fbpx

Kotły gazowe – najważniejsze informacje

20 lipca 2021

W niniejszym artykule chcemy przybliżyć Ci jeszcze bardziej temat ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej z użyciem kotłów gazowych. Znajdziesz tutaj informacje o budowie kotła gazowego jak i całej instalacji. Powiemy po jakim czasie zwróci się inwestycja w to rozwiązanie, ile ono kosztuje oraz gdzie możesz uzyskać dodatkowe środki na montaż rozwiązania w Twoim domu. Dodatkowo, obalimy kilka mitów, których krąży wokół kotłów gazowych, zestawiając je z faktami na ich temat. Zdradzimy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę przy inwestycji oraz jak wygląda cały proces. Jak sam widzisz – odnajdziesz tu moc informacji. Nie przedłużamy już wstępu, życzymy miłej lektury.

Kotły gazowe – rodzaje

Podział kotłów gazowych nie jest bardzo skomplikowany. Standardowo urządzenia dzielone są ze względu na rodzaj komory spalania (z otwartą lub zamkniętą komorą spalania) lub pełnione funkcje (jednofunkcyjne i dwufunkcyjne).

Kotły jednofunkcyjne

Kocioł jednofunkcyjny służy do ogrzewania wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Istnieje możliwość podłączenia go do zasobnika, który podgrzewa również ciepłą wodę użytkową, dzięki czemu ma możliwość pełnienia dodatkowej funkcji. Te rodzaje kotłów rekomendowane są dla większych metrażowo domach jednorodzinnych, w których przewidziane jest kilka łazienek.

Kotły dwufunkcyjne

Kocioł dwufunkcyjny rekomendowany jest do nieruchomości, w której przewidziano jedną łazienkę. Aby zapewnić instalacji jak najbardziej optymalną pracę zaleca się, aby najdalej oddalony punkt czerpalny wody ciepłej i urządzenie grzewcze były położone stosunkowo blisko siebie. Dzięki temu zyskasz pewność, że całość będzie pracowała wydajnie i dobrze. Kocioł dwufunkcyjny przeznaczony jest do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki posiadaniu przepływowego wymiennika ciepła może również służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (tej, którą wykorzystujesz na przykład do kąpieli lub mycia naczyń).

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania

Ciepło powstaje nie tylko dzięki procesowi spalania gazu. W procesie uczestniczy również powietrze. Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z otoczenia, dlatego bardzo ważne jest, aby pomieszczenie, w którym się ono znajduje było odpowiednio wentylowane. Kotłownia, w której zostanie zamontowane urządzenie powinna liczyć nie mniej niż 8 m3 kubatury.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania

W tym rodzaju urządzeń powietrze potrzebne do spalania pobierane jest z zewnątrz. Pozwala to montaż urządzenia w pomieszczeniu o mniejszej kubaturze niż ma to miejsce w przypadku kotła z otwartą komorą spalania. Ten rodzaj kotłów potrzebuje mniej miejsca w kotłowni. Minimalne jej kubatura wynosi 6 m3. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że spaliny nie mają styczności z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu.

Kocioł gazowy – budowa

Obecnie najczęściej spotykanym rodzajem kotła jest kocioł kondensacyjny i to jego budowę przybliżymy w tym podrozdziale. Zanim jednak zaczniemy, chcemy pokrótce opisać czym jest proces kondensacji i jak on wygląda. Kondensacja jest to proces polegający na zagęszczeniu danej substancji. Ma najczęściej miejsce gdy jeden z czynników posiada niską temperaturę (np. zimna ścianka wymiennika ciepła).

Gaz, który wykorzystywany jest do spalania posiada dwie wartości: wartość opałową (ilość ciepła jaką można wykorzystać do ogrzewania) oraz ciepło spalania (ilość ciepła zawarta w paliwie). Różnica pomiędzy tymi wartościami wykorzystywana jest przez kocioł kondensacyjny, co niestety nie ma miejsca w przypadku kotłów konwencjonalnych.

Uproszczone działanie kotła kondensacyjnego można opisać w następujący sposób:

Pompa obiegowa – ”wymusza” przepływ wody przez kocioł. W zespole gazowym przygotowywany jest gaz, przekazywany następnie do palnika. Do całości dostarczane jest powietrze, które wpływa przez wentylator, który przekazuje do panika powietrze wymieszane z gazem. Następnie całość trafia do urządzenia jakim jest wymiennik ciepła, gdzie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Powstała para wodna idzie do kanalizacji przez rurki odprowadzające. Tradycyjne kotły oddają ciepło razem z parą wodną, więc całość idzie poza obieg wraz ze spalinami. Kocioł kondensacyjny jest w stanie wykorzystać potencjał ciepła ze spalin, powodując tym samym większe ilości ciepła. A jak sami wiemy więcej ciepła to tańsze ogrzewanie. Z pewnością doceni to Twój dom, a przede wszystkim portfel.

Jak wygląda instalacja centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej?

Ogrzewanie domu to nie tylko instalacja składająca się z samego kotła gazowego. W jej skład wchodzi znacznie więcej i podzespołów, które służą do sprawnego przekazywania energii cieplnej po całym budynku. Sercem instalacji jest oczywiście sam kocioł gazowy, zasilany gazem ziemnym. Przed nim, aby odpowiednio go zabezpieczyć powinien znajdować się filtr oraz sprzęgło hydrauliczne. Nie należy zapominać o jednym z ważniejszych elementów całej instalacji czyli naczyniu wzbiorczym. Urządzenie to przejmuje nadmiar wody, który powstał na wskutek jej podgrzania. Jeżeli dom posiada zarówno grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe, całość wyprodukowanego ciepła przekazywane jest do skrzynki przekaźnikowej. Wysokość temperatury wody krążącej w instalacji ustawia się na termostacie. Przed każdym grzejnikiem powinien znajdować się zawór zwrotny, który chroni przez cofaniem się wody w instalacji. Oprócz tego, cały okład powinien posiadać pompę, która będzie wymuszała na wodzie ruch wokół instalacji.

Kiedy zwróci się kocioł gazowy i ile on kosztuje?

Ciężko jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem koszt kotła zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego rodzaju (jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, powietrzno-spalinowy, kondensacyjny itd.). Dużą rolę odgrywa tu wielkość mocy kotła czy jego sprawność. Kotłów gazowych nie należy kupować ”na oko”. Zakup musi być odpowiednio przemyślany i dobrany pod parametry, jakich potrzebuje dom. Dlatego przed wyborem określonego rozwiązania warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy pomogą doradzić i dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Ceny kotłów gazowych wahają się od 5 do 10 tysięcy złotych. Cała inwestycja – w zależności od zastosowanego rozwiązania powinna zwrócić się w nie więcej niż kilka lat.

Kocioł gazowy – dofinansowanie

Niezależnie od tego czy planujesz inwestycje w kotły gazowe z otwartą komorą spalania czy w kotły kondensacyjne, bądź w jeszcze inny ich rodzaj, masz możliwość uzyskania dotacji na realizację tego przedsięwzięcia. W tym celu możesz skorzystać z dwóch dostępnych opcji, które opisaliśmy już szerzej na naszej stronie. Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w kotły gazowe możesz skorzystać z następujących możliwości:

  • Program ‘Czyste Powietrze’,
  • Ulga Termomodernizacyjna.

Klikając nazwę interesującego Cię programu dotacji, przeniesiesz się bezpośrednio do artykułu, w którym odnajdziesz więcej szczegółów. Jeżeli mimo wszystko, będziesz miał dodatkowe pytania – zapraszamy do kontaktu z nami!

Fakty i mity o kotłach gazowych

Tak jak w przypadku poprzednich opisywanych przez nas technologii, tak i w przypadku kotłów gazowych nie mogło obyć się bez obalenia kilku mitów. Oczywiście – standardowo – dla równowagi przedstawimy fakty i plusy jakie niesie ze sobą takie ogrzewanie.

Kotły gazowe – mity

  • kocioł gazowy stwarza niebezpieczeństwo – Przekonanie to wzięło się na pewno z informacji jakie od czasu do czasu przekazują media. Rzeczywiście, wybuch gazu mrozi krew w żyłach, jednak należy pamiętać, że do tego typu wypadków dochodzi w wyniku rażących zaniedbań użytkowników instalacji. Jeżeli kocioł jest odpowiednio zabezpieczony i eksploatowany, nie grozi Ci żaden wybuch, ani żadne zatrucie czadem.
  • obecnie jest wymóg stosowania wyłącznie kotłów kondensacyjnych – Nigdzie nie znaleźliśmy takiego zapisu. Owszem, kotły konwencjonalne są już coraz rzadziej spotykane. Dzieje się tak za sprawą tego, że mimo, iż cena kotłów kondensacyjnych jest większa, spalają one mniejszą ilość paliwa, przez co są po prostu bardziej opłacalne dla użytkownika.
  • kotły są bardzo drogie – zdajemy sobie sprawę, że każdy postrzega kwestię pieniędzy w inny sposób, jednak w odniesieniu do innych technologii, możemy śmiało stwierdzić, że inwestycja w kotły gazowe jest jak najbardziej opłacalna i nie obciąża portfela w znacznym stopniu (inwestycja jest tym mniej odczuwalna im więcej dotacji uda się uzyskać). Różnice w cenach kotłów są spowodowane tym jaka jest moc kotła lub stopień jego automatyzacji.
  • kotły gazowe są skomplikowane w obsłudze – W żadnym wypadku nie będziesz musiał ingerować w proces pracy kotła. Ogrzewanie gazowe jest w zupełności bezobsługowe, a co za tym idzie – bardzo wygodne. Jedyne o czym będziesz musiał pamiętać to przegląd kotła gazowego raz w roku, aby upewnić się, że z urządzeniem jest wszystko w porządku.

Kotły gazowe – fakty

  • nie musisz mieszkać w pobliżu sieci gazowej, aby móc korzystać z gazu – W przypadku, gdy Twój dom będzie usytuowany zbyt daleko od sieci, istnieje spora szansa, że nie dostaniesz pozwolenia na przyłączenie nieruchomości do sieci. Będzie to zwyczajnie nieopłacalne dla dostawcy gazu. Nie oznacza to jednak, że gaz nie może być paliwem zasilającym Twój kocioł. Alternatywą w tym przypadku może zostać gaz płynny, który dowożony jest w cysternach. Koszty ogrzewania w tym przypadku mogą być nieco większe, ponieważ ten rodzaj paliwa jest droższy, jednak nie są to druzgocące kwoty.
  • kondensacyjne kotły dają poczucie bezpieczeństwa – Dzięki wbudowanej automatyce, mają możliwość wykrywania podwyższonej ilości tlenku węgla (sytuacja ta ma miejsce gdy komorę spalania zasila zbyt mała ilość powietrza). Wtedy kocioł automatycznie zwiększa obroty wentylatora ”ratując” sytuację. Urządzenie robi to automatycznie, dzięki czemu często nawet nie dostrzeżesz ewentualnych nieprawidłowości w działaniu urządzenia.
  • kocioł gazowy posiada wysoką sprawność energetyczną – Dzięki umiejętności wykorzystania maksymalnej ilości paliwa, nie wytwarzając przy tym znacznej ilości spalin. Dlatego korzystanie z kotła gazowego jest przyjazne dla środowiska.
  • kocioł gazowy jest prosty w użyciu – Skupimy się w tym punkcie nie na prostocie wynikającej z obsługi (a praktycznie jej braku) kotła, a na kwestii paliwa. Korzystając z ogrzewania gazowego pobierasz paliwo z sieci lub ze zbiornika znajdującego się koło domu (jeżeli korzystasz z gazu płynnego). Daje to ogromną przewagę nad innymi rozwiązaniami, bowiem nie musisz szukać specjalnego miejsca na gromadzenie paliwa, tak jak to się dzieje w przypadku kotłów na paliwa stałe lub innych.

Kotły na gaz ziemny – na co zwrócić uwagę?

Szukając odpowiedniego rozwiązania do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej należy kierować się kilkoma ważnymi parametrami. Są nimi:

  • moc kotła – powinna być ona dostosowana do zapotrzebowania energetycznego budynku,
  • rodzaj kotła – zastanów się czy chcesz zainwestować w nieco tańszy kocioł konwencjonalny, czy postawić na nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne, które są dużo bardziej zautomatyzowane i wykorzystują mniejszą ilość paliwa.
  • przeznaczenie kotła – czy kocioł będzie tylko do ogrzewania czy będzie on również podgrzewał ciepłą wodę użytkową? Kotły jednofunkcyjne przystosowane są wyłącznie do ogrzewania domu, jednak są wyposażone w element umożliwiający dołączenie do niego zbiornika, w którym będzie gromadzona ciepła woda użytkowa. Kotły dwufunkcyjne natomiast są od razu przystosowane do pełnienia obu tych funkcji.
  • komora spalania – zarówno kotły z zamkniętą komorą spalania jak i otwartą mają swoje wymagania co do kubatury kotłowni. Przed zakupem kotła posiadającego otwartą lub zamkniętą komorę spalania, upewnij się, że Twoja kotłownia spełnia odpowiednie warunki dla tych urządzeń.

Oczywiście niezależnie od tego jakim rodzajem kotła jesteś zainteresowany, zachęcamy do kontaktu w tej sprawie ze specjalistami, którzy dobiorą rozwiązanie odpowiednio do potrzeb Twoich i Twojego domu.

Pomoc w zakresie kotłów gazowych – Energetyczny Projekt

Jeżeli jesteś zainteresowany ogrzewaniem z użyciem kotłów na gaz, niezależnie od tego czy będą to kotły kondensacyjne, jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne, z zamkniętą lub otwartą komorą spalania – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Jako firma z wieloletnim doświadczeniem pomagamy inwestować w rozwiązania wykorzystujące gaz ziemny. Dodatkowo zajmujemy się pozyskiwaniem dofinansowań o możliwie jak najwyższym poziomie, aby Twój portfel zbytnio nie schudł. W swojej ofercie mamy nie tylko kotły kondensacyjne, ale również pompy ciepła i fotowoltaikę. Oferujemy kompleksowe rozwiązania wykorzystujące energię cieplną w sposób ekologiczny i nie wypływający na nasze środowisko naturalne.

Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji i z chęcią opowiemy więcej na temat rozwiązania, które Cię interesuje. Wystarczy tylko, że zostawisz nam swój numer! Oddzwonimy i wciągniemy Cię w świat odnawialnych źródeł energii!

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ