Odnawialne źródła energii bardzo często kojarzą się jedynie ze słońcem, wiatrem i wodą. Wielu zapomina, że do zielonej energii zalicza się dużo więcej. Cały zespół naszej firmy ma postawiony jasno określony cel: zachęcić jak najszerszą grupę osób do inwestycji w OZE. W naszym artykule chcemy powiedzieć nieco więcej o odnawialnych źródłach energii: przedstawić ich rodzaje i sprawdzić, jak ich wykorzystanie zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat.
Zobacz również: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.
Czym są odnawialne źródła energii?
OZE, jak sama nazwa wskazuje to taki rodzaj energii, który odnawia się w relatywnie krótkim czasie. Tego rodzaju paliwa są nieskończone, a co za tym idzie – ich cena nie powinna wzrosnąć, ponieważ nie grozi nam ich brak. Odnawialne źródła energii są całkowitym przeciwieństwem paliw stałych wykorzystywanych do produkcji prądu. Powszechnie stosowanym paliwem do produkcji energii elektrycznej w Polsce stał się węgiel kamienny i węgiel brunatny.
Z czasem zasoby węgla znacznie się kurczą, czego wynikiem jest coraz trudniejsze jego wydobycie. Im trudniejsze wydobycie danego paliwa, tym droższa jest energia z niego wyprodukowana. Jest to bezpośrednią przyczyną dynamicznie rosnących cen prądu. Dlatego właśnie stosowanie odnawialnych źródeł energii jest tak ważne. Część elektrowni wychodzi temu naprzeciw i stosuje do produkcji prądu biomasę. Wśród tych elektrowni znajduje się m.in. Elektrownia Opole, Elektrownia Połaniec, Elektrownia Turów oraz Elektrownia Konin.
Zobacz również: Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku?
Odnawialne źródła energii – rodzaje
Rodzaje odnawialnych źródeł energii
Tak jak wcześniej wspominaliśmy: OZE to coś więcej niż słońce, woda i wiatr. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się:
Biopaliwa stałe – są to produkty powstałe z przetwórstwa biomasy. Zaliczane są do nich słomę w postaci kostek i brykietów, pellet, drewno, odpady roślinne, pozostałości produkcji rolniczej, leśnej.
Energia wiatru – pozyskiwana poprzez dobrze wszystkim znane elektrownie wiatrowe.
Biopaliwa ciekłe – ciekłe produkty powstałe z przetwórstwa biomasy. Nazywane również biobenzynami. Otrzymywane są dzięki fermentacji lub estryfikacji węglowodanów i olejów roślinnych.
Biogaz – to mieszanina gazów, która jest produktem beztlenowej fermentacji odchodów i osadów ściekowych. Biogazy powstają także w wyniku zagazowania biomasy.
Pompy ciepła – urządzenie wykorzystujące do produkcji ciepła otaczające je powietrze.
Energia wody – pozyskiwana przez elektrownie wodne.
Odnawialne odpady komunalne – wyselekcjonowane i posegregowane odpady z gospodarstw domowych.
Energia słoneczna – pozyskiwana przez panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.
Energia geotermalna – jest pozyskiwana ze wszystkiego, co pod ziemią. Do energii geotermalnej zalicza się skały, wodę oraz sam grunt.