fbpx

Jak dbać o fotowoltaikę? Jak czyścić i myć panele fotowoltaiczne?

Jak dbać o fotowoltaikę? Jak czyścić i myć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są inwestycją na dziesięciolecia. Należy o nie odpowiednio zadbać, aby mogły pracować z najwyższą wydajnością. W niniejszym artykule przybliżymy nieco temat dbania o panele fotowoltaiczne i  powiemy, dlaczego odpowiednie traktowanie paneli fotowoltaicznych jest tak istotne.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Dlaczego warto czyścić panele fotowoltaiczne?

Szukając miejsca montażu rozwiązania szczególną uwagę poświęca się temu, aby nie było ono zacienione. Warto nie zaprzepaszczać tych starań i nie dopuszczać do zabrudzenia powierzchni paneli. Pyły, kurz i liście mogą obniżyć wydajność paneli od 10 do 15%! Każda technologia, która pracuje codziennie powinna być regularnie czyszczona i konserwowana. To pozwoli osiągać największe korzyści z jej działania i gwarantuje bezawaryjną pracę.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Do oczyszczania powierzchni modułów fotowoltaicznych zostały stworzone specjalne detergenty, które nie działają niszcząco na ich powłokę. Nie są one jednak wymagane. W czyszczeniu fotowoltaiki sprawdzi się zwykła woda demineralizowana oraz izopropanol wymieszane ze sobą w stosunku 1:1. Panele fotowoltaiczne należy myć przy użyciu delikatnych ściereczek i gąbek. Swoje zadanie w tym przypadku spełni gąbka nylonowa. 

Paneli fotowoltaicznych NIE wolno czyścić przy użyciu:

– myjek ciśnieniowych,

– ścierek wykonanych ze starych ubrań,

– drapaków, szczotek, gąbek do naczyń.

Używanie powyższych przedmiotów może skutkować uszkodzeniem wierzchniej powłoki paneli fotowoltaicznych, co bezpośrednio może prowadzić do awarii całego układu. Myjki ciśnieniowe natomiast mogą uszkodzić uszczelki i inne zabezpieczenia, przez co woda może dostać się do wnętrza urządzenia. 

Z czego nie korzystać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych

 

Pamiętaj! Jeżeli nie czujesz się na siłach aby wyczyścić panele fotowoltaiczne usytuowane na dachu – nie rób tego. Zamiast narażać swoje życie skorzystaj z usług firm świadczących usługi oczyszczania paneli fotowoltaicznych z zanieczyszczeń. 

 

Kiedy czyścić fotowoltaikę?

Moduły fotowoltaiczne powinny być oczyszczane w porach niewielkiego nasłonecznienia. Problem z osiadaniem pyłów ma miejsce w okresie wiosenno – letnim. Do czyszczenia fotowoltaiki najlepiej wybrać wczesne poranki lub późne popołudnia, kiedy instalacja nie została jeszcze zbyt mocno nagrzana. Wylanie na rozgrzane panele zimnej wody może poważnie uszkodzić szkło znajdujące się na ich powłoce. Zimą natomiast zdecydowanie lepiej jest poczekać aż śnieg samoistnie się roztopi. Jeżeli jednak istnieje konieczność odśnieżenia paneli, warto robić to przy użyciu szczotki z miękkim włosiem, nie takiej używanej do zamiatania podłóg.

Postęp technologiczny – samoczyszczące się panele. Czy to możliwe?

Kilka produktów na rynku wyposażone jest w specjalne systemy, które umożliwiają samodzielne oczyszczanie się paneli fotowoltaicznych. Działają one na zasadzie delikatnego zraszacza. Spływająca woda sukcesywnie zmywa powstałe zanieczyszczenia. 

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych jest odpowiednie zadbanie o nie. Aby zapewnić sobie instalację działającą z najwyższą wydajnością, w dodatku całkowicie bezawaryjną, wystarczy poświęcić jej dwa razy do roku kilka chwil czasu. Za odpowiednie zadbanie panele odpłacą się niskimi rachunkami za prąd, a to powinno być wystarczającą motywacją o nie zapominaniu o ich konserwacji. 

Zainteresowany fotowoltaiką? Chętnie opowiemy Ci więcej! Zostaw nam swój numer, oddzwonimy.

Energetyczny Projekt

 

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ