fbpx

Podstawowe pojęcia w zakresie termomodernizacji

 

Podstawowe pojęcia w zakresie termomodernizacji

Początkowo inwestycja jaką jest kompleksowa termomodernizacja może okazać się bardzo zawiła i trudna. Rzeczywiście, towarzyszą jej dziesiątki pojęć i drugie tyle obliczeń, jednak dla osoby zaznajomionej w temacie nie sprawiają one większego problemu. Podczas współpracy z naszymi klientami, staramy się dokładnie omówić każdy etap kompleksowej termomodernizacji. Zależy nam na tym, aby osoby, które z nami współpracują mogły nie tylko korzystać z danego rozwiązania, a także wiedziały doskonale jak ono działa i w jaki sposób zostało dobrane. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych pojęć, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

 

Kompleksowa termomodernizacja – podstawowe pojęcia

Kompleksowa termomodernizacja – termomodernizacja budynku obejmująca szeroki zakres, na przykład wymianę źródła ciepła oraz docieplenie przegród budowlanych w ramach jednej inwestycji.

Audyt Energetyczny – szczegółowe badanie budynku, w którym ma zostać przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja. Audyt energetyczny ma na celu dobranie najlepszego rozwiązania dla badanej nieruchomości oraz zebranie niezbędnych informacji na jej temat.

Docieplenie – przez docieplenie zwykle rozumiemy ułożenie na przegrodzie budowlanej materiału izolacyjnego (styropianu, wełny mineralnej itp.). Zadaniem docieplenia jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku oraz zwiększenie komfortu cieplnego osób w nim przebywających. 

Wymiana stolarki – wymiana okien, drzwi i bram garażowych. Podobnie jak docieplenie, wymiana stolarki poprawie uczucie komfortu cieplnego użytkownikom budynku i zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło. 

Zapotrzebowanie na ciepło – ilość energii potrzebnej do wyprodukowania, aby zapewnić użytkownikom nieruchomości komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Zapotrzebowanie na ciepło wyrażane jest za pomocą W/m2.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną – ilość energii elektrycznej (prądu) potrzebnej do zasilenia sprzętów gospodarstwa domowego. Zapotrzebowanie na energię elektryczną najczęściej wyrażane jest w kWh.

Zużycie prądu – ilość energii elektrycznej zużyta w danym czasie do zasilenia urządzeń gospodarstwa domowego i elektroniki. Wyrażane najczęściej w kWh.

Przegroda budowlana – element budynku oddzielający ze sobą poszczególne konstrukcje. Podłoga jest przegrodą oddzielającą grunt z budynkiem. Ściana zewnętrzna jest przegrodą oddzielającą wnętrze budynku od temperatury zewnętrznej. 

Komfort cieplny – moment, w którym zapewnione są optymalne warunki dla osób przebywających w danym pomieszczeniu. Dla każdego optymalne warunki mikroklimatu będą osiągały inną wartość, dlatego podczas projektowania rozwiązań bazuje się na wartościach ogólnych, podanych w normach i rozporządzeniach.

Bilans cieplny – obliczenia zysków i strat ciepła w pomieszczeniu. Zyski ciepła są uzyskiwane na przykład z okien, które nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych. Straty najczęściej powstają na mostkach termicznych oraz w nieszczelnych przegrodach.

Mostki termiczne – nieciągłość w ociepleniu budynku. Mostek termiczny to miejsce, z którego ucieka ciepło. Miejsce, w którym znajduje się mostek termiczny posiada wyższy współczynnik przenikania ciepła niż otaczające go przegrody.

Kocioł jednofunkcyjny – kocioł mający za zadanie zasilić instalację centralnego ogrzewania. Kotły jednofunkcyjne często pracują w parze z zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. 

Kocioł dwufunkcyjny – urządzenie służące zarówno do zasilania instalacji centralnego ogrzewania jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Pompa ciepła typu monoblok – rodzaj pompy ciepła, w której wymiennik ciepła (skraplacz), sprężarka, parownik i zawór rozprężny umieszczony jest w jednym urządzeniu. Całe urządzenie zamknięte jest w jednej obudowie. Pompy ciepła typu monoblok są bardzo kompaktowe, a co za tym idzie – wygodne w montażu.

Pompa ciepła typu split – rodzaj pompy ciepła, w której układ chłodzący rozłożony jest na dwie jednostki, połączone ze sobą przewodami, w których płynie czynnik chłodniczy. 

Falownik (inwerter) – nazywany potocznie ‘sercem’ instalacji fotowoltaicznej. Miejsce, w którym prąd stały, produkowany przez panele, zmieniany jest na prąd przemienny, płynący w instalacji gospodarstwa domowego. 

To tylko część spotykanych przez nas pojęć. Z tego miejsca chcemy powiedzieć, że nic nie uczy tak dobrze jak praktyka. Nasi doradcy regularnie się szkolą i poszerzają swoją wiedzę. Nic jednak nie sprzyja tak mocno nauce co działanie. Dlatego właśnie staramy się angażować naszych klientów w proces inwestycyjny. Chcemy, aby poznawali zasadę działania poszczególnych instalacji już od momentu ich powstawania. Słownik pojęć stworzony powyżej może pomóc usystematyzować wiedzę lub być dobrym początkiem dla tych, którzy swoją termomodernizację dopiero planują. 

Dowiedz się więcej – poszerz swoją wiedzę z Energetycznym Projektem i zacznij oszczędzać na ogrzewaniu i prądzie!

Potrzebujesz pomocy w realizacji termomodernizacji? Chcesz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii? Zostaw nam swoje dane, oddzwonimy i przekujemy plany na rzeczywistość!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »