fbpx

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zalety i wady

30 sierpnia 2024

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest kojarzone jako komfort i wybór dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Jak jest naprawdę?

Wyobraź sobie, że wstajesz w nocy, zimą, do łazienki i zapominasz ubrać klapki na stopy. Przechodzisz zimnym korytarzem boso, ale nie czujesz, by podłoga sprawiała Ci kłopot. Jest ciepła, komfortowa, a Ty po powrocie do łóżka nie trzęsiesz się z zimna. Ogrzewanie podłogowe elektryczne do niedawna było kojarzone jako coś ekstra do naszego domu. Wyraz burżuazji i czegoś, co nie jest potrzebne. Tak już nie jest, bo podłogówka stała się na tyle popularna, że odmieniła ten trend i teraz ciężko sobie wyobrazić postawienie nowego domu bez założenia ogrzewania podłogowego. 

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa, główne rodzaje: wodne oraz elektryczne. Dzisiaj skupimy się na tym drugim rozwiązaniu, przez wielu mylnie uważanym za droższym w położeniu jak i użytkowaniu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - folia grzewcza

Folia grzewcza może być stosowana pod niemal każdą powierzchnię, a producenci twierdzą, że można ją również montować na ścianach i sufitach. Jej niewielka grubość, wynosząca poniżej 0,5 milimetra, umożliwia instalację w dowolnym miejscu bez obaw o podniesienie poziomu podłogi. 

Jednak jej prostokątny kształt może stanowić problem w bardziej skomplikowanych pomieszczeniach, gdzie niektóre obszary mogą pozostać nieogrzane. Dodatkowo, uszkodzenie folii wiąże się z koniecznością wymiany całej rolki, co jest istotną wadą.

Folie te używane są także w systemach na podczerwień. Ciepło jest rozprowadzana równomiernie, a podłoga nagrzewa się szybko. To rozwiązanie jest jednak droższe w instalacji oraz posiada ograniczenia związane z mocą grzewczą. 

Folie grzewcze najlepiej sprawdzają się pod podłogami drewnianymi, panelami laminowanymi czy wykładzinami.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - mata grzewcza

Maty grzewcze wyróżniają się przede wszystkim elastycznością, która umożliwia dopasowanie do kształtu pomieszczenia – pozwalają one na precyzyjne rozmieszczenie kabli grzewczych, co sprawdza się nawet w trudno dostępnych narożnikach. 

W przypadku uszkodzenia maty grzewczej, istnieje możliwość naprawy samego przewodu, co eliminuje konieczność wymiany całej maty. Należy jednak pamiętać, że maty są nieco grubsze – zazwyczaj mają około 3–4 milimetrów, co może podnieść poziom podłogi po ich zamontowaniu. 

Maty grzewcze są również zdolne do osiągania wyższych temperatur niż folie.

Ze względu na swoją nieco grubszą budowę, mata jest idealnym rozwiązaniem do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których stosujemy płytki ceramiczne. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - kable grzejne

Kable grzejne, mimo, że działają tak samo jak te, które zobaczymy w matach, zasługują na osobny akapit. Przewody te są elastyczne i instalowane bezpośrednio w wylewce podłogowej, co możemy uznać za wadę jak i zaletę. 

Zaletą będzie możliwość dopasowania do różnych kształtów i pomieszczeń, wadą jednak – nieco skomplikowany montaż oraz przy założeniu, że remontujemy nasz dom i chcemy je zastosować – musimy skuć obecną wylewkę. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Zalety i wady jakie posiada ogrzewanie podłogowe elektryczne

Istotną sprawą jest stwierdzenie, że zalety przeważają nad wadami w zastosowaniu tej technologii. Możemy także porównywać podłogówkę elektryczną do wodnej, jednak tylko w niektórych przypadkach różnią się od siebie na tyle, aby powiedzieć, że jedna przeważa nad drugą.

Zalety:

  • komfort cieplny,
  • brak ruchu powietrza (brak unoszącego się kurzu),
  • łatwość montażu (w szczególności mat oraz folii grzewczych),
  • równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • estetyka (niewidoczne źródło ciepła),
  • szybkie nagrzewanie się (energooszczędność),
  • precyzyjna kontrola temperatury.

Wady:

  • nieco droższa inwestycja od tradycyjnych grzejników,
  • wymaga dobrego podejścia architektonicznego (nie warto zasłaniać podłogi meblami tam, gdzie położyliśmy podłogówkę),
  • w przypadku awarii – musimy rozebrać płytki lub panele,
  • dobrze ocieplony dom to podstawa do efektywnego działania ogrzewania podłogowego,
  • zużycie energii elektrycznej może generować wyższe rachunki za prąd,
  • podniesienie poziomu podłogi w niektórych przypadkach.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - czy warto?

Mimo kilku wad warto postawić na ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jest ono efektywne i komfortowe, a łatwość montażu przy pracach termomodernizacyjnych, może skłonić nas do całkowitego zrezygnowania z niekiedy brzydkich grzejników tradycyjnych. 

Warto zainwestować w ten system, tym bardziej, że jest on dofinansowywany z programu Czyste Powietrze. To program rządowy, który ma na celu walkę ze smogiem. Projekt wspomaga finansowo inwestycję, które polegają na usunięciu aktualnego, nieefektywnego źródła ciepła, ale także możemy otrzymać dotację na ocieplenie domu czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Energetyczny Projekt, czyli One Stop Shop, zajmie się wszystkim od A do Z. Od dobrania odpowiednich technologii, przez realizację aż po rozliczenie dofinansowania.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ