fbpx

Protokół odbioru Czyste Powietrze – jak wypełnić?

10 lipca 2024

Protokół odbioru Czyste Powietrze to konieczny dokument do otrzymania dofinansowania. Podpowiadamy jak go uzupełnić i kto może to zrobić. 

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, która ma za zadanie walkę ze smogiem w Polsce poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Projekt skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła, poprawę izolacji budynków oraz instalację odnawialnych źródeł energii. 

Program Czyste Powietrze rozliczenie przewiduje w formie dofinansowania lub prefinansowania, które mogą ułatwić realizację inwestycji i pokryć znaczną część kwoty inwestycji. Skierowany jest do osób, będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. 

Projekt zakłada trzy poziomy dotacji:

  • poziom podstawowy
  • poziom podwyższony
  • poziom najwyższy

To, na jaki poziom się dostaniemy, uzależnione jest od progu dochodowego, które ustalone są poprzez regulamin. Więcej o samych poziomach dofinansowania jak i progach dochodowych przeczytacie w innych, naszych tekstach.

Aby złożyć wniosek o płatność, czyli dokument składany przez beneficjenta w celu uzyskania dotacji, program czyste powietrze dokumenty do rozliczenia wymienia w swoim regulaminie. Jednym z nich jest protokół odbioru robót wykonawcy Czyste Powietrze. 

Wniosek o płatność należy złożyć najpóźniej do 30 dni od daty zakończenie przedsięwzięcia.

Wszystko co musisz wiedzieć o programie Czyste Powietrze. 

Protokół odbioru Czyste Powietrze

Czyste Powietrze protokół odbioru

Protokół Czyste Powietrze, który potwierdza wykonanie naszych realizacji, zawartych w umowie o dofinansowanie, musimy dołączyć do wniosku o płatność. Protokół zdawczo odbiorczy Czyste Powietrze nie jest czymś skomplikowanym, jednak warto pamiętać, że każdy błąd może skutkować odrzuceniem wniosku o płatność, a co za tym idzie – przesunięciem w czasie wypłaty środków. 

Do najczęściej wymienianych błędów zalicza się brak adresu, podpisów beneficjenta lub wykonawcy (muszą być oba), brak deklaracji czy nie wpisanie konkretnego rodzaju materiału. 

Protokół wykonawcy Czyste Powietrze, który dotyczy ocieplenie przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, należy złożyć w podziale na dach/stropodach/strop, ściany zewnętrzne, przegrody pionowe, podłogę na gruncie, strop nad piwnicą, wymianę stolarki okiennej i wymianę stolarki drzwiowej. 

Protokół końcowy Czyste Powietrze dotyczący montażu źródła ciepła dotyczy wszystkich źródeł, które są zakwalifikowane do dofinansowania. Musi być podpisany przez instalatora z uprawnieniami oraz przez inwestora. Zawiera on miejsce instalacji, rodzaj urządzenia, prawidłowość montażu, protokół pierwszego uruchomienia źródła ciepła ( np. protokół uruchomienia kotła gazowego Czyste Powietrze) Czyste Powietrze oraz gotowość do eksploatacji. 

Protokół odbioru robót Czyste Powietrze dotyczący montażu rekuperacji musi zawierać miejsce instalacji, parametry, prawidłowość wykonania i gotowość do eksploatacji. Jeśli jednak wykonujemy ją sami, takiego protokołu nie dołączamy. 

Program Czyste Powietrze protokół odbioru robót wykonawcy dotyczy także przyłącza i instalacji wewnętrznej do źródła ciepła. Należy uzupełnić dokument o miejsce, parametry, prawidłowość i gotowość do eksploatacji. 

Oświadczenie wykonawcy Czyste Powietrze to także protokół odbioru wykonania instalacji centralnego ogrzewania lub CWU. Potwierdzam tam miejsce wykonania, parametry, prawidłowość i gotowość do eksploatacji. Podobnie do rekuperacji, jeśli wykonujemy to własnymi siłami, protokołu nie musimy dołączać. 

 

Jak wypełnić protokół odbioru prac wykonawcy w PP Czyste Powietrze?

Wyżej dostępny jest wzór protokołu odbioru. Pierwsza strona zawiera dane beneficjenta. Należy uzupełnić kolejno numer umowy o dofinansowanie, datę i miejsce, termin wykonania prac wraz z datą rozpoczęcia i zakończenia, adres budynku oraz wykonawcy prac i imię, nazwisko beneficjenta.

Dalej znajdziemy szczegółowe informacje o zakresie wykonania prac. Należy uzupełnić jakie źródła ciepła zostały zdemontowane oraz ile ich było. Kolejna rzecz to rodzaj nowego źródła ciepła – musimy uzupełnić jakiego producenta jest konkretny model oraz jaką moc posiada. Jeśli zamontowaliśmy kocioł na paliwo stałe, musimy potwierdzić, że nie posiadamy rusztu awaryjnego lub przedpaleniska. To ważna rzecz, by tę rubrykę także uzupełnić. W podobny charakterze jest kocioł zgazowujący drewno – musi być zamontowany ze zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym/zbiornikiem CWU z określoną przez regulamin programu minimalną pojemnością. 

Na kolejnej stronie zobaczymy rubryki dotyczące zakupu i montażu instalcji centralnego ogrzewania, CWU, przyłącza, instalacji wewnętrznej itd. Należy wskazać rodzaj zamontowanej instalacji, model, moc i producenta oraz liczbę podstawowych elementów. Kolejno, jeśli dotyczy, uzupełniamy rodzaje ocieplenia wraz z powierzchnią oraz zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Pozostaje nam tylko zebrać podpis wykonawcy oraz podpisać się jako beneficjent. Nie zapominajmy o dacie!

Czyste Powietrze rozliczenie faktur

Do wniosku o płatność należy dołączyć także faktury potwierdzające nabycie materiałów, urządzeń lub usług. Na stronie programu znajdziemy informację, że Czyste Powietrze faktury uwzględnia także w formie kopii. 

Specyfikacja do faktury Czyste Powietrze zawiera dane identyfikujące zakupione i zamontowane urządzenia, materiały, producenta, nazwę i model sprzętu. Faktury do programu Czyste Powietrze do wniosku o wypłatę dofinansowania można załączyć bez kosztów VAT. “Jeśli dokument zakupu zawiera koszt VAT równy „0,00”, lub podmiot wystawiający fakturę jest zwolniony z VAT, we wniosku o płatność w polach dla kosztu netto i brutto należy podać tę samą kwotę.” – czytamy na stronie programu. Czyste Powietrze faktura bez vat jest możliwa. 

Koszty kwalifikowane Czyste Powietrze to termin, który określa wydatki związane z termomodernizacją, które mogą być pokryte w ramach dofinansowania. Koszt kwalifikowany Czyste Powietrze to wydatki związane z zakupem produktów, usług czy materiałów, ale także z zatrudnieniem pracowników. Kwota kosztów kwalifikowanych Czyste Powietrze jest określona w umowie o dofinansowanie. 

Ulga termomodernizacyjna i Czyste Powietrze

Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację naszego przedsięwzięcia. Aby ulga mogła zostać odliczona należy: 

  • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne,
  • kupować tylko te towary, produkty lub usługi, których nabycie zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu,
  • ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat,
  • poczynione wydatki odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT.

Program Czyste Powietrze zwrot podatku uzna tylko wtedy, gdy wykonamy wszystkie wyżej wymienione punkty. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika. 

three small houses sitting on top of a piece of paper

FAQ (pytania i odpowiedzi)

Czyste Powietrze kontrola – są przeprowadzane w domach beneficjetnów. Mają na celu weryfikację, czy inwestycja jest zrealizowana zgodnie z umową. Kontrola może odbyć się w ciągu 5 lat od wykonania modernizacji.

Kontroler może wykonać zdjęcia wszystkiego, co zostało wykonane w ramach modernizacji. Czasem wystarczającym jest obejrzenie miejsca instalacji np. kotła lub fotowoltaiki. Bywają także pytania od kontrolera do beneficjenta, które dotyczą termomodernizacji.

Faktury potwierdzające nabycie materiałów, urządzeń lub usług.

Koszt kwalifikowany to wydatki związane z realizacją termomodernizacji, które będą mogły zostać pokryte przez dofinansowanie.

Tak, są to obowiązkowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o płatność.

Od momentu wykonania pierwszego nabycia materiałów, urządzeń lub usług.

Opis powinien zawierać dane i informację czego dotyczy konkretna faktura.

Materiały budowlane, urządzenia oraz usługi.

Ulgę można łączyć z programem Czyste Powietrze.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ