Ekonomiczne (oszczędne) palenie w piecu.
Prawdą jest, że głównie zachęcamy do korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Od samego początku naszej działalności opowiadamy jak wielki potencjał w nich drzemie. Z myślą o tych, którzy wolą zostać przy ogrzewaniu za pomocą węgla, przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak palić w piecu bez zbędnego dymu (bardziej ekologicznie) i możliwie jak najoszczędniej (ekonomicznie).
Jakiego pieca używać? Normy i klasy kotłów.
Czy to się komuś podoba czy nie, żyjemy w świecie, w którym kładziony jest szczególny nacisk na jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego, każdy kocioł, który ogrzewa gospodarstwo domowe powinien posiadać odpowiednią klasę.
Normy, których należy przestrzegać przy zakupie i montażu kotła określają również dopuszczalną sprawność urządzenia, wartość emisji tlenku węgla, pyłów oraz substancji smolistych. Normy, o których mówimy to znana nam od lat norma PN-EN 303-5:2012 oraz nieco nowsza, która weszła w życie początkiem roku 2020, dyrektywa Ecodesign.
Dodatkowo, od 2017 roku każdy kto chce opalać w swoim piecu węglem, musi zakupić urządzenie odpowiedniej klasy. Na dzień dzisiejszy jedyną dopuszczalną klasą kotła jest klasa 5. Emituje ona znacznie mniej zanieczyszczeń niż kotły niższych klas. Dla porównania: stary piec bezklasowy emituje około 300-400 mg/m3 pyłów, podczas gdy piec piątej klasy emituje ich dziesięć razy mniej.
Skutki jakie niesie ze sobą palenie śmieciami
Czym palić? Najlepsze rodzaje paliwa stałego do kotłów.
Trochę źle czujemy się z tym, że trzeba o tym mówić, ale wierzymy, że jeżeli powtórzy się coś setki razy, część osób pojmie w końcu o co chodzi. Zatem najpierw czym nie powinno palić się w piecu. Otóż, w piecu NIE palimy śmieciami: plastikowymi opakowaniami, torebkami po pieczywie, torbami na zakupy, niczym co stworzone jest z tworzywa sztucznego. W piecu nie powinno również wylądować impregnowane lub pomalowane drewno, muł węglowy, miał z wysoką zawartością ziaren, meble (tak, zdarzają się takie przypadki) lub stare ubrania i buty. Zamiast tego w piecu możemy wykorzystać:
- Węglem dobrej jakości,
- Drewnem (nieimpregnowanym i niemalowanym!),
- Ekogroszkiem lub pelletem (na temat tych technologii napisaliśmy kilka artykułów! Zapraszamy do zapoznania się z nimi w zakładce TECHNOLOGIE),
- Biomasą – pestkami owoców, słomą, zbożem, trocinami, łupinami z orzechów itp.
Palenie w piecu śmieciami uwalnia do powietrza silnie trujące toksyny. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w domowym piecu osiągane są zbyt niskie temperatury, przez co niektóre substancje nie ulegają całkowitemu rozkładowi. Oprócz tego, sam produkt takiego spalania łączy się ponownie z ogniem wydzielając jeszcze więcej toksyn i metali ciężkich. Piec nie jest śmietnikiem, wykorzystując go w ten sposób narażasz się na ogromne straty.
Jakie są skutki palenia śmieciami w piecu:
- Narażasz siebie, swoich bliskich i osoby mieszkające dookoła Ciebie na choroby nowotworowe,
- Prędzej czy później będziesz musiał wymienić system rur lub nawet cały kocioł – chemikalia ze spalin mogą rozpuszczać niektóre elementy instalacji,
- Prosisz się sam o karę nawet 5 tysięcy złotych,
- Elewacja Twojego domu dużo szybciej straci żywy kolor,
- Korzystasz z najmniej kalorycznego paliwa po jakie możesz sięgnąć,
- Jeżeli posiadasz przydomowy ogródek, to nie tylko wdychasz toksyny, ale również je jesz,
- Stajesz się z automatu tym mniej lubianym sąsiadem.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest w naszych rękach: reagujmy za każdym razem, gdy mamy podejrzenie, że ktoś w okolicy używa do opału śmieci.
Jak oszczędnie palić w piecu?
W piecu węglowym możesz palić w taki sposób, że sąsiedzi mogą myśleć, że w ogóle go nie używasz. Zero czarnego, duszącego dymu, zero sadzy i brudu na kominie. Jak to osiągnąć? Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi o samą technikę rozpalania paliwa od góry.
Jak rozpalić w piecu od góry?
Oszczędne palenie w piecu polega na rozpaleniu całości paliwa od góry. Na dno kładziesz dobrej jakości węgiel, na to układasz rozpałkę (papier, drewno).
Dzięki tej technice produkujesz nie tylko mniej dymu, bowiem to co powstaje wykorzystujesz do produkcji ciepła, dzięki czemu wykorzystujesz w pełni potencjał paliwa, z którego korzystasz. Żar opadający powoli na dno, stopniowo ogrzewa kolejne warstwy paliwa, co sprawia, że nie wykorzystujesz od razu wszystkiego tego, co załadowałeś.
Powstały żar starcza również na kilka-kilkanaście godzin dłużej. Metoda ta nazywa się metodą współprądową. Jeżeli zaszłaby potrzeba dołożenia paliwa, możesz wtedy wykorzystać metodę krzyżową. Polega ona na zepchnięciu żaru w jedną stronę, na przykład w lewo i dosypaniu z prawej świeżego węgla. Wtedy palenie będzie odbywało się w sposób krzyżowy: ciepło z lewej stopniowo będzie przechodziło na prawą stronę, również produkując małe ilości dymu i spalając go, powodując tym samym wykorzystanie paliwa w stu procentach.
Metody palenia w piecu
Kwestia właściwego palenia w piecu na paliwo stałe to nie tylko względy ekologiczne, a także ekonomiczne. Palenie z wykorzystaniem dymu do produkcji ciepła pozwala korzystać z pełnego potencjału paliwa, a idzie za tym jedynie oszczędność. Paląc dobrze w piecu jesteś w stanie zaoszczędzić nawet do 30% zainwestowanych pieniędzy. Zachęcamy zatem do wdrożenia metody palenia od góry w codzienne życie.
Energetyczny Projekt
Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.