Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, musimy spełnić szereg wymogów. Sprawdź, jakie normy kotłów do programu Czyste Powietrze są wymagane.
Czym jest program Czyste Powietrze?
Program Czyste Powietrze to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw w Polsce, która na celu ma walkę ze smogiem poprzez poprawę jakości powietrze. Zachęca on do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które emitują znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery.
Jednym z warunków dofinansowania jest określony dochód, który kwalifikuje nas na dostanie się na konkretny poziom dotacji. Aktualnie program wyodrębnia trzy poziomy:
- podstawowy,
- podwyższony,
- najwyższy.
Aby uzyskać dofinansowanie należy spełnić określone normy kotłów i wymagania, zwłaszcza dotyczące zainstalowanego kotła. Polska ma jeden z najgorszych wskaźników jakości powietrza w Europie. Normy narzucone przez program Czyste Powietrze mają na celu ograniczenie tych emisji, ale także obniżenie kosztów ogrzewania.
Jakie normy kotłów kwalifikują się do programu?
Aby móc ubiegać się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze na wymianę naszego starego kotła, instalowane urządzenie musi spełniać restrykcyjne normy emisyjności. Kotły muszą posiadać certyfikat Ecodesign, czyli dyrektywę wprowadzoną przez Parlament Europejski. Określa ona sprawność działania urządzenia, ale także maksymalny poziom emisji zanieczyszczeń, które może wytwarzać nasz kocioł.
Kotły muszą także spełniać wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, co oznacza, że muszą się charakteryzować najwyższym poziomem efektywności i najniższym poziomem emisji szkodliwych substancji.
Emisja cząstek stałych, czyli pyłów musi charakteryzować się niską emisją, zwykle poniżej 20 mg/m3. Emisja tlenków azotu (NOx) nie może przekroczyć 56 mg/kWh dla kotłów gazowych. Sprawność energetyczna nie może być mniejsza niż 90%.
Lista ZUM
Od 14 czerwca 2024 roku warunki dotacji w Czystem Powietrzu zostały uzupełnione o listę ZUM. To lista zielonych urządzeń i materiałów, która ma pomóc w wyborze produktów kwalifikujących się do dofinansowania.
Jeśli nasz stary kocioł chcemy zastąpić pompą ciepła, kotłem zgazowujących drewno lub kotłem na pellet – konkretny model musi znajdować się na tej liście. W przypadku jego braku, dotacja nam się nie należy.
Kotły, które zastąpią Twojego kopciucha
Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, musimy wymienić naszego “kopciucha” na jedno z urządzeń wymienionych poniżej (pamiętając, aby spełniały normy kotłów):
- pompa ciepła powietrze/woda;
- pompa ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej);
- pompa ciepła powietrze/powietrze;
- gruntowa pompa ciepła (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej);
- kocioł gazowy kondensacyjny;
- kocioł olejowy kondensacyjny;
- kocioł zgazowujący drewno;
- kocioł zgazowujący drewno (podwyższony standard);
- kocioł na pellet drzewny;
- kocioł na pellet drzewny (podwyższony standard);
- ogrzewanie elektryczne.