fbpx

Kotły na biomasę najpopularniejszym wyborem w Czystym Powietrzu

Po raz kolejny to kotły na biomasę przodują w rankingu najczęściej składanych wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Pompy ciepła, które są na pewno najbardziej medialnym i kojarzonym z tym projektem rozwiązaniem w ostatnim czasie notują istotny spadek w wyborze inwestorów.

Spadek zainteresowania pompami ciepła

Ostatnie miesiące nie są zbyt kolorowe dla producentów pomp ciepła. Zainteresowanie spadło w momencie ogłoszenia nowych warunków otrzymania dofinansowania na to rozwiązanie. Od kwietnia wprowadzony zostaje obowiązek wyboru pompy tylko z listy ZUM, czyli listy zielonych urządzeń i materiałów. Jeśli inwestor wybierze pompę spoza tej listy – dotacji nie otrzyma. 

Biomasa jest w modzie

W odwrotnym położeniu wydaje się być kocioł na biomasę. Wnioski na dofinansowanie do tego źródła ciepła przodują w Czystym Powietrzu, w szczególności w ostatnim półroczu. Aż 40% wniosków skierowanych do programu to wnioski o kocioł na biomasę. Na drugim miejscu, z tendencją spadkową, jest pompa ciepła – 32%. Stała liczba dokumentów wpływa natomiast na piece kondensacyjne – około 27%.

źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/efekty-programu/zrodla-ciepla

Decydując się na zmianę naszego źródła ogrzewania warto przemyśleć decyzję ze wsparciem wykwalifikowanych doradców. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź tutaj: https://energetycznyprojekt.pl/technologie/kotly-na-pellet/

Czy coś się zmieni?

Przygotowany przez Bank Światowy raport CCDR dla Polski niebawem ma ujrzeć światło dzienne. Przewiduje się, że to pompy ciepła mają mieć kluczową rolę w zmianach energetycznych naszego kraju. To z kolei skłoni rząd, aby rozpocząć kolejne programy dotacyjne, co spowoduje jeszcze większe zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w naszych domach.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ