fbpx

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku?

Ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku jest podstawowym parametrem przy pracach dociepleniowych lub przy dobieraniu źródła ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło może zmienić się wraz z biegiem lat. Szczególnie widać to po nieruchomościach wybudowanych przed kilkudziesięciu laty, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe. Kilkudziesięcioletnie domy zwykle nie są ocieplone. Ciepło ucieka również poprzez okna i drzwi, więc im są one szczelniejsze, tym lepiej. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić sposób na obliczenie zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Dla lepszego zrozumienia tematu całość poprzemy liczbowym przykładem. 

Podstawowe pojęcia i przyjmowane podczas obliczeń wartości

Zanim przejdziemy do obliczeń, chcemy przedstawić nazewnictwo danych parametrów, z których korzysta się podczas obliczania zapotrzebowania na energię cieplną. 

  • Przynależność do strefy i projektowa temperatura zewnętrzna oraz temperatura pomieszczeń – informacje pobierane są z normy PN-EN 12831:2006, gdzie dokładnie wskazano obszary stref oraz wymagane temperatury obliczeniowe. 
  • Współczynnik przenikania ciepła – współczynnik określający ilość energii jaka przepłynie przed daną przegrodę (ścianę, dach, okna lub drzwi).
  • Obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła – wartość, którą podaje producent danej przegrody.

Obliczenie współczynnika przenikania ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła (U) oblicza się na podstawie wzoru: 

U=1Rsi+ΣR+Rse, Wm2×K

gdzie:

Rsi – opór napływu, zależny od prędkości i kierunku przepływu, rodzaju powierzchni oraz rodzaju ruchu, m2×KW;

ΣR – suma oporów przewodzenia ciepła dla poszczególnych warstw przegrody, m2×KW;

Rse – opór odpływu,  m2×KW.

R=d, m2×KW

d – grubość warstwy, m; 

λ – obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła, Wm×K.

Rt=Rsi+Rse+R

Przykład

Poniżej przedstawiamy obliczenia współczynnika przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej w budynku jednorodzinnym znajdującej się w III strefie klimatycznej, w której temperatura obliczeniowa zewnętrzna wynosi –20°C. Podczas obliczeń wykorzystywane są wskaźniki zawarte w normie PNEN ISO 6946.

Lp

Nazwa materiałudλ R
  [m][W/m2·K] [m2·K/W]
1tynk cement – wapno0,0150,82 0,018
2mur z cegły ceramicznej0,250,77 0,325
3styropian EPS700,150,045 3,333
4tynk akrylowy0,0051 0,005
    Ʃ3,681

 

 

Wyniki obliczeń:

ƩR3,681
Rsi0,13
Rse0,04
Rt3,851
U0,25

 

 

 

Biorąc pod uwagę wskaźniki dotyczące zalecanej wartości współczynnika przenikania ciepła zawarte w wymienionej wyżej normie, otrzymana wartość nie przekracza dopuszczalnej maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła.

Inne obliczenia wykonywane podczas doboru centralnego ogrzewania

Możemy się założyć, że większość naszych czytelników przeraziła się na widok przedstawionych wyżej obliczeń. Rozumiemy, jednak pragniemy przekazać, że jest ich o wiele więcej, a ich skomplikowanie rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych wskaźników we wzorach. Dobierając centralne ogrzewanie, przeciętny projektant zmaga się z następującymi obliczeniami:

  • Projektowana wentylacyjna strata ciepła, 
  • Obliczenie projektowanego obciążenia, 
  • Mostki cieplne i straty ciepła przez nie powodowane, 
  • Obliczenie nadwyżki mocy cieplnej oraz projektowanego obciążenia cieplnego,
  • Dobór grzejników z uwzględnieniem odpowiednich współczynników we wzorze,
  • Obliczenia hydrauliczne – obliczenia przepływu czynnika grzewczego przez instalację,
  • Dobór nastaw termostatycznych i dobranie odpowiednich średnic.

Jak widać – jest o czym pamiętać. Nasi doradcy przez lat wypracowali sobie taką technikę, że wszystkie te obliczenia nie stanowią dla nich większego problemu. Przekonuje się o tym każdy klient, który decyduję się z nami na współpracę.

Definicja współczynnika przenikania ciepła

Podane wzory mogą posłużyć do orientacyjnych obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Osoby, które dotychczas nie zajmowały się tego typu wyliczeniami, nie powinny podejmować się do samodzielnego przygotowania się do jakichkolwiek działań wokół budynku. Docieplenie lub dobór rodzaju ogrzewania to praca, która wymaga precyzji nie tylko w wykonaniu, a także – a właściwie przede wszystkim – w obliczeniach. Każdego, kto chciałby poznać wartość zapotrzebowania na energię elektryczną w swoim domu zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie przeprowadzimy szczegółowy audyt energetyczny, który pozwoli pozyskać niezbędne informacje dotyczące stanu Twojej nieruchomości. 

Oferujemy usługi kompleksowej termomodernizacji, dzięki czemu z nami jednocześnie docieplisz swój dom, wymienisz obecne źródło ciepła, a do tego będziesz miał szansę zainwestować w panele fotowoltaiczne! Współpraca z nami to sposób na oszczędzenie czasu i pieniędzy i nie są to nasze słowa, a słowa naszych dotychczasowych klientów! Nie wierzysz? Przekonaj się sam – zostaw nam swój numer, oddzwonimy. 

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »