fbpx

Kocioł gazowy i pompa ciepła – korzystna instalacja hybrydowa.

W poszukiwaniach odpowiedniego rozwiązania dla Twojego domu natkniesz się na masę różnorodnych technologii. Pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł na ekogroszek lub pellet. Możliwości jest naprawdę wiele. Domyślamy się, że w miarę poszukiwań w Twojej głowie zakiełkuje pytanie o połączeniu ze sobą dwóch technologii tak, aby uzyskać jedno, całkowicie dopełniające się rozwiązanie. W tym artykule opowiemy bliżej jak pracuje pompa ciepła i kocioł gazowy w jednej instalacji ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła i kocioł gazowy – co dzięki nim zyskasz?

Połączenie pracy tych urządzeń to inaczej instalacja hybrydowa. Sprawdza się w szczególności gdy mówimy o termomodernizacji obecnie istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie? Przede wszystkim, urządzenia we współpracy ze sobą zużyją zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Instalacja hybrydowa niemal nieustannie pracuje na najwyższych obrotach. Takie połączenie daje gwarancję, nieprzerwanego działania ogrzewania – w momencie gdy jedno z urządzeń do ogrzewania z jakiegoś powodu ulegnie awarii, drugie będzie mogło dalej wykonywać swoją pracę. Do tego typu rozwiązania najczęściej rekomendowana jest powietrzna pompa ciepła. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować pompę ciepła typu powietrze-woda lub każdą inną.

Gdzie najlepiej sprawdzi się połączenie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego?

Tak jak już wspomnieliśmy – rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wśród istniejącego już systemu grzewczego. Znacznie prościej jest dołożyć do gazowego kotła kondensacyjnego pompę ciepła. Oczywiście, rozwiązanie może być bez problemu zaprojektowane od zera, dla nowego budynku. Dlaczego jednak zaleca się łączenie tych urządzeń grzewczych dopiero w momencie gdy jeden z systemów już istnieje? Odpowiedź jest bardzo prosta: w budynku już istniejącym instalacja centralnego ogrzewania może nie być przystosowana do pracy jedynie z pompą ciepła. Dodatkowo, znacznie prościej jest dobrać kolejne rozwiązanie do tego już istniejącego. Kolejne urządzenie dobierane jest z myślą 'usprawnienia’ całego systemu.

Jak działa instalacja hybrydowa?

Hybrydowe ogrzewanie uzależnione jest od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych i temperatury zewnętrznej. Pompa ciepła pracuje najczęściej w zakresie temperatur od 3 do 15° C. Gdy dochodzi do spadku temperatury, działanie pompy ciepła są wspomagane przez gazowy kocioł kondensacyjny. Kocioł gazowy pracuje samodzielnie w momencie gdy temperatura osiąga -3° C. System pracujący w ten sposób pozwoli zaoszczędzić większą ilość energii elektrycznej niż w przypadku zastosowania tych rozwiązań osobno. Aby prościej było Ci zrozumieć sposób współpracy obu urządzeń, przedstawimy po krótce ich działanie solo.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, która ma tyle samo rodzajów co korzyści. Wyróżniamy pompy ciepła typu split, pompy ciepła wodne, gruntowe czy pompy ciepła powietrze-woda. Więcej na temat samych rodzajów tego źródła ciepła odnajdziesz tutaj. Pompa ciepła działa na zasadzie lodówki. Praca odbywa się jednak na nieco innych zasadach, bowiem pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do środka budynku.  Instalacja zawierająca pompę ciepła jest w stanie zagwarantować niskie koszty ogrzewania, jeżeli posiada wysoki współczynnik COP. Współczynnik ten określa ile ciepła pozwala dostarczyć pompa w stosunku do zużytej energii.

Kocioł kondensacyjny

Jest urządzeniem grzewczym spalającym gaz. Źródło paliwa to gaz z instalacji lub ze zbiornika znajdującego się obok domu (w przypadku gazu płynnego). Działanie kotła jest bardzo proste. Ogrzewanie zaczyna się przez wymuszenie przez pompę obiegową przepływu wody w kotle. Z zespołu gazowego paliwo przekazywane jest do palnika. Do całości dopływa powietrze dostarczone przez wentylator. Powietrze wymieszane z gazem w palniku produkuje ciepło. Następnie całość trafia do wymiennika ciepła, gdzie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Powstała para wodna idzie do kanalizacji przez rurki odprowadzające. Tradycyjne kotły oddają ciepło razem z parą wodną, więc całość idzie poza obieg wraz ze spalinami. Kocioł kondensacyjny jest w stanie wykorzystać potencjał ciepła ze spalin, powodując tym samym większe ilości ciepła. Z pomocą sterownika temperatury możemy 'zarządzać’ kotłem, ustawiając się parametry ogrzewania oraz weryfikując sprawność kotła.

Jakie rozwiązanie hybrydowe spotykane jest najczęściej?

Instalacje hybrydowe przeważnie działają z kotłem gazowym kondensacyjnym i powietrzną pompą ciepła. Więcej na temat rodzajów poszczególnych urządzeń odnajdziesz w naszych poprzednich artykułach. Kliknij interesującą Cię technologię, aby przenieść się bezpośrednio do zakładki jej poświęconej:

  • Pompy ciepła,
  • Gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł konwencjonalny.

Dzięki powietrznej pompie ciepła i działaniu kotła gazowego otrzymujemy niemal bezobsługową instalację, przy której wymagane jest minimum pracy. Całość sprowadza się na ustawieniu odpowiednich parametrów ogrzewania na sterowniku urządzenia. W przypadku kotła na gaz, wymagany jest tylko doroczny przegląd techniczny, mający na celu kontrolę sprawności urządzenia. Układy hybrydowe są doskonale przystosowane do ogrzewania dużych powierzchni.

Dofinansowanie do kotła gazowego i pompy ciepła

Zarówno rozbudowa jak i nowy projekt ogrzewania domu z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej może okazać się niemałym wydatkiem. Aby obniżyć koszty inwestycji możesz skorzystać z rządowych programów stworzonych po to, aby zachęcić Polaków do korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Najpopularniejszymi rozwiązaniami do tej pory jest program 'Czyste Powietrze’ oraz Ulga Termomodernizacyjna.

Termomodernizacja domu z programem 'Czyste Powietrze’

Program pozwala na uzyskanie dotacji tytułem termomodernizacji Twojego domu. Dotacja w ramach programu ”Czyste Powietrze” obejmuje następujące przedsięwzięcia:

  • zakup i instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • wymiana okien i drzwi, ocieplenie domu (’Czyste Powietrze’ pokrywa koszt materiałów oraz robocizny i demontażu),
  • demontaż, zakup i montaż nowej instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania (w tym kolektorów słonecznych),
  • wymiany starych pieców, tzw. ,,kopciuchów’’ na nowe, spełniające obecnie obowiązujące normy ekologiczne,
  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła oraz zakup i wymiana na urządzenia spełniające normy ekologiczne: pompy ciepła typu powietrze-woda, gruntowa pompa ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Instalacja hybrydowa jest bardziej zmodernizowaniem istniejącej już instalacji grzewczej, jednak lista działań, które mogą zostać objęte dotacją jest tak długa, że bez większego wysiłku powinieneś uzyskać wsparcie finansowe na realizację przedsięwzięcia.

Termomodernizacja budynku z Ulgą Termomodernizacyjną

Dzięki możliwości łączenia dotacji z 'Czystego Powietrza’ razem z Ulgą Termomodernizacyjną możesz jeszcze bardziej obniżyć koszty inwestycji w swoje przedsięwzięcie. Ulga może być również alternatywą dla 'Czystego Powietrza’, jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł otrzymać dotacji. W przypadku ulgi termomodernizacyjnej odliczony zostaje podatek, bądź dochód w przypadku podatku zryczałtowanego. Odliczeniu ulegają koszty poniesione na rzecz inwestycji w termomodernizację budynku jednorodzinnego. Aby ulga została rozliczona, konieczne jest okazanie dokumentów poświadczających o sumie kosztów przeznaczonych na wykonanie prac.

Kocioł na gaz współpracujący z pompą ciepła – na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej odgrywa ogromną rolę w życiu każdego z nas. Ciężko nam wyobrazić sobie życie bez ogrzewania domu czy ciepłych kąpieli. Dlatego dobre zaprojektowanie instalacji grzewczej jest kluczem do jej poprawnego działania. Oto kilka najważniejszych punktów, na podstawie których projektuje się system hybrydowy:

  • moc i stan obecnego źródło ciepła (stopień jego eksploatacji, sprawność urządzenia),
  • przestrzeń dostępna w kotłowni (przed realizacją inwestycji należy upewnić się, czy urządzenie będzie usytuowane w taki sposób, aby dostęp do niego był możliwie jak najprostszy),
  • ustalenie czy będzie z czasem dokonywane połączenie pompy ciepła z kolektorem słonecznym (przewidzenie ewentualnych rozszerzeń instalacji grzewczej),
  • jaka powinna być klasa efektywności energetycznej pompy ciepła (aby móc zapewnić komfort cieplny użytkownikom budynku),
  • przestrzeń dostępna dookoła budynku (pompy ciepła np. te typu split lub pompy ciepła powietrze woda zajmują niewielką przestrzeń wokół domu),
  • zapotrzebowanie cieplne budynku (ile energii cieplnej należy wyprodukować aby ogrzać dom, obliczenie mocy grzewczej),
  • przeznaczenie pompy ciepła (czy ma jedynie ogrzewać zimą i chłodzić lato czy również podgrzewać ciepłą wodę użytkową).

Przy projekcie instalacji, która opiera się na wspólnej pracy pompy ciepła z kotłem gazowym wymagane jest maksimum skupienia i wiedzy. Ilość parametrów, o których należy pamiętać może sprawić, że osoba nie zaznajomiona w temacie kompletnie się pogubi. Dlatego jeżeli planujesz ogrzewanie hybrydowe, rekomendujemy udanie się do profesjonalistów.

Pompa ciepła z kotłem gazowym – oszczędność energii i pieniędzy

Zastosowanie układu hybrydowego pozwoli Ci obniżyć miesięczne koszty ponoszone tytułem ogrzewania. Połączenie tych technologii da gwarancję wieloletniej eksploatacji przy minimalnym wkładzie z Twojej strony. Jeżeli zainteresowało Cię takie połączenie, ale nie do końca wiesz od czego zacząć i jak za to wszystko się zabrać – oferujemy swoją pomoc. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, abyś na własnej skórze poznał jak korzystne jest zastosowanie pompy ciepła z kotłem gazowym!

Energetyczny Projekt Sp. z o.o. Pompa ciepła + kocioł gazowy

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »