fbpx

Kocioł na pellet vs kocioł na ekogroszek – porównanie

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Kocioł na pellet czy piec na ekogroszek – co lepsze?

Pellet czy ekogroszek? Dlaczego wybór bywa tak trudny?

Podczas dobierania urządzeń do ogrzewania wiele osób kieruje się nie tylko ceną, a także byciem eko. Jedni robią to z troski o naszą planetę, inni… z wynikających w naszym kraju norm dotyczących kotłów w gospodarstwach domowych. Z dniem 1 stycznia 2020 roku ruszyła dyrektywa Ecodesign, która w sposób bardzo precyzyjny i rygorystyczny określa kryteria jakie powinien spełniać każdy sprzedawany piec czy kominek. Kolejnym kryterium doboru kotła, pewnie mniej spodziewanym są walory estetyczne. Wielu osobom zależy na tym, aby oprócz funkcjonalności ich kotłownia posiadała walory estetyczne. Dylemat 'pellet czy ekogroszek’ często spędza sen z powiek tym, którzy dopiero zagłębiają się w temat. W tym artykule przedstawimy różnice obu rozwiązań oraz podzielimy się cennymi radami, jak odnaleźć dobrej jakości paliwo do kotła.

Różnica między ekogroszkiem a pelletem

Ciężko będzie podjąć ostateczną decyzję co do doboru kotła, gdy nie będziesz wiedział czym są dane paliwa. Abyś nie żył już dłużej w nieświadomości, objaśniamy:

  • ekogroszek – materiał opałowy składający się z węgla. No tak, węgiel teraz jest odradzany niemal na każdym kroku, więc pewnie od razu można skreślić ekogroszek z listy branych pod uwagę paliw, prawda? Niekoniecznie. Znaczenie tutaj ma jakość paliwa. Ekogroszek zawiera w sobie węgiel w znacznie lepszej jakości, bowiem jest on w odpowiedni sposób wyselekcjonowany. Jego wielkość mieści się w przedziale od 5 do 25 mm. Dzięki temu jest bardziej eko, mniej szkodzi środowisku, zmniejszając skalę emisji zanieczyszczeń do atmosfery i produkuje mniej popiołu niż węgiel w tradycyjnej postaci.
  • pellet – paliwo, które składa się z drewna, zaliczany jest do biomasy. Już na samym wstępie 'wygrywa’ z ekogroszkiem, ponieważ jest materiałem odnawialnym. Oczywiście, to nie jest tak, że pellet nie emituje zanieczyszczeń do naszego środowiska. Spalanie pelletu również przyczynia się do emisji dwutlenku węgla. Jednak w tym przypadku to pierwiastek, który już wcześniej pobrały rośliny, który w dodatku będzie przez nie wykorzystany raz jeszcze. Ogrzewanie pelletem daje zerowy bilans dwutlenku węgla uwalnianego do środowiska. Pellet podobnie jak ekogroszek mieści się w przedziale od 6 do 25 mm.

Oczywiście korzystanie z kotłów spalających tradycyjny węgiel nie jest zabronione. W przypadku decyzji użytkowania pieca węglowego należy zapamiętać, aby był on odpowiedniej klasy. Obecnie wymaganą i zarazem najlepszą opcją są kotły 5 klasy. Dzięki wprowadzonym zmianom na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia do produkcji ciepła, które redukują ilość szkodliwych substancji do atmosfery oraz są przy tym dużo bardziej ekologiczne.

Porównanie cen: kocioł na pellet kontra kocioł na ekogroszek

W sporze 'kotły na pellet czy ekogroszek?’ ogromną rolę gra oczywiście cena takiego kotła. Koszty obu inwestycji będą wyglądały bardzo podobne. Oczywiście cena kotła zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku, ale średnio przyjmuje się, że takie urządzenie kosztuje około 10 000 złotych. Jeżeli chodzi o ceny opału, tutaj również znajdziemy podobieństwo. Podczas użytkowania kotłów na paliwa stałe bardzo ważne jest aby wybrać lepsze jakościowo materiały. Warto poświęcić dłuższą chwilę na obserwację rynku i wybranie odpowiedniego rozwiązania. Średnio tona ekogroszku i pelletu wynosi około 1 000 złotych.

Czy kocioł na pellet i kotły na ekogroszek są trudne w obsłudze?

Nie ukrywamy, zanim rozpocznie się proces ogrzewania, będziesz musiał spędzić kilka chwil w swojej kotłowni. Oczywiście, obsługa kotła na ekogroszek i pellet nie wymaga żadnego stopnia naukowego, lecz znacznie pomoże tutaj znajomość techniki regulacji palnika, bowiem najważniejsze ustawienia parametrów spalania będziesz musiał wybrać i ustawić własnoręcznie.

Aby maksymalnie ograniczyć czas poświęcony na ustawianiu parametrów pieca, warto wybrać lepszej jakości opał. Dobrej jakości paliwa do ogrzewania rzeczywiście mają wyższe ceny, ale co za tym idzie są łatwiej dostępne, mają wyższą kaloryczność i sprawiają, że spalanie jest dużo bardziej efektywne. Korzystanie z dobrej jakości paliw pozwoli zminimalizować ilość korekt nastaw po każdym załadowaniu opału. Dużo prościej uzyskać to w przypadku pelletu (biomasy) niż ekogroszku. Kocioł będzie działał coraz lepiej im bardziej go 'poznasz’ i nauczysz się odpowiednio dobierać parametry spalania opału.

Kotły na pellet produkują znacznie mniejszą ilość popiołu niż kocioł na ekogroszek. Proces spalania ekogroszku generuje więcej popiołu, który należy później sprzątnąć, aby zachować dotychczasową sprawność urządzenia. Dlatego piece korzystające z ekogroszku nie są dla osób nielubiących sprzątać.

Jak magazynować paliwo do opału domu?

Kotły na pellet i ekogroszek wymagają znacznie mniej przestrzeni do magazynowania niż piece korzystające ze standardowego węgla. Nie jest jednak tak, że oba te paliwa nie zostawiają po sobie żadnych śladów. Piec na pellet będzie lepszym rozwiązaniem dla osób nielubiących sprzątać. Pellet nie brudzi kotłowni, nie wytwarza żadnych pyłów oraz – dla niektórych – ma przyjemny zapach. Ekogroszek to rodzaj paliwa powstały z węgla, więc ten opał zostawia w domu pewien ślad. Nie jest on tak duży jak w przypadku ogrzewania standardowym paliwem węglowym, ale w dalszym ciągu, komuś kto lubi czystość, może przeszkadzać. Sam kocioł na ekogroszek nie równa się oczywiście z byciem ubrudzonym sadzą po każdej wizycie celem dołożenia paliwa. Nowoczesne kotły dla domu mają nawet funkcję samodzielnego czyszczenia wymiennika, więc wiele procesów może odbywać się w sposób mechaniczny i w pełni zautomatyzowany.

A co gdyby połączyć obie te opcje?

Zastanówmy się, czym byłoby połączenie pellet + eko groszek? Część producentów kotłów na pellet deklaruje, że można spalać w nim eko groszek. Technicznie jest to możliwe, jednak nie oznacza, że jest to rozwiązanie właściwe i dobre. Niestety, na ten moment nie ma możliwości stosowania pelletu i ekogroszku zamiennie w jednym urządzeniu. Kocioł na pellet ma całkowicie inną konstrukcję i przystosowany jest do spalania innego rodzaju paliwa. Podczas używania ekogroszku zamiast pelletu może dojść do niepożądanych zdarzeń, takich jak zasmolenie kotła lub cofanie się żaru do środka kotła, co może stwarzać poważne zagrożenie dla domowników. Dlatego zdecydowanie odradzamy mieszanie pelletu z ekogroszkiem.

To w końcu ekogroszek czy pellet? Co wybrać?

Wybór odpowiedniego kotła do produkcji ciepła w Twoim domu nie jest prosty. Jeśli nadal nie wiesz czy wybrać kocioł na pellet czy ekogroszek i czujesz się zdezorientowany, zastanawiasz się nad jeszcze innym paliwem, po raz kolejny przeliczasz potencjalne koszty spalania przez określony piec. Możemy pomóc Ci z podjęciem decyzji:

  • przedstawimy Ci informacje na temat możliwego rozwiązania dla Twojego domu,
  • wykonamy audyt energetyczny na podstawie, którego zaprezentujemy realne koszty jakie wygeneruje piec,
  • dobierzemy kocioł o odpowiedniej mocy i zaprojektujemy dla Ciebie całą instalację,
  • pomożemy odszukać najkorzystniejszego paliwa do spalania (kaloryczność do ceny).

Gwarantujemy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby emisja szkodliwego CO2 w Twoim gospodarstwie zmniejszyła się. Rozwiązanie, które zaproponujemy nie tylko będzie eko, ale zagwarantuje Ci mniejsze koszty ogrzewania niż dotychczasowe rozwiązanie.

Firma Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »