Tradycyjne kotły tzw. “kopciuchy” kojarzą się z urządzeniami, które wymagają wkładania dużego nakładu pracy i uwagi ze strony użytkownika. Tradycyjny kocioł jest wymagający. Do niewątpliwych wad tego rozwiązania należy konieczność kontrolowania właściwego, równomiernego spalania paliwa, oraz stanu pieca. Największą bolączką użytkowników kopciuchów jest ciągła konieczność uzupełniania węgla. W obecnych czasach to rozwiązanie mocno przestarzałe. Technologie grzewcze oferują już nowoczesne bezobsługowe kotły, które nie tylko oszczędzają naszą energię i czas a także pozwalają obniżyć koszty ogrzewania domu.
Czym jest kocioł na pellet?
Kocioł pelletowy, lub inaczej piec pelletowy, to urządzenie służące do spalania paliwa w celu wytwarzania ciepła do ogrzania domu i wody. Od tradycyjnego kopciucha różni się sposobem spalania paliwa. W kotle na pellet spalanie zachodzi nie na ruszcie lecz w palniku pelletowym. Piece pelletowe wyposażone są w podajnik paliwa oraz zbiornik paliwa. Kocioł pelletowy wyposażony jest w automatykę, która podaje paliwo do spalenia, dostarcza właściwej ilości powietrza, włącza lub wyłącza kocioł, włącza pompy, rozpala ogień, kontroluje temperaturę, wygasza ogień, czyści palnik. Automatyka pieca pelletowego to wygoda dla użytkownika. Automatyczny piec na pellet wyręcza nas w czynnościach, które niegdyś musieliśmy wykonać sami użytkując klasycznego kopciucha.
Jak działa kocioł na pellet?
Kocioł na pellet na pierwszy rzut oka niewiele różni się od standardowego kotła na węgiel, jednak nietrudno dojrzeć między nimi różnicę. Przede wszystkim oprócz samego kotła stanie obok niego zasobnik, do którego będzie trzeba wsypywać paliwo. Kocioł wyposażony jest w palnik pelletowy i sterownik, nazywany również sercem kotła. To w nim ustawia się parametry niezbędne do właściwego ogrzania domu. Do obsługi kotła na pellet nie potrzebujesz skomplikowanej technicznej wiedzy, bardzo dużo jest w stanie za Ciebie zrobić wspomniany sterownik. Dlatego istotne jest aby był on najwyższej klasy i posiadał intuicyjny panel, prosty w obsłudze. Przy korzystaniu z kotłów centralnego ogrzewania konieczne są odpowiednie warunki. Przede wszystkim odpowiednia kotłownia – najlepiej tak duża, aby pomieścić wszystkie elementy instalacji w taki sposób, aby mieć do nich w przyszłości swobodny dostęp. Układ wyposażony jest w szereg urządzeń pracujących ze sobą cały czas. Standardowa instalacja wyposażona jest w pompę obiegową, rozdzielacz, komorę palnika, zawór stałotemperaturowy (ewentualnie zestaw z siłownikiem), separator cząstek stałych, filtry chroniące pompy, naczynie przeponowe, zawory zwrotne i zawór termostatyczny. Więcej na temat działania i roli tych urządzeń w całym układzie znajdziesz w innym naszym artykule: ”Kocioł na pelet – najważniejsze informacje”.
Paliwo kotłów na pellet
Jak sama nazwa wskazuje kotły pelletowe zasilane są… pelletem. Pellet po angielsku oznacza granulkę i wszystko tu się zgadza, bowiem pelet to nic innego jak właśnie granulki, przypominające nieco żwirek dla gryzoni. Przeważającym plusem użytkowania kotła na takie paliwo jest to, że nie brudzi ono w żadnym stopniu kotłowni. Granulki to sprasowane pod wysokim ciśnieniem wiórki i trociny. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne ale i bardziej praktyczne, bowiem pellet zajmuje zadecydowanie mniej miejsca niż węgiel. Dzięki swojej formie granulki są nie tylko łatwe w przechowywaniu, a także w dozowaniu paliwa. Przeglądając aktualnie dostępne oferty tego paliwa ustaliliśmy, że średni koszt za tonę tego surowca waha się między 1 000 a 1 200 złotych.
Czy korzystanie z kotłów centralnego ogrzewania się opłaca?
Kotły na pellet 5 klasy to nie tylko możliwość wygodna, ale i opłacalna. Piece 5 klasy o odpowiednio dobranej mocy są w pełni automatyczne: sam ustawiasz czyszczenie wymiennika i palnika, ustawiasz odpowiednią częstotliwość podawania granulek. W nowych piecach opcja czyszczenia wymiennika daje tym samym lepsze spalanie, a tym samym – większą oszczędność.
Piece na pellet są zdecydowanie przyjemniejsze w obsłudze niż piece ”kopciuchy”. Ciężko jednak jednoznacznie stwierdzić jaki roczny koszt generują kotły. Na określenie tego współczynnika wpływają następujące parametry:
- klasa pieca,
- metraż nieruchomości,
- to czy budynek jest docieplony,
- serwis kotła (na przykład dany element w trakcie użytkowania ulegnie zepsuciu),
- rodzaj pieca i pelletu.
Średnio jednak przyjmuje się, że roczny koszt jaki generują piece na pellet dla domu o powierzchni 90 m2 wynosi około 1 500 złotych. Dolicz do tego również swój czas, który zyskujesz dzięki bezobsługowemu kotłowi. Kotły to nie tylko oszczędność, ale i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
Kotły na pellet – na co zwrócić uwagę?
Ogrzewanie z użyciem kotła na pellet ma pewne wymagania. Przede wszystkim cały system powinien być odpowiednio dobrany i zaprojektowany. Aby w pełni cieszyć się z ciepła pozyskanego z kotła powinieneś zwrócić najpierw uwagę na następujące aspekty:
- Dobór urządzeń. Odbywa się on na podstawie rocznego zapotrzebowania ciepła w danym gospodarstwie domowym. Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet? Przy doborze każdego urządzenia należy kierować się parametrami takimi jak: moc, sprawność, materiał, z którego został wykonany oraz jakość produktu. Kocioł na pellet dobiera się na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku. Zapotrzebowanie to dla każdego gospodarstwa jest inne. Wszystko zależy od rodzaju budownictwa (stare czy nowe), do stanu przegród zewnętrznych (czy były docieplane czy nie) oraz przede wszystkim od metrażu. Oczywiście to nie wszystkie parametry jakie brane są pod uwagę podczas obliczania zapotrzebowania energetycznego budynku, ale z pewnością jedne z najistotniejszych. Tak jak już wspomnieliśmy – bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy kotła. Kocioł niedowymiarowany nie ogrzeje w sposób właściwy domu, natomiast kocioł przewymiarowany będzie niepotrzebnym wydatkiem, w dodatku droższym w utrzymaniu niż odpowiednio dobrana opcja.
- Odpowiednio duża kotłownia. Oczywiście, instalacja może zostać zamontowana na dość małym pomieszczeniu, ale może to utrudnić nieco późniejszy serwis. Całą instalację można ”schować” za podajnikiem, lecz wiąże się to z trudniejszym dostępem do pomp, zaworów i innych podzespołów instalacji.
- Odpowiednia klasa kotła. Piece do ogrzewania powinny posiadać certyfikat 5 klasy oraz spełniać wymagania Eco Design. Kotły 5 klasy spełniają obowiązujące normy i dają lata gwarancji prawidłowego działania.
- Stopień trudności obsługi urządzenia. Piec sterowany jest z użyciem sterownika. Podczas wyboru tego urządzenia należy dokładnie zweryfikować jego dane techniczne. Nowoczesny kocioł ma w pełni automatyczne sterowanie. Ogrzewanie z jego użyciem sprowadza się jedynie do kilku kliknięć. Dlatego tak ważne jest, aby sterownik był przygotowany z zachowaniem najwyższej jakości technologii, dzięki temu urządzenie będzie intuicyjne, a ogrzewanie bardzo proste. Dzięki sterownikowi możesz ustawić automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła, palnika lub inne dodatkowe funkcje, jakich nie daje standardowy kocioł na paliwo stałe.
Polska obecne na swoim rynku posiada produkty spełniające wymagania EcoDesign w takich ilościach, że nietrudno w tym wszystkim się pogubić. W inwestycji w kotły na pellet należy mieć dużą wiedzę w temacie ogrzewania i być dobrze zorganizowanym, aby się nie pogubić. Osobiście polecamy zwrócić się do firmy, której oferta obejmuje ogrzewanie z użyciem kotłów pelletowych. Projekt instalacji C.O. to nie tylko dobranie urządzeń o odpowiedniej mocy, a także odpowiednie zaprojektowanie całego systemu.
Piece na pellet – fakty i mity
Każde rozwiązanie, nieważne jakie, posiada swoje wady i zalety. Przygotowując ten materiał, chcieliśmy wiedzieć, jakie zdanie o kotłach pelletowych krąży na forach tematycznych. Po odwiedzeniu kilku z nich zebraliśmy garść informacji na ich temat, z którymi chcielibyśmy się teraz zmierzyć.
Kotły pelletowe – mity:
- paliwo w postaci pelletu jest toksyczne – pellet stworzony jest z drewna (wiórów, opiłków i innych pozostałości tego typu). Nie dodaje się do niego żadnych innych substancji, dlatego proces spalania pelletu jest w zupełności bezpieczny i nie wyrządza żadnych szkód Tobie i środowisku.
- obsługa pieca pelletowego jest trudna – dzięki postępowi techniki, nawet kotły stały się w pełni zautomatyzowane i – co za tym idzie – proste w obsłudze. Nowoczesne kotły pozwalają dowolnie ustawić parametry płomienia, częstotliwość z jaką czyszczony jest palnik lub jak często paliwo opuszcza podajnik. Sercem, które co prawda nie bije w kotle, ale pełni w nim bardzo ważną rolę, jest sterownik. To właśnie dzięki niemu użytkownik ma możliwość sterowania swoim kotłem.
- ciężko jest znaleźć na rynku pellet o dobrej jakości – nie chcemy wypowiadać się za wszystkich, jednak nasi klienci nie mają problemu z odnalezieniem paliwa do kotła z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Wystarczy poświęcenie zaledwie kilku chwil, aby odszukać najlepszego producenta pelletu na rynku, albo chociaż w Twojej okolicy.
- pellet produkuje tyle samo brudu i popiołu co tradycyjny węgiel – nie jest to prawdą. Główne zalety pelletu to to, że nie brudzi pomieszczenia, w którym jest składowany i jest do tego niewielki. Paliwo to występuje w postaci granulek o średnicy od 6 do 8 mm, więc nie musisz martwić się o to czy najdziesz odpowiednią ilość miejsca w Twoim domu na składowanie go. Oprócz tego, proces spalania tego paliwa nie produkuje dużej ilości popiołu, co pozwala utrzymać piec w jak najlepszym stanie (czysty palnik i podajnik sprawia, że urządzenie dłużej jest wydajne).
- paliwo pelletowe jest niskokaloryczne – nie jest to prawdą. Wartość opałowa pelletu mieści się w przedziale 4,6 – 5,3 kWh/kg. Istotnym parametrem określającym kaloryczność paliwa jest jego gęstość i wilgotność nasypowa.
Kotły pelletowe – fakty:
- popiół z paliwa możemy wykorzystać jako nawóz – dzięki naturalnemu pochodzeniu, popiół, który powstaje ze spalenia palletu może zostać wykorzystany do nawożenia roślin.
- paliwo to jest zaliczane do biomasy – wszystkie osoby, którym zależy na jak najlepszej jakości powietrza spodobają się walory ekologiczne pelletów. Spalanie pelletu daje zerowy bilans dwutlenku węgla w atmosferze. Korzystanie z pieca pelletowego zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do powietrza.
- kotły pelletowe to wygoda – urządzenie dobrze zaprojektowane, z czytelnym sterownikiem, wyposażone z samoczyszczący się podajnik i palnik sprawia, że jego obsługa jest niemal bezinwazyjna.
- kotły na pellet to oszczędność – korzystanie z tego rodzaju kotłów to nie tylko długofalowa oszczędność. Osoby zaznajomione w temacie, mogą już przy samej inwestycji w urządzenie obniżyć wszelkie wydatki. Sposobem na obniżenie ceny takiej inwestycji jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się wnioskowaniem o dofinansowania, na przykład w ramach programu ”Czyste Powietrze”. Więcej na temat dostępnych możliwości dotacji znajdziesz tutaj.
Piece na pellet – dofinansowanie
Dla osób zainteresowanych wymianą obecnego źródła ciepła na nowe, ekologiczne, spełniające obowiązujące normy (m. in. EcoDesign) przygotowano program, który umożliwia uzyskanie dotacji na to przedsięwzięcie. Rozwiązanie, o którym mówimy to program ‘Czyste Powietrze’. Maksymalna kwota dotacji wynosi aż 37 000 złotych! Z programu możesz korzystać nawet wówczas gdy dopiero chcesz zainwestować w kotły lub inne ekologiczne rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa. Pozostałe nasze artykuły przybliżą Ci bardziej temat dotacji. Na początek zajrzyj tutaj.
Oferta Energetycznego Projektu – kotły na pellet 5 klasy
Zdajemy sobie sprawę, że dobranie odpowiedniego kotła na pellet spełniającego potrzeby może sprawiać trudności. Chętnie doradzimy Ci i zdradzimy, które kotły mają największą sprawność, jak połączyć ogrzewanie z oszczędzaniem oraz podzielimy się z Tobą naszymi sposobami na ekologiczny dom! Pomożemy również w rozliczeniu dofinansowania na wymianę pieca pelletowego by finanse nie stały na przeszkodzie do wykonania inwestycji.
Korzystanie z usług naszej firmy daje lata gwarancji poprawnego działania zaprojektowanego przez nas systemu. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby każdy nasz klient korzystał w pełni z zaproponowanego przez nas rozwiązania, niezależnie od tego czy chodzi o ogrzewanie czy też o prąd. Nasza firma dysponuje ofertą na piece pelletowe każdej marki, dlatego możesz mieć pewność, że zaproponowane przez nas rozwiązanie będzie rzeczywiście dobrane pod Twoje potrzeby.