Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?
Koniec pieców gazowych - co wiemy
Duże kontrowersje wzbudza tzw. dyrektywa budynkowa. W Parlamencie Europejskim w marcu tego roku odbyło się głosowanie za jej nowelizacją – co warto wspomnieć – nowelizacje przyjęto.
Zmiany w charakterystyce energetycznej budynków mają sprawić, że do 2050 roku domy mają stać się neutralne dla środowiska. Dyrektywa budynkowa (EPBD) spowoduje, że nasze mieszkania będą energooszczędne i zeroemisyjne.
Kiedy zakaz pieców gazowych?
Należy uporządkować chronologicznie zmiany, które mogą wejść. Mogą, bo dyrektywę muszą jeszcze zatwierdzić Państwa członkowskie, co raczej nie będzie stanowiło zapory przed ich wprowadzeniem. Oznacza to, że od 2025 roku w krajach należących do Unii Europejskiej nie będzie dotowana wymiana pieca na piec, który ogrzewany jest paliwem kopalnym, a więc nie tylko gaz ziemny, ale także węgiel, pellet oraz olej.
Od 2027 roku wszystkie nowe budynki publiczne muszą być zeroemisyjne. Dyrektywa zakłada, że między 2028 a 2030 rokiem wprowadzony zostanie zakaz montowania w nowych domach pieców na paliwa kopalne.
Najważniejsza zmiana dla budynków, w których już mieszkamy, będzie w 2040 roku. Wtedy zostanie wprowadzony nie tylko zakaz montowania nowych pieców gazowych, ale także nakaz likwidacji wszystkich kotłów na paliwa kopalne. Czy to oznacza koniec pieców gazowych? Niekoniecznie.
Są wyjątki
Tak zapowiedziane, drastyczne zmiany mają to do siebie, że pozostawiają różne furtki oraz możliwości obejścia zakazu.
Obowiązek wymiany pieców nie dotyczy tzw. systemów hybrydowych. Oznacza to, że jeśli mamy piec na gaz, ale także korzystamy z fotowoltaiki czy pompy ciepła – wspieramy OZE i nie musimy likwidować naszego głównego źródła ciepła. Tutaj uśmiecha się do nas program Czyste Powietrze, które dotuje nie tylko ocieplenie czy wymianę okien, ale także montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
Zmiany nie dotyczą także kotłów kondensacyjnych, które dostosowane są swoją charakterystyką do spalania biometanu czy biopropanu. W dyrektywie EPBD będą one traktowane na równi np. z pompami ciepła.
Zakaz pieców gazowych nie dotyczy także budynków rolniczych oraz zabytkowych.
Podatek od emisyjności
Chęć i spełnienie warunków do pozostawienia pieca gazowego może nie wystarczyć. W latach 2027/2028 wprowadzony zostanie podatek, tzw. ETS2 na wszystkie paliwa kopalne.
Oznacza to, że za ogrzewanie budynków kotłami na gaz, węgiel czy pellet będziemy płacić coraz więcej. Ma to wymusić na właścicielach wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.
Dotacje ciągle aktualne
Póki co ciągle możemy korzystać nie tylko z pieców gazowych, ale także z dotacji na ich zamontowanie (do 2025 roku). Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć się na nieco bardziej odległą przyszłość, można skorzystać z programu Czyste Powietrze na montaż kotła zgazowującego drewno czy pompy ciepła.
W doborze odpowiedniego źródła ciepła pomoże nasz doradca, który nie tylko jest na bieżąco w zmianach proponowanych przez Unię Europejską, ale także stosuje najbardziej aktualne rozwiązania dla naszego domu.