Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu?

Chyba nikt z nas nie lubi przepłacać. Większość z nas na zakupach rozgląda się za wyprzedażami lub szuka kodów promocyjnych. Oszczędności szukamy na zakupach, w technice jazdy samochodem, podczas mycia się oraz przy wielu innych czynnościach. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o tym, jak oszczędzać na ogrzewaniu w Twoim domu. Przedstawimy nasze rady i wspomnimy o najczęściej pomijanych kwestiach związanych z rozprowadzaniem ciepła po domu.

Sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu

  1. Sprawdź ułożenie mebli

Bardzo często najbardziej ogrzewanymi elementami w domu są nie ściany, a… kanapy i zasłony. Jeżeli Twoje meble zasłaniają w jakikolwiek sposób grzejnik, rozważ małe przemeblowanie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Na pewno odczujesz różnicę. Ponadto, kontrola przestrzeni wokół grzejnika zwiększy dodatkowo Twoje bezpieczeństwo we własnym domu. Zasłony często wykonane są z tworzywa sztucznego. W skrajnych przypadkach w wyniku ich zbyt dużego nagrzania może dojść do zapalenia się materiału.

  1. Grzej tyle ile potrzebujesz

Dostosuj temperaturę ogrzewania do swojego trybu życia. Pamiętaj o tym, że zdrowiej zasypiać jest w przewietrzonej sypialni, w której panuje niższa temperatura niż za dnia. Ustawiaj temperatury tak, aby odczuwać właściwy komfort cieplny. Dodatkowym kryterium ustawiania temperatury w pomieszczeniach odbywa się ze względu na ich przeznaczenie – kuchnia zawsze wymaga mniej energii cieplnej niż pokój dzienny lub łazienka.

  1. Zweryfikuj stan stolarki okiennej i drzwiowej

Siedzisz przy oknie czytając książkę i czujesz lekki powiew wiatru? A może Twoja firanka faluje mimo że nic w pomieszczeniu nie wpływa na ruch powietrza? Warto w takim  razie rozważyć uszczelnienie lub całkowitą wymianę okien. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie wymiany okien i potencjalnym koszcie takiej inwestycji, kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

  1. Kontroluj stan swojej instalacji centralnego ogrzewania

Jeżeli Ci na czymś zależy, to na pewno o to dbasz. Zgadujemy że regularnie wykonujesz serwis olejowy w swoim samochodzie lub czyścisz swoje urządzenia elektroniczne ze zbędnych plików i zdjęć. Domowa instalacja centralnego ogrzewania również zasługuje na odrobinę uwagi przynajmniej raz w roku. Wykonując jej serwis i konserwację przed rozpoczęciem sezonu grzewczego możesz wyłapać ewentualne nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu i naprawić je, zanim zacznie działać. Zadbane urządzenie grzewcze do swojej pracy nie wykorzystuje niepotrzebnie energii.

  1. Wykorzystuj to, co daje natura

W tym punkcie mamy na myśli wykorzystanie słońca i jego promieni. Nie musisz mieć paneli solarnych aby z nich korzystać. Wystarczy, że w ciągu dnia odsłonisz okna i pozwolisz słońcu wpaść do Twojego domu. Zyskasz na tym nie tylko dodatkowe ciepło, ale i lepsze samopoczucie – każdy chyba wie jak cenna jest witamina D.

  1. Dokonaj termomodernizacji swojego budynku

Budynki, które przeżyły swoje na przestrzeni kilkudziesięciu lat dobrze jest wspomóc. Bardzo często drobne prace dociepleniowe są w stanie przynieść mocno zauważalny efekt. Czasem jednak koniecznie jest wykonanie kompleksowej termomodernizacji, obejmującej nie tylko ocieplenie domu i dachu, a także wymiany wszystkich okien, drzwi i bram garażowych. Jeżeli jesteś zainteresowany dociepleniem swojego domu i chciałbyś dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, zachęcamy do przeczytania naszych poprzednich artykułów poświęconym temu tematowi. Znajdziesz je tutaj.

  1. Wietrz pomieszczenie poprawnie

Czasem możemy być nieświadomi tego, że postępujemy w niewłaściwy sposób. Nic dziwnego, nie ma na tym świecie człowieka, który wie wszystko. Teraz dowiesz się jak w prawidłowy sposób wietrzyć pomieszczenie, aby nie tracić pieniędzy na jego ogrzewanie. Po pierwsze: zakręć grzejniki na czas wietrzenia. Po drugie: nie uchylaj okien, otwórz je na oścież. Jeżeli możesz zrobić przeciąg – zrób go. I na końcu, po trzecie: nie przesadzaj z czasem. Wietrzenie pomieszczenia powinno trwać kilka minut. Zrozumiałe jest, że latem proces ten będzie trwał nieco dłużej niż zimą.

  1. Popracuj nad pamięcią

Wiemy, że czasem w roztargnieniu wychodząc z domu możesz zapomnieć portfela, nie zgasisz światła lub… nie zakręcisz grzejników. Jednak, warto pracować nad samodyscypliną i wyrobić sobie swego rodzaju rutynę przy wychodzeniu z domu. Zostawianie włączonego światła lub ogrzewania ustawionego na mocne grzanie spowoduje tylko, że Twój portfel się uszczupli (z doświadczenia wiemy, że chudszy portfel niekoniecznie idzie w parze z pamiętaniem o zabieraniu go za każdym razem gdy wychodzisz z domu). Najwięcej uwagi poświęcaj grzejnikom, zwłaszcza kiedy wyjeżdżasz na dłużej. Planując dłuższą  nieobecność skręć grzejniki i zgaś światło!

  1. Zainwestuj w nowe rozwiązania

Niektóre technologie z czasem wychodzą z obiegu. Na ich miejsce wchodzą coraz to nowsze rozwiązania, nieraz dużo bardziej ekonomiczne i oszczędne oraz łatwiejsze w obsłudze. Czasem zdecydowanie prościej jest wdrożyć w swoje życie coś nowego, niż uparcie naprawiać dotychczasowe rozwiązanie. Najpopularniejszymi rozwiązaniami ostatnich lat są kotły gazowe lub kotły na pellet/ekogroszek. Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Swoich zwolenników znalazły również maty elektryczne i promienniki. Energetyczny Projekt posiada wszystkie wymienione technologie w swojej ofercie. Możesz o nich przeczytać tutaj.

  1. Szukaj  nowych połączeń

Jeżeli jesteś posiadaczem źródła ciepła, które możesz połączyć z inną technologią – zrób to! Takie połączenie zagwarantuje jeszcze większe korzyści dla Ciebie i Twoich oszczędności. Dla przykładu: łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła możesz ogrzewać swój dom wykorzystując energię pozyskaną ze słońca. Gwarantujesz tym sobie spokojną głowę na przyszłe lata, ponieważ nie musisz martwić się zwiększonymi cenami za prąd. Oprócz tego, przyczyniasz się do promowania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) i bycia zeroemisyjnym.

Mamy nadzieję, że nasze sposoby jak zaoszczędzić na domowym ogrzewaniu pomogą Ci we wprowadzeniu zmian w wysokości Twoich miesięcznych rachunków. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące zmniejszenia kosztów ogrzewania w domu, napisz do nas – chętnie pomożemy. Z nami żaden sezon grzewczy nie będzie Ci straszny.

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »