fbpx

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Upalne dni mogą przybliżyć nas do decyzji o założeniu własnej, domowej klimatyzacji. Ile prądu pobiera klimatyzacja i jak bardzo podniosą się nasze rachunki?

Wysoka temperatura mogą mieć negatywny wpływ na naszą produktywność i komfort. Zwłaszcza, jeśli pracujemy z domu, a na zewnątrz w cieniu termometr wskazuje ponad 30 stopni. Chcemy się ochłodzić, lecz nie mamy czym. Z pomocą przychodzi klimatyzacja, której założenie nie jest kosztowne, a plusów przynosi znacznie więcej niż minusów.

I jeśli o minusach mowa. Ile prądu pobiera klimatyzacja? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy rozłożyć całą tę instalację na czynniki pierwsze.

Jak zbudowany jest klimatyzator i jak działa?

Klimatyzator ma bardzo prostą budowę. Składa się ona z dwóch części – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ta wewnątrz pomieszczenia ma wbudowany wymiennik ciepła (parownik), wentylator oraz sterownika. Z zewnątrz natomiast posiada sprężarkę, zawór czterodrogowy, elementu rozprężnego, wymiennika, wentylatora i sterownika. 

Klimatyzacja działa na zasadzie cyklu chłodniczego. Klimatyzacja zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia. Powietrze przepływa przez wymiennik ciepła (parownik) wewnątrz jednostki wewnętrznej, gdzie czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza, zamieniając się z cieczy w gaz.

Gazowy czynnik chłodniczy przepływa do sprężarki, gdzie jest sprężany, zwiększając jego ciśnienie i temperaturę.

Gorący, sprężony gaz trafia do wymiennika ciepła w części zewnętrznej. Skraplacz oddaje ciepło z gazu do powietrza na zewnątrz, co powoduje, że gaz zamienia się z powrotem w ciecz.

Schłodzony czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, który obniża jego ciśnienie i temperaturę, przygotowując go do ponownego cyklu.

Czynnik chłodniczy wraca do wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej, gdzie cykl zaczyna się od nowa.

air conditioner, remote, air con Ile prądu pobiera klimatyzacja

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Zużycie prądu przez klimatyzację zależy od tego, jaką moc urządzenia posiadamy oraz jak często z niej korzystamy. Wpływ ma także powierzchnia chłodzonej przestrzeni. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie ile prądu pobiera klimatyzacja, musimy uśrednić naszą instalację.

Do naszych obliczeń wybierzemy klimatyzację o mocy 3 kW. Taka klimatyzacja wystarczy na ochłodzenie pomieszczenia o powierzchni 30 m2. Pobór prądu przy klimatyzacji 3 kW jest trzykrotnie mniejszy od mocy chłodniczej, a więc ok. 1kW. 

Załóżmy, że nasza klimatyzacja w ciągu miesiąca pracuje ok. 50 godzin. Jeśli nasza klimatyzacja pobiera 1 kW, to przez 50 godzin zużyjemy 50 kWh. Aktualna średnia stawka za kWh w Polsce to 1,12 zł. Mnożąc to przez 50 kWh otrzymujemy miesięczny koszt utrzymania klimatyzacji, a więc 56 zł.

Oczywiście, wyliczenia możemy opierać tylko na szacunkach. Każdy z nas korzysta z klimatyzacji inaczej, dla każdego z nas komfortowa temperatura jest inna. Podobnie z efektywnością energetyczną. Nowoczesne urządzenia mogą być bardziej efektywne, co zmniejsza faktyczne zużycie energii. Dodatkowo, dobrze izolowane pomieszczenia będą wymagały mniejszej mocy chłodniczej, co również przekłada się na niższe rachunki.

Rosnące rachunki a fotowoltaika

Rosnące rachunki za prąd skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Klimatyzacji, jak widać na powyższych obliczeniach, może podnieść miesięczny rachunek nawet o 50%. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję własnego prądu, co może znacząco obniżyć koszty.

Mój Prąd 6.0 to program rządowy, który ma na celu wsparcie finansowe do montażu paneli fotowoltaicznych. W tym naborze możemy liczyć na dotację, jeśli oprócz paneli zamontujemy także magazyn energii. Dzięki NFOŚiGW będziemy mogli uzyskać do 28 tysięcy złotych dofinansowania.

Solar Technician Installing Solar Panel

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ