fbpx

Chcesz wybudować dom? Oto kilka praktycznych rad, na które powinieneś zwrócić uwagę. 

Chcesz wybudować dom? Oto kilka praktycznych rad, na które powinieneś zwrócić uwagę. 

Cykl życia wielu z nas bardzo często wygląda podobnie. Zaczyna się od życia w mieście (lub przeprowadzki do niego z mniejszej miejscowości), gdzie spędza się znaczną część czasu. Typowo miejskie życie nie jest rozwiązaniem dla każdego, co z resztą widać po rosnącym trendzie budowy domu na obrzeżach miasta. W naszym artykule chcemy przybliżyć proces budowy domu, ale bardziej pod kątem ekologii i oszczędności energii. Jeżeli interesujesz się tematem jak wybudować dom pasywny lub energooszczędny – ten artykuł jest miejscem, gdzie się tego dowiesz. 

 

Podejmij decyzję – dom pasywny czy energooszczędny?

Jeżeli zorganizowałeś już wszystkie inne niezbędne formalności związane z zakupem domu takie jak na przykład ewentualny kredyt, zakup działki i wszelkie niezbędne pozwolenia, możesz przystąpić do rozważań na temat tego, jaki będzie Twój nowy dom. I nie mówimy tu o kolorze jego elewacji, mówimy o instalacjach, jakie planujesz w nim zamontować i stopniu, w jakim będzie opłacalny. Do wyboru masz trzy możliwości dom tradycyjny, dom pasywny i dom energooszczędny. Poniżej przedstawiamy zasadnicze różnice między budynkami:

 

Dom tradycyjny

Z tradycją ma on tyle wspólnego, że tradycyjnie wymaga sporych nakładów pieniędzy do utrzymania go w stanie, pozwalającym swobodne funkcjonowanie z niego. Dom tradycyjny prędzej czy później będzie wymagał od jego właściciela kompleksowej termomodernizacji w postaci wymiany stolarki, docieplenia dachu i ścian zewnętrznych lub – co ostatnio jest często spotykane – wymiany obecnego źródła ciepła. Obecnie normowane jest niemal wszystko co się da. I słusznie. Nakładane restrykcje co do maksymalnego zapotrzebowania energetycznego czy klasy kotła, który zasila system centralnego ogrzewania wpływa pozytywnie na stan środowiska, w którym żyjemy i chroni nas przed wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. Obecnie, domy tradycyjne mają górną granicę zapotrzebowania energetycznego na poziomie 120 kWh/(m2∙rok). 

 

Dom pasywny 

Dom pasywny to inaczej dom samowystarczalny. Pierwszy taki dom w Polsce został wybudowany w 2004 roku w Warszawie. To właśnie wtedy wzrosło zainteresowanie tego rodzaju budownictwem. Niestety, z uwagi na ogromne braki u deweloperów, mało kto wiedział czym tak naprawdę jest dom pasywny i jak go zaprojektować i wybudować. Obecnie świadomość jest zdecydowanie wyższa, jednak inwestorzy powinni mieć się na baczności już na etapie zakupu projektu domu – jeżeli będzie on podejrzanie tani, to nie oznaka ogromnej promocji, a tego, że dom zawarty w projekcie najprawdopodobniej nie jest pasywny. W projektowaniu domów pasywnych kluczowe jest dobranie wszystkich parametrów instalacji i przegród zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym. Błędy na tym etapie mogą skutkować tym, że budynek nie będzie tak oszczędny jak zakładano, że będzie. Dom pasywny jest większą inwestycją niż dom tradycyjny, wszak zakup niezbędnych instalacji nie należy do najtańszych. Przeważającą zaletą nad domem tradycyjnym jest jednak to, że dom pasywny zwraca się po czasie. Jakie elementy są charakterystyczne dla domu pasywnego? Na pewno są to spore przeszklenia od południa. Bardzo często obok domu pasywnego usytuowana jest przydomowa elektrownia wiatrowa (wbrew temu co mówią przeciwnicy tego rodzaju technologii – turbiny wiatraków mogą być wprowadzone w ruch nawet przy niewielkim podmuchu wiatru). Naszym zdaniem, najlepszą opcją byłoby połączenie przydomowej elektrowni wiatrowej z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła (tutaj dowiesz się więcej o działaniu pomp ciepła, natomiast tutaj znajdziesz informacje o fotowoltaice).

 

Dom energooszczędny

Aby go wybudować potrzebujesz nieco mniejszej inwestycji niż w przypadku domu pasywnego. W jego przypadku również należy uważać na podejrzanie tanie projekty. Najlepiej wybrać się do sprawdzonego biura projektowego. Dom energetyczny charakteryzuje niewielka ilość okien i załamań, najczęściej stawiany jest na płycie fundamentowej. Podczas budowy nie można zapomnieć o wzmocnionej termoizolacji ścian fundamentowych i podłogi na gruncie, aby zabezpieczyć dom przed uciekaniem z niego ciepła. W celu ocieplenia przegród budowlanych wykorzystywane są przeróżne materiały, nie tylko wszystkim dobrze znany styropian. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z innymi materiałami do docieplenia domu. Ciepło z domu ucieka także poprzez nieszczelności w oknach – zakup specjalnych okien do domu energooszczędnego może okazać się większą inwestycją niż w przypadku domu tradycyjnego, jednak wszystko to odbije się i zwróci z czasem. Podczas montażu okien należy pilnować tego, by nie straciły one z czasem swojej szczelności. Technologie spotykane przy domach energooszczędnych to: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) oraz instalacja fotowoltaiczna. Dom energooszczędny, aby mógł nosić takie miano powinien spełniać odpowiednie parametry: zapotrzebowanie na energię powinno mieścić się w przedziale od 45 do 70 kWh/(m2∙rok).

 

Dom pasywny, dom energooszczędny i dom tradycyjny – koszt budowy

Tym, co najbardziej interesuje każdego inwestora w realizacji danego przedsięwzięcia jest jego cena. Dom pasywny ze wszystkich trzech wymienionych technologii jest najdroższy. Budowa domu pasywnego o powierzchni około 150 m2 to koszt rzędu nawet 730 tysięcy złotych! Dom pasywny jest 1,5 razy droższy od domu energooszczędnego i nawet 2 razy droższy od domu tradycyjnego. Dla lepszego odniesienia, dom energooszczędny o tej samej powierzchni kosztuje mniej – więcej 490 tysięcy. Dom tradycyjny o powierzchni około 150 m2 to wydatek rzędu 375 tysięcy złotych. Jak widać, różnica między domem energooszczędnym a domem tradycyjnym nie jest tak duża jak w przypadku domu pasywnego. Biorąc po uwagę fakt, że dom energooszczędny zwraca się po latach użytkowania, jest to opłacalna inwestycja

Koszty budowy domu energooszczędnego, domu pasywnego i domu tradycyjnego

 

Czego warto dopilnować podczas budowy domu

Planując budowę domu, już na etapie zakupu działki powinieneś przewidzieć kilka kwestii. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj domu się zdecydujesz, weź pod uwagę, że kiedyś możesz chcieć skorzystać z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jeżeli myślisz o zakupie gruntowej pompy ciepła, upewnij się, że Twoja działka umożliwi Ci podjęcie takiej inwestycji. Planując panele fotowoltaiczne weź pod uwagę to, czy działka nie jest zbytnio zacieniona – ma to istotny wpływ na sprawność paneli. W trakcie realizacji inwestycji może okazać się, że panele powinno się usytuować na gruncie zamiast na dachu. Upewnij się, czy na pewno będziesz miał na to miejsce – panele oprócz tego, że stoją na specjalnym stelażu często muszą mieć pod sobą przygotowane fundamenty. 

 

Kiedy można powiedzieć, że dom jest energooszczędny?

O energooszczędnym domu mówimy wtedy, gdy spełnia on określone wytyczne. Zweryfikowany pod kątem energetycznym dom posiada odpowiedni certyfikat, który poświadcza o spełnionych przez niego warunkach. Certyfikacja odbywa się w dwóch etapach:

  • Etap pierwszy: wgląd do projektu architektonicznego – na tym etapie weryfikowane jest to, czy podczas projektowania domu nie popełniono żadnych błędów obliczeniowych i odpowiednio założono wszystkie parametry. 
  • Etap drugi: pomiary w wybudowanym już budynku – sprawdzane są parametry budynku, między innymi stopień izolacji lub rzeczywiste zapotrzebowanie na energię cieplną.

Certyfikat wydawany jest przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego. Posiadanie domu z certyfikatem oznacza kwalifikację do programów z dotacjami, które pozwalają zmniejszyć koszty inwestycyjne. 

 

Dlaczego warto inwestować w dom energooszczędny lub pasywny?

Wysokość poniesionych kosztów na budowę tego rozwiązania jest wyższy, ale eksploatacja jest zdecydowanie ekonomiczniejsza w odniesieniu do tradycyjnych rozwiązań. Wszak domy energooszczędne i pasywne korzystają z tego, co jest darmowe – odnawialnych źródeł energii. Jest to budownictwo nowoczesne, nazywane też ‘’budownictwem przyszłości’’. Aby zachęcić coraz szersze grono do budowania się właśnie w taki sposób powołano szereg organizacji, które zajmuje się organizacją szkoleń i webinarów, w których można pozyskać niezbędne informacje w zakresie budowy domu energooszczędnego. W naszym rodzimym Krakowie zajmuje się tym MCBE (Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego).

 

Postaw na ekologiczny dom, który wykorzystuje potencjał Odnawialnych Źródeł Energii. Nie przepłacaj za rachunki i stań się przyjazny dla środowiska! W przypadku zainteresowania którąś z technologii wykorzystującej OZE, zapraszamy do kontaktu z nami, bardzo chętnie pomożemy.

 

 

 

Wartości na wykresie podane w tysiącach Koszt budowy domu o powierzchni około 150 m2 Energetyczny Projekt Dom pasywny dom energooszczędny dom tradycyjny 375 490 730 0 250 750 500

 

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »