Czyste Powietrze to program walki ze smogiem. Sprawdź, na jakie poziomy dofinansowania w programie Czyste Powietrze się kwalifikujesz!
Po sporych zmianach w marcu 2025 roku, program Czyste Powietrze nabiera mocnych rumieńców. Możemy skorzystać z dofinansowania, które pozwoli Ci znacząco obniżyć wydatki na ekologiczne rozwiązania. W zależności od dochodów możemy otrzymać wsparcie na różnych poziomach – im niższe dochody, tym większa dotacja. To świetna okazja, by poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie zadbać o środowisko. Maksymalne kwoty dotacji są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza dla tych, którzy “łapią się” na najwyższy poziom dofinansowania. Dzięki temu nawet osoby o ograniczonym budżecie mają szansę na wymianę starego pieca, ocieplenie domu czy modernizację instalacji grzewczej.
Program Czyste Powietrze
Projekt Czyste Powietrze ma na celu walkę ze smogiem, który nie tylko otacza wielkie miasta z pędzącymi samochodami i wielkimi kominami, ale także znajduje dla siebie miejsce w mniejszych miejscowościach, w których ciężko o wiatr, który przegoni te chmury. Problemem jest także ciągłe używanie starych kotłów bezklasowych, z których komin wypuszcza niewyobrażalne ilości niezdrowego dla naszego organizmu powietrza.
W Czystym Powietrzu Plus możemy uzyskać dofinansowanie, dzięki któremu możemy wymienić piec, ocieplić dom czy postawić na energooszczędne okna i drzwi z prefinansowaniem. Nasze realizacje pokazują, że można to zrobić bez wielkiego wkładu finansowego oraz z pozytywnym skutkiem otrzymać dotację.
Program Czyste Powietrze Plus – czym jest?
Warto podkreślić, że nazewnictwo Czyste Powietrze a Czyste Powietrze Plus to nie przypadek. Czyste Powietrze Plus to wariant, który został uruchomiony w 2022 roku i na stałe został włączony do ogólnego programu priorytetowego. Program Czyste Powietrze Plus był pewnym rozszerzeniem, ale obecnie jego kluczowe rozwiązania zostały włączone do głównego programu Czyste Powietrze, dlatego obecnie nie funkcjonuje już jako osobny program. Czyste Powietrze Plus dał możliwość uzyskania prefinansowania, czyli wypłaty części dotacji przed rozpoczęciem inwestycji.
Program działa pod nadzorem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak wnioski rozliczają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze wypłacane są ze środków funduszu modernizacyjnego. W ramach programu musimy wymienić stare źródło ciepła na paliwo stałem, na nowe, bardziej ekologiczne rozwiązanie. Od 2025 roku obowiązkowym na każdym poziomie stał się audyt energetyczny, który w sposób przejrzysty przedstawia, co należy zrobić, by podnieść świadectwo charakterystyki energetycznej. Te wystawiane jest po realizacji przedsięwzięcia i sprawdza, czy wszystkie inwestycje zostały wykonane zgodnie ze sztuką oraz czy zmniejszono zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu.
Czyste Powietrze Plus zasady ma ściśle przestrzegane przez regulamin. Aby jednak dobrze go poznać, należy poświęcić wiele godzin. My spróbujemy te zasady przedstawić Wam w taki sposób, aby zaoszczędzić ten czas, a jednocześnie jasno i klarownie przedstawić dla kogo Czyste Powietrze Plus tak naprawdę jest.

Czyste Powietrze Plus warunki
Program Czyste Powietrze Plus zasady jak i warunki ma podzielone w zależności od rodzajów wspieranych przedsięwzięć, ale także sam beneficjent czy budynek musi spełniać status.
Czyste Powietrze Plus - dla kogo?
Beneficjent
Beneficjent musi być właścicielem lub współwłaścicielem przynajmniej w 1% jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeśli właścicielem/współwłaścicielem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, dokumenty może podpisać opiekun, ale ten musi posiadać upoważnienie wydane przez sąd. Co najważniejsze, od 2025 roku, chcąc otrzymać dofinansowanie, musimy być właścicielem budynku co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku. Ma to na celu ochronę przed nieuczciwymi praktykami, w których próbowano przepisywać nieruchomość na osobę o niższych dochodach. Wyjątkiem jest spadek.
Wszystkie dokumenty są wystawione tylko na tę jedną osobę, podobnie jak faktury – te wystawione mogą być jedynie na beneficjenta lub na współmałżonka. Logicznym jest także to, że ubiegający się o dotację właściciel lub współwłaściciel nie może być jednocześnie tą firmą, która będzie wykonywała zakres prac objętych dofinansowaniem.
Współwłaściciele oraz współmałżonek muszą wyrazić zgodę pisemną na przeprowadzenie takiej modernizacji. Jeśli beneficjent posiada rozdzielność majątkową, wtedy wystarczający jest skan to potwierdzający.
Jeśli współwłaścicielem jest osoba nieżyjąca, należy przeprowadzić sprawę spadkową i dołączyć całą dokumentację. O wszystkich dokumentach, które są potrzebne do złożenia wniosku w programie Czyste Powietrze pisaliśmy tutaj.
Chcąc otrzymać dofinansowanie musimy spełniać wymogi progów dochodowych, o której piszemy niżej. W skrócie – im niższy dochód, tym wyższy poziom dotacji.
Budynek
Program Czyste Powietrze Plus 2022 czy program z 2025 przynosi ciągle powtarzające się pytanie: czy budynek musi być odebrany? Odpowiedź brzmi TAK. Budynek, w którym chcemy przeprowadzić termomodernizację i mamy otrzymać na to dotację musi być w całości odebrany.
Program Czyste Powietrze i jego regulamin jasno określa także, że nie udziela się dofinansowania na budynki wykorzystywane sezonowo lub budynki gospodarcze, w których nie mieszkamy. Jeśli jednak nasze źródło ciepła – np. piec lub pompa ciepła powietrze/powietrze, znajduje się w takim budynku, ale ogrzewa budynek lub lokal mieszkalny, dotację otrzymamy.
Dotacji na ocieplenie i stolarki okienną i drzwiową nie otrzymamy w momencie, gdy po 2013 roku otrzymaliśmy zgodę na rozbudowę. Nie skorzystamy także z programu wtedy, gdy budynek będzie w trakcie rozbudowy lub nadbudowy. Ważnym punktem jest to, że gdy chcemy skorzystać z trzeciego progu dofinansowania, musimy już mieć zamontowane źródło ciepła spełniające wymagania programu.
Poziomy są ściśle powiązane z kwotami dofinansowania, które w 2025 roku zostały zalimitowane. Oznacza to, że w każdym przypadku – ocieplenia, wymiany stolarki czy wymiany kotła – program przewidział maksymalną kwotę, którą możemy pozyskać na daną technologię.
Nie możemy pozyskać dofinansowania na budynek wielorodzinny – program jest przeznaczony dla osób będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych albo wydzielonych w nich lokali mieszkalnych, które mają założoną księgę wieczystą.
Poziomy dofinansowania w programie Czyste Powietrze
Poniżej przedstawimy Wam podział na trzy poziomy: podstawowy poziom dofinansowania, podwyższony poziom dofinansowania oraz poziom najwyższy. Te podzielone są ze względu na progi dochodowe.
Czyste Powietrze Podstawowy poziom dofinansowania
Podstawowy poziom jest dla mieszkańców, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym wypadku przewidział maksymalnie 40% dofinansowania. Projekt Czyste Powietrze poziom dofinansowania podstawowy dzieli na kilka wariantów czy możliwości.
Obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła, czyli kocioł węglowy, kocioł na biomasę, piec kaflowy, kominek, popularną “koze”, trzon kuchenny oraz zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej lub gruntowej pompy do ogrzewania domu lub do ogrzania domu i wody.
Możemy także dodatkowo wykonać kilka innych rzeczy, na które otrzymamy podstawowe dofinansowanie. W grę wchodzi zakup i montaż wentylacji mechanicznej, ocieplenia przegród budowlanych, okien drzwi zewnętrznych czy bram garażowych.
Obejmuje demontaż nieefektywnego kotła na paliwo stałe + zakup i montaż innego źródła ciepła niż te wymienione w pierwszej opcji.
Dodatkowo, podobnie jak wyżej, możemy zakupić i zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, przegrody budowlane, okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe oraz zdemontować, zakupić i zamontować nową instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody (w tym kolektorów słonecznych stanowiących część hybrydowego systemu grzewczego z nowym źródłem ciepła).
Ta opcja nie obejmuje wymiany źródła ciepła na nowe. Dotuje jednak ocieplenie ścian, zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Możemy także zakupić i zamontować rekuperacje z odzyskiem ciepła.
Czyste Powietrze Podwyższony poziom dofinansowania
Czyste Powietrze poziom podwyższony ma także konkretne zasady do spełnienia. Wsparcie z podwyższonego poziomu tym razem jest możliwe także dla gmin i odbywa się na zasadzie pożyczki jako uzupełnienie wsparcia dla mieszkańców, którzy chcą skorzystać z Czystego Powietrze.
W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania możemy liczyć na maksymalnie 70% dotacji. Przeznaczony jest dla osób, w którym miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie wynosi więcej niż 3150 zł (w przypadku gospodarstw jednoosobowych) oraz 2250 zł (w gospodarstwach wieloosobowych).
Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą – nie możemy rocznie przekroczyć czterdziestokrotności kwoty minimalnej za pracę.
Program Czyste Powietrze podwyższony poziom dofinansowania znów należy podzielić na 3 możliwości:
Obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła takich jak kocioł na paliwo stałe, biomasę, piec falowy i wolnostojący, kominek, trzon kuchenny i piec na węgiel oraz zakup i montaż nowego.
Dodatkowo możemy zakupić i zamontować rekuperacje z odzyskiem ciepła, ocieplenie budynku, okien, drzwi zewnętrznych i bram oraz demontaż i zakup nowej instalacji centralnego ogrzewania, w tym pompy ciepła na wodę.
Obejmuje demontaż nieefektywnego kotła na paliwo stałe lub inne niż wymienione w opcji numer 1.
Dodatkowo możemy zakupić i zamontować rekuperacje z odzyskiem ciepła, ocieplenie ścian, montaż okien, drzwi zewnętrznych i bram oraz demontaż i zakup nowej instalacji centralnego ogrzewania, w tym pompy ciepła na wodę (w tym kolektorów słonecznych stanowiących część hybrydowego systemu grzewczego z nowym źródłem ciepła).
Nie obejmuje wymiany obecnego kotła na nowe, lecz umożliwia zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i ocieplenie ścian.
Czyste Powietrze Najwyższy poziom dofinansowania
Dofinansowanie Czyste Powietrze Plus należy do najbardziej kompleksowych i wypłacalnych programów do poprawy komfortu naszego życia. O dotację przy najwyższym poziomie mogą ubiegać się osoby pobierające zasiłek rodzinny lub opiekuńczy. Na tym poziomie nadal gminy mogą ubiegać się o pożyczki, które uzupełnią wsparcie dla mieszkańców. W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania możemy liczyć do 100% wsparcia finansowego.
Najwyższy poziom dofinansowania jest dla osób, w którym miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie wynosi więcej niż 1800 zł (w przypadku gospodarstw jednoosobowych) oraz 1300 zł (w gospodarstwach wieloosobowych). Jest także dla tych, którzy otrzymują zasiłek stały, okresowy, rodzinny lub specjalny zasiłek opiekuńczy.
Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą – nie możemy rocznie przekroczyć dwudziestokrotności kwoty minimalnej za pracę.
Obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła, czyli kocioł węglowy, kocioł na biomase, piec kaflowy, kominek, popularną “koze”, trzon kuchenny oraz zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej lub gruntowej pompy ciepła do ogrzewania domu lub do ogrzania domu i wody.
Możemy także dodatkowo wykonać kilka innych rzeczy, na które otrzymamy podstawowe dofinansowanie. W grę wchodzi zakup i montaż wentylacji mechanicznej, ocieplenia przegród budowlanych, montaż okien drzwi zewnętrznych czy bram garażowych.
Obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe lub inne niż wymienione w opcji numer 1.
Dodatkowo możemy zakupić i zamontować rekuperacje z odzyskiem ciepła, ocieplić ściany/poddasze/strop, zamontować nowe okna, drzwi zewnętrzne i bramę oraz zdemontować i zakupić nową instalację centralnego ogrzewania, w tym pompę ciepła na wodę (w tym kolektorów słonecznych stanowiących część hybrydowego systemu grzewczego z nowym źródłem ciepła).
Nie obejmuje wymiany obecnego źródła ciepła na nowe, lecz umożliwia zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i ocieplenie ścian.

Mój prąd a Czyste Powietrze
Oprócz programu Czyste Powietrze, fundusz ciągle uruchamia nowe edycje programu Mój Prąd. Jest to program przeznaczony wspierania mikroinstalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Program Mój Prąd a Czyste Powietrze całkowicie się nie wyklucza.
Najważniejszym punktem wspólnym przy naszych rozważaniach jest to, że jeśli skorzystamy z programu Czyste Powietrze, będziemy mogli ubiegać się także o wsparcie z Mojego Prądu. Dotyczy to jednak tylko nowych instalacji – nie otrzymamy dofinansowania na istniejącą już fotowoltaikę. Nie musimy, tak jak było to w poprzednich latach, zadawać pytania “Czyste Powietrze czy Mój Prąd” – możemy skorzystać z obu.
W tym momencie trwa szósta edycja tego programu. Obligatoryjne stały się magazyny energii lub ciepła. Oznacza to, że jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania na fotowoltaike, musimy zakupić także magazyn energii lub ciepła.
Od 2025 roku w programie Czyste Powietrze nie pozyskamy dofinansowania na instalacje fotowoltaiczną.
Przedstawiliśmy Wam wszystkie poziomy dofinansowań w programie Czyste Powietrze oraz opcje, z których możemy skorzystać. Program Czyste Powietrze Plus 2022 warunki miał nieco inne do tych, które spotykamy teraz. Ciągłe aktualizacje regulaminu i wprowadzanie udoskonaleń powoduje szybsze wypłacanie dotacji beneficjentom.
Zachęcamy jednak do sprawdzenia kompendium wiedzy o programie z podziałem na interesujące kategorie. Dzięki temu oszczędzisz swój czas i łatwiej znajdziesz informacje dopasowane do Twoich potrzeb. Warto skorzystać z naszych źródeł informacji lub skonsultować się z doradcą energetycznym. Pamiętaj, że każda inwestycja w poprawę efektywności energetycznej Twojego domu to nie tylko oszczędność na rachunkach, ale także realny wpływ na poprawę jakości powietrza!
Energetyczny Projekt jest także po to, by zapewnić Ci pełne wsparcie na każdym etapie realizacji, aż do jego zakończenia. Zajmiemy się wszystkim – od początkowej analizy potrzeb po kompleksową termomodernizację budynku. Nasz zespół przeprowadzi Cię przez proces, pomagając w podjęciu decyzji o najkorzystniejszych rozwiązaniach, które pozwolą na uzyskanie najwyższego możliwego dofinansowania. Dzięki nam, cała inwestycja będzie przebiegała sprawnie i bez stresu, aż do finalizacji projektu.
FAQ
Od 2025 roku nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na fotowoltaike w tym programie. Wsparcie finansowe możemy otrzymać w programie Mój Prąd lub innych, lokalnych projektach.
Możemy pozostawić kominek w naszym domu, pod warunkiem, że są one na cele rekreacyjne. Jeśli jednak kominek jest używany jako główne źródło ciepła, wówczas może być konieczna jego wymiana na bardziej efektywne i ekologiczne urządzenie.
Prefinansowanie w programie Czyste Powietrze jest dostępne tylko dla osób ubiegających się o wyższy poziom dofinansowania, czyli poziom podwyższony i najwyższy.
Wysokość dofinansowania oblicza się na podstawie rocznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, przy czym osoby o niższych dochodach mogą liczyć na wyższe wsparcie. Jeśli mówimy o podstawowym poziomie, miesięczny dochód w przypadku kilku źródeł, sumuje się.
Pieniądze z programu Czyste Powietrze wypłacane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).