Odnawialne źródła energii bardzo często kojarzą się jedynie ze słońcem, wiatrem i wodą. Wielu zapomina, że do zielonej energii zalicza się dużo więcej. Cały zespół naszej firmy ma postawiony jasno określony cel: zachęcić jak najszerszą grupę osób do inwestycji w OZE. W naszym artykule chcemy powiedzieć nieco więcej o odnawialnych źródłach energii: przedstawić ich rodzaje i sprawdzić, jak ich wykorzystanie zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat.
Zobacz również: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.
Czym są odnawialne źródła energii?
OZE, jak sama nazwa wskazuje to taki rodzaj energii, który odnawia się w relatywnie krótkim czasie. Tego rodzaju paliwa są nieskończone, a co za tym idzie – ich cena nie powinna wzrosnąć, ponieważ nie grozi nam ich brak. Odnawialne źródła energii są całkowitym przeciwieństwem paliw stałych wykorzystywanych do produkcji prądu. Powszechnie stosowanym paliwem do produkcji energii elektrycznej w Polsce stał się węgiel kamienny i węgiel brunatny.
Z czasem zasoby węgla znacznie się kurczą, czego wynikiem jest coraz trudniejsze jego wydobycie. Im trudniejsze wydobycie danego paliwa, tym droższa jest energia z niego wyprodukowana. Jest to bezpośrednią przyczyną dynamicznie rosnących cen prądu. Dlatego właśnie stosowanie odnawialnych źródeł energii jest tak ważne. Część elektrowni wychodzi temu naprzeciw i stosuje do produkcji prądu biomasę. Wśród tych elektrowni znajduje się m.in. Elektrownia Opole, Elektrownia Połaniec, Elektrownia Turów oraz Elektrownia Konin.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku?
Odnawialne źródła energii – rodzaje
Rodzaje odnawialnych źródeł energii
Tak jak wcześniej wspominaliśmy: OZE to coś więcej niż słońce, woda i wiatr. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się:
- Biopaliwa stałe – są to produkty powstałe z przetwórstwa biomasy. Zaliczane są do nich słomę w postaci kostek i brykietów, pellet, drewno, odpady roślinne, pozostałości produkcji rolniczej, leśnej.
- Energia wiatru – pozyskiwana poprzez dobrze wszystkim znane elektrownie wiatrowe.
- Biopaliwa ciekłe – ciekłe produkty powstałe z przetwórstwa biomasy. Nazywane również biobenzynami. Otrzymywane są dzięki fermentacji lub estryfikacji węglowodanów i olejów roślinnych.
- Biogaz – to mieszanina gazów, która jest produktem beztlenowej fermentacji odchodów i osadów ściekowych. Biogazy powstają także w wyniku zagazowania biomasy.
- Pompy ciepła – urządzenie wykorzystujące do produkcji ciepła otaczające je powietrze.
- Energia wody – pozyskiwana przez elektrownie wodne.
- Odnawialne odpady komunalne – wyselekcjonowane i posegregowane odpady z gospodarstw domowych.
- Energia słoneczna – pozyskiwana przez panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.
- Energia geotermalna – jest pozyskiwana ze wszystkiego, co pod ziemią. Do energii geotermalnej zalicza się skały, wodę oraz sam grunt.
Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?
Wykorzystanie OZE w 2010, a teraz
Zaledwie dziesięć lat temu udział odnawialnych był bardzo niewielki. Stanowił on bowiem 10,2% ogólnej ilości wyprodukowanej energii w Polsce. W 2018 roku ten wynik był nieco wyższy i miał wartość 16%. To w dalszym ciągu nie jest wiele, jednak dobrze widzieć stale rosnącą liczbę.
Wśród wszystkich źródeł odnawialnych, największym przyrostem zainteresowania cieszyła się fotowoltaika. Zapewne stało się tak za sprawą startu rządowych programów, oferujących dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Sporą zasługę w ilości wyprodukowanej energii elektrycznej ma także energia wiatru. Analizując raporty Głównego Urzędu Statystycznego nietrudno zauważyć, że przez minione lata najpopularniejszym rodzajem OZE były biopaliwa stałe, ciekłe i gazowe.
Plany co do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej są ambitne. We wrześniu 2022 roku przedstawiono Projekt Energetyczny Polski. Zakłada on zmniejszenie udziału węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej do około 56% w 2030 roku oraz 28% w 2040 roku oraz wzrost udziału zielonej energii w produkcji prądu. Ma być to 23% całkowitego zużycia energii. Szczerze liczymy, że te plany doczekają się w przyszłości swojej realizacji.
Procentowy udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2018 roku. Źródło: GUS
Pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych wg nośników w Polsce w 2018 roku. Źródło: GUS
Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?
Odnawialne źródła energii są naszą przyszłością. Wykorzystując je dbamy nie tylko o swój portfel (zabezpieczając się przed wzrostem cen), a także o zdrowie swoje i swoich bliskich. Spalanie paliw stałych często niesie ze sobą negatywne skutki w postaci szkodliwych substancji i pyłów. Trafiają one do powietrza, którym później oddychamy. W ostatni latach zanotowano znaczny wzrost zachorowań na nowotwory i mówi się, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma na to bezpośredni wpływ.