fbpx

Najlepsze kotły elektryczne ranking 2021 – TOP 10 kotłów elektrycznych

Najlepsze kotły elektryczne ranking 2021 – TOP 10 kotłów elektrycznych

Kotły elektryczne są wygodnym rozwiązaniem do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wbrew powszechnej opinii, ogrzewanie elektryczne wcale nie jest drogie. Udowodniliśmy to już w naszych poprzednich artykułach, do których przeczytania serdecznie zapraszamy. W niniejszym artykule chcemy przedstawić przygotowany przez nas ranking najlepszych kotłów elektrycznych 2021 roku. 

Zobacz również: Kocioł elektryczny – najważniejsze informacje

Kotły elektryczne – budowa i zalety

Kotły elektryczne są rozwiązaniem bardzo wygodnym i w pełni zautomatyzowanym. Idealnie sprawdzą się u osób, które nie chcą poświęcać dużej ilości czasu na domowe obowiązki. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w automatykę, która zdecydowanie ułatwia życie. Mowa tu między innymi o automatyce pokojowej i pogodowej. Więcej o działaniu i budowie kotła elektrycznego znajdziesz w naszej zakładce TECHNOLOGIE. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi doradcami – wystarczy tylko, że zostawisz swój numer w formularzu kontaktowym poniżej.

Korzyści płynące z korzystania z kotłów elektrycznych

Kocioł elektryczny zakup – na co zwrócić uwagę?

Decyzja co do wyboru odpowiedniego rodzaju ogrzewania powinna być bardzo dobrze przemyślana. Podobna zasada dotyczy samego zakupu najlepszego kotła elektrycznego. Na rynku dostępne są setki różnego rodzaju urządzeń. Producenci walczą o zainteresowanie klienta oferując coraz to lepsze parametry i wręczając wieloletnie gwarancje. Dla osoby niedoświadczonej wybór odpowiedniego kotła elektrycznego może okazać się trudny. Dlatego oprócz samego zestawienia najlepszych kotłów 2021 roku, przygotowaliśmy także krótką listę parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Oto one:

  • Moc kotła elektrycznego

A dokładniej zakres mocy. Kotły elektryczne nowej generacji potrafią dostosować moc do panujących warunków. Kocioł posiada kilka grzałek i w zależności od potrzeby włącza ich odpowiednią ilość. Samoczynne zmienianie się mocy jest możliwe dzięki automatyce pogodowej i automatyce pokojowej. To, że na rynku dostępne są kotły elektryczne, które pracują same nie oznacza, że można pójść do sklepu, wybrać jeden z nich i cieszyć się z nowego rozwiązania. Dobranie kotła powinno odbywać się na takiej samej zasadzie co dobór innych źródeł ciepła. Pierwszym krokiem powinno być obliczenie zapotrzebowania na ciepło i ewentualne docieplenie przegród budowlanych (jeżeli zajdzie taka potrzeba). Dopiero po właściwym upewnieniu się co do wymaganych parametrów kotła elektrycznego, można przejść do wyboru odpowiedniego rozwiązania.

  • Kocioł elektryczny – producent 

Nie mamy tu na myśli ślepego podążania za jedną konkretną marką. Przy zakupie kotła elektrycznego warto upewnić się, czy producent, od którego chcemy go kupić posiada swój oddział w Polsce. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności podczas składania reklamacji lub w razie potrzeby oddania kotła do serwisu. Kupując kocioł elektryczny poza granicami naszego kraju wyraża się jednocześnie zgodę na przyjęcie zasad reklamacji kraju, z którego sprzęt pochodzi. Aby zapobiec nieprzyjemnościom, warto wcześniej dokładnie sprawdzić firmę, której sprzęt nas interesuje. Zakup u znanego producenta często skutkuje również dłuższą gwarancją. Dzieje się tak za sprawą tego, że znane marki chcą przekonać klienta do niezawodności swoich sprzętów. Podczas zakupów na pewno warto to wykorzystać.

  • Stopień skomplikowania obsługi

Kotły elektryczne nie wymagają dostarczania do nich żadnego rodzaju paliwa ani przyłączania do sieci (np. gazowej). Wszystko odbywa się z wykorzystaniem energii elektrycznej, co za tym idzie, rozwiązanie jest niemal bezobsługowe. Niemal, ponieważ aby działało poprawnie trzeba je odpowiednio zaprogramować pod indywidualne potrzeby. Robi się to za pomocą sterownika. To właśnie on odgrywa kluczową rolę jeżeli chodzi o aspekt obsługi. Dobrze jest wybrać urządzenie z jak najbardziej intuicyjnym i prostym sterownikiem, który nie będzie wymagał długich godzin nauki jego obsługi. 

  • Wydajność kotła elektrycznego i inne parametry

Szukając kotła elektrycznego do centralnego ogrzewania każdy rozgląda się za tak zwanym ‘rozwiązaniem idealnym’. Najlepszym urządzeniem, które będzie idealne pod względem każdego jednego parametru. Niestety, chcemy w tym miejscu sprowadzić niektórych na ziemię i przekazać ważną informację – nie ma idealnego kotła elektrycznego. W poszukiwaniach dobrego urządzenia kluczowe jest skupienie się na jego najważniejszych parametrach. Cała reszta to tylko dodatki, które owszem ułatwiają życie, ale nie zawsze są konieczne. 

  • Rodzaj kotła elektycznego

Podobnie jak w innego rodzaju rozwiązaniach służących do ogrzewania domu, tak samo i w przypadku kotłów elektrycznych, wyróżniamy ich dwa rodzaje. Kotły jednofunkcyjne, które wykorzystywane są do ogrzewania oraz kotły dwufunkcyjne, które dodatkowo podgrzewają ciepłą wodę użytkową. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła elektrycznego?

Ranking TOP 10 KOTŁÓW ELEKTRYCZNYCH – kryteria

Realizując dany zakup, każdy będzie miał inne priorytety. Podczas przygotowywania naszego rankingu znaleźliśmy kilka punktów odniesienia, według których dokonywaliśmy reaserchu. To samo polecamy zrobić każdemu, przed którym stoi takie samo zadanie. Oczywiście pozwalamy posiłkować się kryteriami, zgodnie z którymi my poszukiwaliśmy jak najlepszego rozwiązania. 

  • Kocioł elektryczny – cena

Dla wielu najważniejszy wskaźnik całej inwestycji. Nie warto jednak ślepo patrzeć wyłącznie na ten parametr. Najważniejszy jest stosunek ceny do jakości urządzenia i tego, co nam oferuje. Oczywiście, rozwiązanie jakim jest kocioł elektryczny samo w sobie nie należy do najtańszych. Nie oznacza to tym samym, że trzeba wszędzie ciąć koszty. Kluczem do podjęcia właściwej decyzji jest odnalezienie balansu pomiędzy ceną, a tym, co oferuje producent urządzenia.

  • Kocioł elektryczny – Opinie użytkowników

Producent zawsze będzie zachwalał swoje produkty. Najbardziej pomocną opinią będą zawsze wypowiedzi osób, które miały już styczność z danym rozwiązaniem. To właśnie oni wyłapują z czasem ewentualne mankamenty i wady urządzenia oraz są w stanie przekazać cenne rady w kwestii obsługi. W poszukiwaniu opinii użytkowników kotłów elektrycznych, które znalazły się w naszym rankingu, przeczesaliśmy połowę Internetu. Sprawdziliśmy sekcje komentarzy w sklepach, grupy Facebookowe oraz dedykowane fora tematyczne. 

  • Kocioł elektryczny – Gwarancja producenta

W ostatnich latach producenci starając się zachęcać do zakupu ich produktów zaczęli robić to za pośrednictwem przedłużonej gwarancji. Efektem tego są nawet dziesięcioletnie gwarancje! Często spotykane są również opcje w których poszczególne elementy wchodzące w skład kotła objęte są indywidualną gwarancją. Taki zabieg pozwala zdobyć zaufanie klienta oraz są wyrazem pełnej pewności co do jakości produkowanych urządzeń. 

  • Najważniejsze parametry

Mówiąc o parametrach, najczęściej pojawiają się myśli o zakresie mocy oraz wydajności kotła. Nie są to jednak jedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. W swoim rankingu przyjrzeliśmy się stopniu skomplikowania obsługi kotła elektrycznego, sprawdziliśmy nominalną moc cieplną oraz jego rodzaj. 

RANKING KOTŁÓW ELEKTRYCZNCYH 2021

Miejsce 10

Producent: Elterm

Dziesiąte miejsce w naszym rankingu zajmuje kocioł elektryczny Elterm Major. Jest to urządzenie elektryczno – wodne wyposażone w szereg udogodnień, które usprawnia jego pracę. W automatyce urządzenia znaleźć można sterowanie podłogowe, pokojowe oraz pogodowe, a także specjalne systemy zabezpieczające pracę pompy i procesor. Kocioł Elterm Major może pracować jako samodzielne rozwiązanie lub rozwiązanie uzupełniające. Nie potrzebuje podpięcia do komina, dlatego jego montaż jest niebywale łatwy i szybki. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj

Kocioł elektryczny Elterm Major

Parametry urządzenia:

Cena: około 3 000 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,5%

Gwarancja producenta: 5 lat

 

Miejsce 9

Producent: KOSPEL

Kolejnym kotłem elektrycznym w naszym rankingu jest kocioł KOSPEL EKCO LN3. To idealne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy szukają niezależnego źródła ciepła, jak i czegoś uzupełniającego. Piec wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, takich jak: system ochrony przed zamarzaniem i przegrzaniem. Posiada odpowiednio zaprogramowany termostat blokujący zatrzymuje pracę kotła w sytuacjach awaryjnych. KOSPEL ECKO to urządzenie kompaktowe i sprawdzi się doskonale dla niewielkich powierzchni. Jego konstrukcja nie wymaga skomplikowanego montażu i podłączania do komina. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny KOSPEL EKCO LN3

Parametry urządzenia:

Cena: około 3 300 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,4%

Gwarancja producenta: 1 rok

 

Miejsce 8

Producent: Vaillant

Marki Vaillant nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Przodownik na rynku nie tylko kotłów elektrycznych, a także pomp ciepła. Firma pojawiła się już niejednokrotnie w naszych poprzednich zestawieniach dotyczących innych technologii. Kocioł elektryczny eloBLOCK VE 12 charakteryzuje się szczególną wytrzymałością i jakością. Skonstruowany został  z komponentów najwyższej jakości. Podobnie jak poprzednie urządzenia w naszym rankingu, piec wyposażony jest w specjale systemy bezpieczeństwa i automatykę ułatwiającą pracę z nim. Kocioł może pracować w trybie zimowym lub letnim. Nie sprawia problemów w obsłudze – jego sterownik jest przejrzysty i czytelny nawet dla osób, którym nie do końca po drodze z nowinkami technologicznymi. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Vaillant eloBLOCK VE 12

Parametry urządzenia:

Cena: 3 200 złotych

Dostępny zakres mocy: 6 – 28 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,4%

Gwarancja producenta: 2 lata

 

Miejsce 7

Producent: Buderus

Kocioł elektryczny Buderus Logamax E-213-10 oprócz tego, że posiada idealnie dopasowane komponenty i sprawny system ochrony przed ewentualnymi awariami, nie pobiera dużej ilości energii elektrycznej. Oprócz wysokiej wydajności, kocioł może poszczycić się ciekawym, nowoczesnym designem. Niewielkie rozmiary kotła pozwolą na zamontowanie go w niemal każdym miejscu. Proces montażu ułatwia również fakt braku konieczności podpinania go do komina. Buderus Logamax E-213-10 wyposażony jest w pompę cyrkulacyjną, specjalny czujnik ciśnienia oraz zawór bezpieczeństwa. Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i spokój. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Buderus Logamax E-213-10

Parametry urządzenia:

Cena: około 3 800 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 18 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 95%

Gwarancja producenta: 5 lat

 

Miejsce 6

Producent: Elterm

Przedsiębiorstwo Elterm zdecydowanie góruje  nad innymi w zakresie kotłów elektrycznych. W naszym rankingu kocioł tej marki pojawia się ponownie i od razu zapewniamy, że jeszcze tu zagości. Kocioł elektryczny Pułkownik przystosowany jest do pracy jako samodzielne źródło ciepła, ale sprawdzi się także jako rozwiązanie uzupełniające. Pułkownik cieszy się swoją popularnością szczególnie przy instalacjach ogrzewania podłogowego. Wyposażony jest w szereg zabezpieczeń zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom oraz automatykę, która sprawia, że kocioł nie wymaga poświęcenia mu dużej ilości czasu. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Elterm Pułkownik

Parametry urządzenia: 

Cena: około 3 200 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 15 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,5%

Gwarancja producenta: 5 lat

 

Miejsce 5

Producent: Kospel

Na półmetku  naszego rankingu znalazł się kocioł elektryczny marki Kospel. Marka ponownie pojawia się w naszym zestawieniu, ponieważ podobnie do firmy Eltern jest najpopularniejszym producentem kotłów elektrycznych na polskim rynku. Kocioł EKCO MN3 jest technologicznym krokiem do przodu, dzięki możliwości ustawiania poszczególnych parametrów ogrzewania przy użyciu smartfona. Wystarczy jedynie stabilne połączenie z domową siecią Wi-Fi, aby móc cieszyć się z możliwości jakie daje  to urządzenie. Oprócz niebywale wygodnej obsługi, kocioł charakteryzuje się wysoką energooszczędnością. Wyposażony jest w funkcję gromadzenia ciepła podczas niskich taryf energetycznych. EKCO MN3 posiada dopracowany czujnik temperatury, który kontroluje pracę całej instalacji. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi nowinki technologiczne i sprzęty o najwyższej jakości. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Kospel EKCO MN3

Parametry urządzenia:

Cena: około 3 200 złotych 

Dostępny zakres mocy: 4 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,4%

Gwarancja producenta: 2 lata

 

Miejsce 4

Producent: Viessman

Na naszej liście nie mogło zabraknąć tego producenta. Miejsce czwarte w naszym zestawieniu najlepszych kotłów elektrycznych należy do urządzenia Vitotron 100 typ VMN3. Kocioł elektryczny Viessmann Vitotron 100 typ VMN3 automatycznie dopasowuje temperaturę ogrzewania, dzięki sprawnym czujnikom pogodowym i pokojowym. Pompa obiegowa skutecznie wymusza obieg wody w całej instalacji. Rozwiązanie idealnie nada się do współpracy z instalacją fotowoltaczną, dzięki czemu istnieje spora szansa na obniżenie rachunków za prąd do minimum. Kocioł jest łatwy w montażu i podobnie jak jego poprzednik z miejsca piątego ma możliwość akumulowania ciepła w czasie najniższej taryfy energetycznej. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Viessmann Vitotron 100 typ VMN3

Parametry urządzenia:

Cena: około 4 700 złotych

Dostępny zakres mocy: 12 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,4%

Gwarancja producenta: 2 lata

 

Miejsce 3

Producent: Elterm

Pierwsze miejsce na podium naszego rankingu należy do firmy Elterm, zdecydowanego mistrza wśród kotłów elektrycznych. Kocioł elektryczny Elterm Rotmistrz to urządzenie ze starannie dobranymi komponentami od renomowanych i znanych marek. Urządzenie charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, podobnie jak inne modele tej marki. Idealnie sprawdzi się jako samodzielne rozwiązanie, jak i rozwiązanie dodatkowe. Jest przystosowane do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Kocioł Eltern Rotmistrz wyposażony jest w systemy monitorujące jego pracę, między innymi system Watch Dog, który odpowiada za nadzorowanie głównego procesora. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

 

Kocioł elektryczny Elterm Rotmistrz

Parametry urządzenia:

Cena: około 2 600 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,5%

Gwarancja producenta: 5 lat

 

Miejsce 2

Producent: Kospel

Przedostatnie miejsce w naszym rankingu należy do kotła elektrycznego Kospel EKD M3. To dwufunkcyjny kocioł, który podobnie jak jego poprzednik, może być sterowany przy użyciu komórki. Daje możliwość zaprogramowania temperatury w pomieszczeniach w cyklu dobowym oraz tygodniowym. Wyposażony jest w sterownik pogodowy. Jak każdy  kocioł wyższej klasy, gromadzi on ciepło w czasie najtańszej taryfy za energię elektryczną. Wszystkie te udogodnienia zostały umieszczone w kompaktowym urządzeniu, którego montaż zajmuje zaledwie kilka chwil. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Kospel EKD M3

Parametry urządzenia:

Cena: około 8 000 złotych

Dostępny zakres mocy: 4 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,4%

Gwarancja producenta: 2 lata

 

Miejsce 1

Producent: Elterm

Po raz czwarty w naszym rankingu, zajmując jego pierwsze miejsce. Przedsiębiorstwo Elterm zdecydowanie jest przodownikiem wśród producentów kotłów elektrycznych i nie ma sobie równych. Kocioł elektryczny Elterm Chorąży to urządzenie najwyższej klasy. Współpracuje z każdym źródłem ciepła, sprawdzi się idealnie także jako samodzielne rozwiązanie. Wysoka sprawność i energooszczędność pozwala czerpać jak najwięcej, przy jak najniższym wkładzie finansowym. Może być sterowany przy użyciu smartfona. Produkt posiada nieulotną pamięć programów, system ochrony przed przegrzaniem i zamarznięciem, system nadzorujący procesor i pracę grzałek oraz system zabezpieczający pompę obiegową. Montaż kotła jest prosty i nieskomplikowany, a urządzenie samo w sobie nie zajmuje dużej powierzchni. Chorąży to król wśród kotłów elektrycznych. Aby dowiedzieć się więcej o danych technicznych i możliwościach tego kotła elektrycznego, kliknij tutaj.

Kocioł elektryczny Elterm Chorąży

Parametry urządzenia:

Cena: około 4 400 złotych

Dostępny zakres mocy: 12 – 24 kW (230 – 400 V)

Sprawność: 99,5%

Gwarancja producenta: 5 lat

 

Jak widać, w naszym rankingu królowały dwie marki: Eltern i Kospel. Nie bez powodu uznawane są za najlepsze na rynku. Ceny kotłów elektrycznych w naszym rankingu zostały podane mono orientacyjnie – finalna cena zależy od dobranej mocy, dobrania dodatkowych modułów (jak na przykład wspomnianego sterowania za pomocą smatrfona podłączonego do Internetu) oraz rodzaju (jednofunkcyjny, dwufunkcyjny). Wszystkie kotły charakteryzowały się podobną sprawnością, część z nich jednak wyróżniała się standardowym okresem gwarancji producenta. Aby prościej było porównać ze sobą wszystkie wymienione urządzenia, nasz ranking przygotowaliśmy także w formie tabeli:

MiejsceProducentModel kotłaCena [zł]Dostępny zakres mocy [kW]Sprawność [%]Gwarancja producenta [lata]
1EltermChorąży4 40012 – 2499,55
2KOSPELEKD M33 6004 – 2499,42
3EltermRotmistrz2 6004 – 2499,55
4ViessmannVitotron 100 typ VMN34 70012 – 2499,42
5KOSPELEKCO MN33 2004 – 2499,42
6EltermPułkownik3 2004 – 1599,55
7BuderusLogamax E-213-103 8004 – 18955
8VaillanteloBLOCK VE 123 2006 – 2899,42
9KOSPELEKCO LN33 3004 – 2499,41
10EltermMajor3 0004 – 2499,55

 

 

 

Tabela Najlepsze kotły elektryczne. Ranking kotłów elektrycznych 2021 roku.

 

Jak sprawić, by inwestycja w kocioł elektryczny była jeszcze bardziej opłacalna?

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że kocioł elektryczny do swojej praccy wykorzystuje… prąd. Aby rozwiązanie mogło przynosić jeszcze większe oszczędności, warto połączyć je razem z fotowoltaiką. Dzięki takiemu połączeniu nieruchomość stanie się nowocześniejsza i bardziej przyjazna środowisku, ponieważ będzie wykorzystywała prąd, który powstał z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Zasilanie kotła elektrycznego przy użyciu fotowoltaiki gwarantuje dużo mniejsze rachunki i gwarancję spokoju na przyszłe lata. Właścicielom paneli fotowoltaicznych nie grożą ciągłe podwyżki prądu.

 

Szczerze liczymy na to, że przygotowany przez nas ranking najlepszych kotłów elektrycznych 2021 roku pomógł nieco w procesie decyzyjnym. Zakup nowego źródła ciepła wiąże się często z niemałym wydatkiem, dlatego zalecamy szukać najlepszych rozwiązań i dofinansowań. Dla każdego, kto jest zainteresowany uzyskaniem dofinansowania na zakup i montaż kotła elektrycznego, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Wystarczy zostawić swój numer w formularzu kontaktowym poniżej. Całą resztą zajmiemy się sami. Energetyczny Projekt oferuje także usługi kompleksowej termomodernizacji: docieplimy Twój dom, zamontujemy nowe źródło ciepła oraz pomożemy w obsłudze programów oferujących wsparcie finansowe! Z nami inwestycja jest niebywale prosta!

 

Więcej informacji o kotłach elektrycznych znajdziesz tutaj:

Kotły elektryczne

Kotły elektryczne – najważniejsze informacje

Kocioł elektryczny (Kraków, woj.małopolskie)

Kocioł elektryczny z fotowoltaiką – sposób na oszczędne ogrzewanie domu.

Kocioł elektryczny czy kocioł na pellet?

 

Skontaktuj się z nami, aby poznać nowe możliwości, jakie idą w parze z korzystania z kotłów elektrycznych! Wykonaj kompleksową termomodernizację swojego domu z Energetycznym Projektem!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ