką w roku 2021 może osiągnąć rekordową skalę, jesteśmy skłonni powiedzieć, że większą niż w momencie ogłoszenia startu programu ‘’Mój Prąd’’, który oferuje uzyskanie dofinansowania na realizację zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Ten czas z pewnością będzie pracowity dla niejednego podwykonawcy.

 

Czy jest nadzieja, że nie będzie tak źle?

 

Ze strony Ministerstwa dochodzą zapewnienia, że zmiana wcale nie przyniesie niczego złego. Utrzymuje, że ceny podstawowe za energię są niejako umowne oraz, że każdy indywidualnie będzie mógł wynegocjować dla siebie dogodną stawkę. Na dzień dzisiejszy żaden z producentów energii nie wystosował żadnej oferty, ale rozumiemy, że mają jeszcze na to czas. Nam pozostaje cierpliwie czekać na jakąkolwiek propozycję. Projekt zmiany ustawy niejako otworzy rynek na prywatnych dostawców prądu, którzy z większą dozą zaangażowania i chęci zaproponują użytkownikom konkurencyjne stawki za energię elektryczną. 

 

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »