Kocioł zgazowujący drewno staje się popularnym wyborem w ogrzewaniu naszego domu. Jak działa kocioł zgazowujący drewno?
Budowa kotła zgazowującego drewno
Kocioł zbudowany jest z kilku głównych elementów i kilkunastu innych. Zawiera komorę załadowczą, czyli komorę główną, która pełni funkcję magazynu paliwa – to tam ładuje się drewno. W tej części drewno rozkłada się na gaz drzewny, a następnie zostaje on spalany w komorze dolnej. Kocioł posiada także system kanałów doprowadzających powietrze. W niektórych kotłach montowany jest także wentylator. Oczywiście kocioł ma także wbudowany wymiennik ciepła, czyli system rur lub pły, przez które przepływają spaliny. Ponadto wbudowany jest ruszt i popielnik.
Jak działa kocioł zgazowujący drewno?
Kocioł zgazowujący drewno wykorzystuję zjawisko pirolizy, czyli spala gazy, które powstały w trakcie całego procesu. Na samym początku drewno suszone jest w komorze kotła. Należy pamiętać, że drewno, które mamy spalać, musi posiadać wilgotność poniżej 20%. Najlepiej nadają się na to drzewa liściaste np. jesion, dąb czy buk. Ciepło generowane podczas spalania odparowuje nadmiar tej wilgoci, przygotowując je do dalszego procesu.
W kolejnym etapie drewno jest poddawane wysokiej temperaturze, ok 200 stopni Celsjusza, przy jednocześnie minimalnym dostępie powietrza. Nazywanym to pirolizą. Pod wpływem ciepła drewno rozkłada się na gaz drzewny, smołę oraz węgiel.
Powstały w procesie pirolizy gaz drzewny jest mieszany z powietrzem w komorze spalania (komora wtórna). W tej komorze gaz ulega spaleniu w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 1200 stopni Celsjusza) i wytwarza on dużą ilość ciepła.
Następnie ciepło przekazywane jest do wody w wymienniku ciepła, która już ogrzewa nasz dom i podgrzewa naszą wodę użytkową. Po zakończeniu procesu spalania, popiół zbiera się w dolnej części kotła. Proces aplikowania drewna jak i czyszczenia kotła pozostaje w naszej gestii.
Program Czyste Powietrze a kocioł zgazowujący drewno
Program Czyste Powietrze to projekt rządowy, który ma na celu walkę ze smogiem. Projekt wspiera finansowo gospodarstwa domowe, w postaci dofinansowania na prace termomodernizacyjne, takie jak ocieplenie domu, wymianę źródła ciepła, montaż instalacji fotowoltaicznej czy wymianę stolarki okiennej.
Wszystko co musisz wiedzieć o kotłach zgazowujących drewno w programie Czyste Powietrze, przeczytasz w naszym obszernym poradniku.
Aby złożyć wniosek o dofinansowanie, warto skontaktować się z Energetycznym Projektem, który dobierze odpowiednią technologię, pomoże z dokumentacją, zrealizuje całe przedsięwzięcie oraz rozliczy dofinansowanie.