fbpx

Kocioł na gaz czy kocioł na ekogroszek – porównanie. Co bardziej się opłaca?

Wraz z decyzją zmiany obecnego źródła ciepła lub szukania idealnego rozwiązania dla domu dopiero budowanego, pojawia się wiele rozterek. Technologii jest naprawdę wiele, niektóre z nich można nawet łączyć, co na pewno nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co się zdecydować? Kocioł gazowy? Kocioł na ekogroszek? A może pompa ciepła? A co gdyby połączyć te technologie ze sobą? A może tylko wymienię grzejniki? Które rozwiązanie będzie najlepsze? Treści jakie odnajdziesz w niniejszym artykule mają pomóc Ci odnaleźć różnicę między kotłem na ekogroszek a kotłem gazowym. W artykule przedstawimy różnicę między budową obu kotłów, opowiemy o każdym rodzaju paliwa i poruszymy kwestię ich magazynowania, porównamy ceny obu rozwiązań, przyjrzymy się kwestii obsługi urządzeń. Mamy nadzieję, że ilość wiedzy jaką przygotowaliśmy i przedstawiliśmy w tym artykule pomoże Ci podjąć decyzję odnośnie rozwiązania dla Twojego domu, albo chociaż rozwieje część wątpliwości.

Kocioł gazowy vs kocioł na ekogroszek – różnice w budowie

Różnice między budową kotła gazowego, a kotła na ekogroszek są dość oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Kocioł na ekogroszek budowa, działanie

Kocioł na ekogroszek na pewno wyróżnia się on swoimi gabarytami, bowiem zawsze ma obok siebie swojego nierozłącznego towarzysza – zasobnik na paliwo. Do zasobnika należy wsypywać paliwo, które później jest automatycznie dozowane do kotła, zgodnie z wcześniejszym ustawieniem urządzenia. Dodatkowo, kocioł na ekogoroszek wyposażony jest w palnik spalający ekogroszek i sterownik. Często o sterowniku mówi się jako o sercu kotła, ponieważ to on umożliwia ustawienie odpowiednich parametrów ogrzewania oraz umożliwia kontrolowanie całego procesu.

Sama obsługa urządzenia jest bardzo prosta i nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania. Wszystko tak naprawdę ustawia się z poziomu sterownika. W inwestycji w kocioł na ekogroszek bardzo ważna jest odpowiednia wielkość kotłowni. Najlepiej aby było w niej miejsce na magazynowanie paliwa oraz swobodny dostęp do urządzenia. Chyba największym minusem takiego rodzaju ogrzewania jest produkcja popiołu, który należy sprzątać. Coraz to nowsze kotły na szczęście wyposażone są w specjalne systemy, które umożliwiają samoczynne czyszczenie urządzenia.

Kotły na ekogroszek są bardzo podobne w swojej budowie do kotłów na pellet. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kotłach na pellet, kliknij tutaj aby przenieść się do zakładki opisującą tę technologię.

Piec gazowy budowa, działanie

Piec gazowy to urządzenie zdecydowanie mniejsze niż piec na ekogroszek. W poszukiwaniach kotła możesz odnaleźć kilka ich rodzajów: z otwartą komorą spalania, z zamkniętą komorą spalania, jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne lub konwencjonalne.

Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga gromadzenia paliwa, ponieważ jest ono dostarczane bezpośrednio z sieci. Wyjątkiem jest korzystanie z gazu płynnego, który jest dowożony do nieruchomości. Ten rodzaj paliwa gromadzony jest w specjalnej cysternie umieszczonej koło domu. Kotły gazowe w zależności od zastosowanego rozwiązania mają określone wymogi odnośnie kubatury kotłowni.

W przypadku obu tych rozwiązań istnieje jeden wspólny mianownik. Oba układy, oprócz kluczowych urządzeń wyposażone są w szereg innych urządzeń, pracujących ze sobą cały czas. Standardowe rozwiązanie wyposażone jest w pompę obiegową, która ”wymusza” przepływ wody w instalacji. Bardzo istotne jest, aby urządzenie było wyposażone w filtr chroniący główne urządzenie układu centralnego ogrzewania. Przed każdym urządzeniem powinien znajdować się zawór zwrotny, który dodatkowo je zabezpiecza. Nie należy tu zapominać o naczyniu zbiorczym, który pełni w instalacji centralnego ogrzewania bardzo istotną rolę – przejmuje nadmiar wody, który powstał na wskutek jej podgrzania. Wysokość temperatury wody krążącej w instalacji ustawia się na termostacie.

Ogrzewanie gazowe vs ekogroszek – które z paliw określimy mianem 'najlepszego opału’?

Tak samo jak w przypadku budowy urządzeń tak i w przypadku rodzaju paliw – różnica między ekogroszkiem a gazem jest oczywista.

Ekogroszek – jest to materiał opałowy wykonany z wysokiej jakości węgla. Nie jest on tym samym co standardowy węgiel. Węgiel zawarty w ekogroszku jest specjalnie wyselekcjonowany, dzięki temu jakość tego rodzaju paliwa jest znacznie wyższa. Ekogroszek spotykany jest w postaci małych granulek, których wielkość mieści się w przedziale od 5 do 25 mm. Ten rodzaj opału śmiało można określić jako ekologiczny, bowiem produkuje znacznie mniej szkodliwych gazów do atmosfery. Rozwiązanie jest wygodniejsze od standardowego węgla, ponieważ wytwarza mniej popiołu. Niestety, ma też swoje wady. Podobnie jak węgiel, podczas jego składowania Twoja kotłownia ulegnie zabrudzeniu. Jeżeli należysz do osób, które nie przepadają za sprzątaniem, rekomendujemy wybór kotła na gaz ziemny lub pellet. Koszt jednej tony ekogroszku waha się od 800 do 1 000 złotych za tonę.

Gaz ziemny – ogrzewanie domu z użyciem tego rodzaju paliwa nie wymaga brania pod uwagę dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Korzystanie z takiego rozwiązania zwalnia użytkownika również z konieczności dostarczania paliwa do pieca – wszystko wykonuje się samo. W przypadku kotłów na gaz należy tylko wziąć pod uwagę wielkość kotłowni i sprawdzić czy jej kubatura spełnia obowiązujące wymagania. Instalacja działa w pełni automatycznie, jedyne o czym będziesz musiał pamiętać to doroczny przegląd sprawności pieca. Poza tym nic innego nie zaprzątnie Twoich myśli. Średni koszt gazu ziemnego wynosi od 10 do 11 złotych za 1 kWh. Do tej kwoty należy doliczyć koszt opłaty abonamentowej nakładanej przez dostawcę gazu – jego wysokość waha się od 4 do 8 zł.

Gaz płynny – jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zostać podłączony do gazu (a dokładniej rzecz biorąc sieci gazowej), zawsze możesz skorzystać z opcji alternatywnej, czyli gazu płynnego. Instalacja z użyciem tego opału działa dokładnie w taki sam sposób. Jedyną różnicą będzie fakt, że obok Twojego budynku stanie specjalna cysterna, która będzie gromadziła paliwo. Koszty takiego rozwiązania są nieco wyższe niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym. Gaz płynny generuje koszty w wysokości około 2 złotych za litr surowca.

Do korzystania z pieca gazowego nie musisz ubiegać się nigdzie o zgodę na montaż instalacji w Twoim budynku. Jedyną opcją, gdzie musiałbyś pozyskać jakąkolwiek zgodę jest sytuacja gdy Twój dom nie jest jeszcze podłączony do gazu – wtedy dostawca ocenia czy jest to dla niego opłacalna inwestycja czy niekoniecznie. Dodatkową 'przeszkodą’ może okazać się sąsiad, który nie wyrazi przeprowadzenia przyłącza przez swoją posesję.

Co bardziej się opłaca – ekogroszek czy gaz?

Przy wyborze urządzenia do ogrzewania domu bardzo istotne są nie tylko koszty poniesione na zakup urządzeń ale również roczne koszty ogrzewania, jakie czekają użytkownika. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane wyżej pytanie, ponieważ każda instalacja jest inna, działa na innych zasadach, spala inną ilość opału i zaspokaja inne potrzeby. Postaramy się jednak maksymalnie uogólnić temat i przedstawić koszty obu rozwiązań.

Piec zasilany ekogroszkiem generuje koszty ogrzewania na poziomie około 3 tysięcy złotych w skali roku (dla domu rodzinnego o powierzchni około 120 m2, który jest ocieplony). Ogrzewanie gazowe wygeneruje zbliżone koszty. Rachunki na takim poziomie jest w stanie również osiągnąć kocioł na pellet. Warto raz jeszcze wspomnieć: w przypadku ekogroszku i pelletu konieczne jest zagospodarowanie miejsca na paliwo. Sprawia to, że dom niejako traci na swojej powierzchni. Rozprowadzanie ciepła z użyciem pieca gazowego pozbywa Cię tego problemu. Dodatkowo, masz spokojniejszą głowę – nie musisz trudzić się szukaniem najlepszych ofert na paliwo.

Nowy piec gazowy czy piec na ekogroszek może okazać się inwestycją na podobnym poziomie. Oczywiście wszystko tutaj zależy od rodzaju zastosowanego kotła, jego mocy i Twoich potrzeb. Jeżeli oprócz funkcjonalności zależy Ci również na walorach estetycznych, musisz wiedzieć, że kotły na ekogroszek są większe niż kotły gazowe. Warto wziąć to pod uwagę podczas projektu kotłowni – to bardzo ważne aby wybrać takie urządzenie, do którego będziesz mógł zagwarantować sobie łatwy dostęp.

Kotły na ekogroszek do produkcji ciepła wykorzystują surowiec powstały z węgla. Wyżej już wspominaliśmy, że nie jest to to samo co standardowy węgiel, jednak w dalszym ciągu pozostawia od po sobie ślad, co nie ma miejsca w miejscu gdzie stosuje się ogrzewanie gazowe (lub piec na pellet). Proces spalania ekogroszku generuje również pewne ilości popiołu (mniejsze niż przy ogrzewaniu standardowym węglem). Ciepło wytworzone z procesu spalania gazu generuje dużo mniej problemu – urządzenie nie wymaga sprzątania. Odpowiedź na pytanie 'ekogroszek czy gaz’ powinna paść raczej od osoby kompetentnej, która nie tylko dobrze zna działanie obu technologii, a także będzie w stanie doradzić dobrej jakości sprzęt i rodzaj opału.

Obsługa kotła gazowego i kotła na ekogroszek

Bardzo często stopień skomplikowania obsługi urządzenia pozwala szybko wybrać odpowiednie rozwiązanie. Ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z użyciem kotła na ekogroszek jest odrobinę trudniejsze niż rozwiązanie wykorzystujące gaz.

Pierwsza trudność pojawia się podczas poszukiwań dobrej jakości opału. Warto tutaj poświęcić dłuższą chwilę, ponieważ na rynku znajdziesz różne rodzaje ekogroszku, nie każdy może okazać się dobrym wyborem. Dlatego przed zakupem zawsze dokładnie sprawdź jego jakość, ponieważ dobry ekogroszek to sprawniejsze i tańsze ogrzewanie.

Parametry ogrzewania i ciepłej wody ustawiasz na sterowniku kotła. Nowy kocioł powinien mieć rozbudowany panel sterownika, a co za tym idzie, nie powinien być skomplikowany w obsłudze. Tak jak w przypadku kotłów zasilanych węglem, tak i w przypadku ekogroszku przed Tobą będzie stał obowiązek uzupełniania opału. Dozowanie odbywa się z użyciem podajnika, dlatego Ty będziesz miał za zadanie jedynie pilnować, aby nie był on pusty. W przypadku ogrzewania wykorzystującego gaz masz dużo więcej swobody. Po ustawieniu danych parametrów ogrzewania, nie musisz się już niczym martwić. Grzejniki są ciepłe bez konieczności skompilowanych działań wokół kotła.

Każdy nowy piec na gaz jest w zupełności bezpieczny, jednak wymaga raz w roku ogólnego przeglądu technicznego. Kolejnym plusem pieca na gaz jest to, że nie masz na głowie szukania najlepszych ofert z materiałem opałowym (chyba, że zużywasz gaz płynny). W przypadku korzystania z gazu płynnego będziesz musiał zagospodarować małą przestrzeń koło swojego domu, aby umieścić specjalną cysternę do gromadzenia gazu. W ramach ciekawostki dodamy, że będziesz mógł w przyszłości przejść z gazu płynnego na 'standardowy’ gaz, jeżeli tylko będziesz miał taką możliwość.

Jeżeli obecnie korzystasz ze standardowego węgla i rozglądasz się za idealnym rozwiązaniem dla siebie, mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł w rozjaśnieniu danych zagadnień. Gdybyś jednak miał dodatkowe pytania odnośnie opisanych technologii – pamiętaj, że służymy pomocą. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami lub zostawisz nam swój numer tak, abyśmy my mogli to zrobić za siebie. Jeżeli jesteś zainteresowany inną technologią zamiast obecnego węgla, zachęcamy do odwiedzenia naszych pozostałych artykułów.

Zmodernizuj swój dom z nami!

Energetyczny Projekt

 

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »