fbpx

Mój Prąd 5.0 w kwietniu! Czego możemy spodziewać się po nowej edycji programu?

Rządowy program wsparcia Mój Prąd wyraźnie przyczynił się do popularyzacji fotowoltaiki w Polsce. Nabór do czwartej edycji zamknięto przed planowanym terminem z powodu wyczerpania budżetu. Jednak to nie koniec! Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Moskwy nowa odsłona programu ma ruszyć już w kwietniu 2023 roku! Co się zmieni? Na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

Tego wczesnej nie było – dopłaty do pomp ciepła

W pierwszych trzech edycjach programu beneficjenci mogli uzyskać wsparcie wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne. W czwartej odsłonie znacznie rozszerzono zakres rzeczowy dofinansowania. Poza instalacjami PV wsparciem objęto magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS. Nowy zakres pomocy miał zachęcić Polaków do inwestycji w rozwiązania służące do magazynowania wyprodukowanego prądu. To natomiast miało przełożyć się na zwiększenie autokonsumpcji energii wytwarzanej w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.

Mój Prąd 5.0 ma jeszcze bardziej odpowiadać potrzebom współczesnej gospodarki. Dziś, w dobie kryzysu energetycznego i problemów z infrastrukturą sieciową, w cenie są rozwiązania gwarantujące polskim domostwom samowystarczalność energetyczną. Zaliczymy do nich pompy ciepła i kolektory słoneczne – i to właśnie o nie zostanie rozszerzony zakres przedmiotowy nowej edycji programu.

Szczególnie interesująco prezentują się dopłaty do zakupu i montażu pomp ciepła. Według zapowiedzi wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pawła Mirowskiego dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła ma być takie samo jak dofinansowanie w programie Czyste Powietrze – ma wynieść od 4,4 tys. zł w przypadku pompy powietrze-powietrze do nawet 28 tys. zł dla gruntowej pompy ciepła. Istotną różnicą są warunki przyznawania świadczenia. W przeciwieństwie do programu Czyste Powietrze Mój Prąd 5.0 będzie obejmować również wymianę kotła gazowego na pompę ciepła.

A co z kolektorami słonecznymi? Według zapowiedzi maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 3,5 tys. zł.

Sprawdź również: DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W MAGAZYN ENERGII?

Mój Prąd 5.0 – ok. 60 tys. zł wsparcia

Po grudniowych zmianach w dofinansowaniach w czwartej edycji programu beneficjenci, decydujący się na kilka rozwiązań termomodernizacyjnych, mogli liczyć nawet na 31 tys. zł dotacji. Rozszerzenie zakresu przedmiotowego w Mój Prąd 5.0 jeszcze bardziej zwiększa maksymalną kwotę wsparcia. Według zapowiedzi dopłata wyniesie ok. 60 tys. zł, z czego:

  • do 28 tys. zł na pompę ciepła,
  • do 3,5 tys. zł na kolektor słoneczny,
  • do 6 tys. zł (do 7 tys. zł z innymi urządzeniami) na fotowoltaikę,
  • do 16 tys. zł na magazyn energii,
  • do 5 tys. zł na magazyn ciepła,
  • do 3 tys. zł na system HEMS/EMS.

Mój Prąd 5.0 – co jeszcze wiadomo?

Na Mój Prąd 5.0 nie będziemy musieli długo czekać. Nabór do nowej edycji ma ruszyć już w drugiej połowie kwietnia. Podobnie jak w poprzednich odsłonach w programie nie będą obowiązywały kryteria dochodowe. Ponadto zostanie zachowany ten sam okres kwalifikowalności, czyli 1.02.2020 r. Z dofinansowania skorzystają osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby i rozliczające się w systemie net-billing. Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że nabór będzie ciągły. Nowa odsłona programu to rozwiązanie dla tych, którym nie udało się skorzystać z rządowego wsparcia we wcześniejszych edycjach.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »