fbpx

Ogromne zmiany w programie Czyste Powietrze 2025?

15 października 2024

Szykują się ogromne zmiany w programie Czyste Powietrze 2025. Obecnie trwa walka z weryfikacją dokumentów i niedoświadczonymi wykonawcami. Co się może zmienić?

Opóźnienia w programie Czyste Powietrze, braki w dokumentacjach i niedoświadczeni, nieuczciwi wykonawcy. To było głównym celem konsultacji społecznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2024 roku. Konsultacjom przewodniczył wiceminister Krzysztof Bolesta. Co już wiemy?

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to projekt rządowy, który dopłaca do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, wymiany stolarki okiennej czy drzwiowej oraz dociepleń budynków. Dzięki temu ma się poprawić jakość powietrza w naszym kraju oraz zwiększyć efektywność energetyczną naszych domów. 

W tym momencie w programie Czyste Powietrze znajdują się trzy poziomy dofinansowania. To, na jaki poziom się, dostaniemy, zależy od naszego dochodu. Im niższy on jest, tym na większą dotację możemy liczyć. 

Wielka popularność programu uwypukliła także problemy i niedociągnięcia tego projektu. Nad nimi pochyla się w tym momencie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Spotkanie na szczycie

Zdajemy sobie sprawę, że „Czyste Powietrze” to największy w Polsce i Europie projekt, w którym państwo dopłaca obywatelom do tego, aby poprawiać jakość powietrza przez np. termomodernizację budynków. Zauważamy, że ma on pewne niedociągnięcia i dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie konsultacji. Dzisiejsze spotkanie ma służyć temu, aby przedyskutować różne kwestie dotyczące programu. Liczymy na Państwa pomoc oraz cenne uwagi i spostrzeżenia  – powiedział wiceminister Krzysztof Bolesta, rozpoczynając spotkanie. 

Samo wydarzenie skupiło się na kilku aspektach, które blokują drożność projektu. 

Jako pierwsze z nich wymieniono sztuczne zaniżanie dochodu. Zdarzały i zdarzają się sytuację, w których właściciele budynków dopisywali do gospodarstwa domowego kolejnych członków rodziny, by obniżyć dochód przypadający na jednego z nich. W ten sposób przyszły beneficjent mógł starać się o wyższe dofinansowanie do termomodernizacji. Na spotkaniu zainicjowano pomysł o konieczności włączenia GOPS’u i MOPS’u do przyznawania 100% dofinansowania, ale także uwzględniania samego stanu technicznego budynku. 

Zwrócono także uwagę na nieuczciwych pełnomocników i firmy, które zalały rynek termomodernizacji. O tym, czy powinna powstać lista certyfikowanych wykonawców pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie, które pomoże naprawić i “odkorkować” fundusz. Na spotkaniu także poruszono tę kwestię, oraz możliwość wprowadzenia dodatkowych szkoleń. 

W trakcie wydarzenia rozważano wprowadzenie oceny energetycznej samego budynku jeszcze przed rozpoczęciem prac, ale także wymóg osiągnięcia konkretnej oceny, by móc rozpocząć termomodernizacje. Stanowiłoby to dodatkowy próg wejścia – nie tylko dochody liczyłyby się do uzyskania dofinansowania. Sugerowano, by odejść od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej budynków. 

Termomodernizacja miałaby być obowiązkiem przy najwyższym poziomie dofinansowania w programie Czyste Powietrze 2025.

Koniec spotkania zaowocował dyskusją na temat zaostrzenia wymagań technicznych dla urządzeń i materiałów znajdujących się na liście ZUM

Cykl spotkań kontynuowany

W najbliższych miesiącach rozstrzygnie się przyszłość programu Czyste Powietrze. Na tę chwilę można spodziewać się ogromnych zmian, które dotkną wykonawców, ale mogą mieć także wpływ na potencjalnych beneficjentów. 

Zmiany, które sugerowano na pierwszym spotkaniu mają na celu zwiększyć efektywność działania programu Czyste Powietrze 2025, aby uniknąć kilkumiesięcznych opóźnień w rozpatrywaniu wniosków oraz nie pozwolić nieuczciwym wykonawcom na “zakorkowania” funduszu źle złożonymi dokumentami.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ